Ako správne postupovať pri refinancovaní hypotéky?

Zodpovedané
3. mar 2023

Dobrý deň,

o pár mesiacov nám končí fixácia hypotéky v Prima banke, zostáva vyplatiť cca 98 000 eur. Dĺžka je momentálne na 23 rokov. Chceli by sme úver navýšiť o max. 30 000 eur, aby sme vyplatili požičané peniaze od rodiny a mali základ pre začiatok stavby domu.

Je to vôbec možné?

Dá sa zostať v Prima banke?

Bude treba prejsť do inej banky a urobiť nový znalecký posudok?

Priateľ má príjem cca 1300 eur, ja mám vyšší rodičovský + prídavky na dve deti.

V prípade, že by sme budúci rok chceli brať novú hypotéku (momentálnu vyplatiť predajom bytu), vyšlo by nám približne 130 000 eur aj v prípade, že by som bola stále na rodičovskej?

Pracovný pomer mi stále trvá.

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade máte 2 možnosti. Buď si zoberiete druhú hypotéku v Prima banke, alebo si prenesiete hypotéku do inej.

Osobne by som išiel do inej banky, pretože chcete brať peniaze v podstate aj bezúčelovo a s tým má Prima banka celkom problém - nedá sa to veľmi.

Bohužiaľ, keď máte príjem 1 700 eur mesačne a máte 2 deti, tak v tomto prípade Vám hypotéka 130 000 eur dokopy určite nevyjde kvôli nedostatočnému limitu na maximálnej mesačnej splátke. Aktuálne by vám vyšlo niečo okolo 110 000 eur. A to ešte keď sa zvýšia sadzby bude o to horšie a o to menej si budete môcť požičať.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk