Akú maximálnu výšku hypotéky môžem žiadať?

Zodpovedané
4. nov 2022

Dobrý deň,

s manželom sa budeme rozvádzať, ale reálne kvôli rôznym okolnostiam asi až o 2 roky. A kvôli dcére budeme naďalej zdieľať spoločnú domácnosť.

Chcela by som si kúpiť byť financovaný hypotékou ešte počas manželstva. Manžel si zobral hypotéku 84 000 eur pred 6 rokmi, bolo to ešte pred svadbou. Zvyšok do 100 000 eur doplatil v hotovosti. Počas manželstva kúpil starý dom s pozemkom, platil v hotovosti a zobral si pred rokom spätnú hypotéku na sumu 40 000 eur. Je iba na jeho meno - spísané u notára - vyňatie úveru z BMS.

Môj príjem je v čistom na výplatnej páske 1450 -1500 eur. V tom je zahrnutý aj daňový bonus na dcéru aj hotovosť za gastrolístky. Neviem, či sa to tiež zarátava, bez príspevku na stravovanie je to asi 1335 eur v čistom. Zmluvu mám na dobu neurčitú, pracujem v IT sektore.

Aká je reálne šanca, že by som dostala hypotéku v horizonte 3 - 6 mesiacov?

V akej maximálnej výške, ak by táto hypotéka - kúpa nehnuteľnosti - bola vyňatá z BMS, aby sme po rozvode už nemuseli riešiť ďalšie vysporiadanie samotných nehnuteľností?

Za predpokladu, že by som chcela dofinancovať kúpu bytu ďalším úverom, bez zakladania inej nehnuteľnosti - takže 100 %. Príjem by som si vedela "navýšiť" výživným na dcéru, ktoré si vieme u notára ešte počas manželstva spísať na sumu 200 eur. V prípade, ak je nutné dokladovanie a nestačil by výpis z účtu a písomná dohoda medzi mnou a manželom - nie som si istá, či sa výživné tiež ráta do príjmov.

Majú na takúto hypotéku, vyňatú z BMS vplyv úvery môjho manžela, pokiaľ ja nemám žiadny úver ani iné záväzky?

Rada by som sa vyhla ďalšej žiadosti na súd o rozdeľovanie BMS.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak manželove úvery nespadajú aj do vášho vlastníctva, tak vašu výšku hypotéky vo väčšine prípadov neovplyvnia. Jedine Tatra banka, UniCredit a niekedy aj SLSP preveria aj manželov úverový register pre vyhodnotenie rizika prípadu.

Ak rátame váš príjem vo výške 1 335 eur v čistom mesačne, tak by ste mali aktuálne nárok na hypotéku v približnej výške 90 000 eur. Záleží od úrokovej sadzby a dĺžky splatnosti. Pri dofinancovaní by sa vám tento limit o pár tisíc eur znížil, nie však o veľa, pretože aj úver na dofinancovanie sa dá získať na 20 rokov pri jednom žiadateľovi, nie len na 8.

Čo sa týka výživného, tak niektoré banky vedia akceptovať aj nie súdom stanovené výživné ale aj platnú dohodu o výživnom. Takže teoreticky ak by vám výška hypotéky 90 000 eur nepostačovala, dalo by sa ešte pozrieť na doplnenie príjmu o výživné.

Musím upozorniť, že úrokové sadzby sa menia výrazným tempom. Z uvedeného dôvodu tieto prepočty nemusia byť aktuálne o 3 alebo 6 mesiacov. A pravdepodobne ani nebudú. Vo Vašom prípade však viete v niektorých bankách na trhu riešiť hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, pri ktorej si viete schváliť podmienky už teraz a nehnuteľnosť si stačí nájsť do 6 mesiacov, niekedy viete dokonca aj predĺžiť túto lehotu.

V prípade konkrétnejších informácií mi kľudne napíšte mail a môžem vám zvyšok poradiť súkromne, aby ste vedela aké máte možnosti už teraz a vedeli ste sa zariadiť do budúcna.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk