Ako zhodnotiť voľných 200 eur mesačne?

Zodpovedané
16. aug 2023

Dobrý deň,

s manželom máme voľných 200 eur mesačne, ktoré by sme chceli nejako zhodnotiť. Obaja máme 32 rokov a máme jedno 5-ročné dieťa, ktorému by sme z toho chceli niečo nechať do budúcna.

Zaujali nás zatiaľ ETF fondy.

Existuje ešte niečo výhodnejšie?

Ďakujem

Dobrý deň,

financie by som rozložil podľa toho, aký máte aktuálny životný štandard a odkiaľ ste.

Dieťaťu by som sporil tak, aby malo v 25-ke k osamostatneniu 20% z hodnoty nehnuteľnosti k hypotéke. Takže, ak ste napríklad v oblasti, kde nehnuteľnosti stoja 100 000 eur, môžeme počítať že o 20 rokov budú stáť napríklad 175 000 eur. Z toho 20% je 35 000 eur. Na to, aby mal o 20 rokov 35 000 eur, tak by potreboval investovať napríklad do tých ETF fondov s priemerným zhodntoním 8% cca 60 eur mesačne.

Ak by ste si vy ten zvyšok (140 eur) rozdelili a investovali každý 70 eur mesačne do 65-ky (na dôchodok), mali by ste nasporených každý cca 136 000 eur. To by bol pre vás bonus k dôchodku viac ako 560 eur mesačne pre každého.

Inú lepšiu investičnú alternatívu pri takej mesačnej sume na taký dlhý investičný horizont ako sú ETF fondy veľmi nemáte. Je však dôležité správne nastaviť dané ETF portfólio a vybrať si kvalitného správcu s čo najnižšími priebežnými poplatkami.

Odporúčam si zároveň prečítať článok o ETF fondoch na mojej stránke: https://relyon.sk/blog/investovanie-do-etf-fondov/

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk