Akú máme šancu na hypotéku?

Zodpovedané
11. jan 2023

Dobrý deň,

s priateľom by sme chceli požiadať o hypotéku vo výške 100 000 eur. Sme obidvaja mladí ľudia do 25 rokov, bez detí, nič nesplácame. Ja pracujem na trvalý pracovný pomer, kde mesačne zarobím približne 900 eur v čistom. Priateľ je už dva roky živnostník s príjmom asi 1900 eur mesačne.

Vlastníme pozemok v hodnote asi 30 000 eur v dobrej lokalite a chceli by sme začať tento rok stavať. Problém je, že pracujem len 3 mesiace.

Najradšej by sme začali vybavovať všetko už teraz, ale nechcem, aby nám hypotéku zamietli. To by nám prinieslo do budúcnosti len problémy a ďalšie možné zamietnutie inou bankou. Máme možnosť si pridať ďalších spoludlžníkov, no najradšej by som bola, keby sme tam len my dvaja.

Môžme skúsiť podať žiadosť teraz?

Máme radšej počkať, keď budem mať odpracovaných aspoň 6 mesiacov?

Ďakujem

Dobrý deň,

o hypotéku sa dá pri TPP žiadať aj po troch mesiacoch, nie však v každej banke. Niekde takisto pri 3-mesačnom príjme berú iba 50% z príjmu (pretože príjem priemerujú na 6 mesiacov - 0 + 0 + 0 + 900 + 900 + 900 = 2 700 / 6 = 450 eur mesačne).

Hypotéka sa dá vyslovene riešiť len na partnerov príjem s tým, že by ste samozrejme obaja mohli byť v žiadosti, no Váš príjem by sa neoveroval. To by nebolo nutné. To záleží od jeho podnikateľského základu dane pred odpočítaním nezdaniteľnej časti, resp. od celkových tržieb za rok 2022.

Pokojne Vám môžem dať aj presnú odpoveď, v ktorých bankách by Vám aktuálne prešla hypotéka a ako by ste mali postupovať. Iba by som potreboval vedieť informácie k tomu partnerovmu príjmu a viem sa Vám vyjadriť. Kľudne mi napíšte na e-mail.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk