Ako sporiť 12 ročnému dieťaťu?

Zodpovedané
15. okt 2020

Dobrý deň,

mám 12 ročné dieťa a chcem mu sporiť tak, aby malo o 8 rokov, t.j na jeho 20. narodeniny nejaké peniažky. Štart do života.

Druhá možnosť je sporiť až do jeho 25. narodenín, t.j. 12 rokov.

Sporiť môžem 30 eur mesačne. Som konzervatívny typ človek. Nechcem riskovať. Určite chcem mať výnos.

Čo mi odporúčate?

Aký máte názor na dlhopisy a akcie?

Aký máte názor na EIC fondy?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade chápem, že ako konzervatívny človek by ste najradšej využili niečo "garantované", kde je pekná úroková sadzba a ideálne aj taká viazanosť, aby ste mohli peniaze v určitom čase vybrať bez pokuty. Ponuka takýchto možnosti je dnes veľmi obmedzená. Niekedy, ak vo Vašej banke využívate niektoré služby, dáva banka na sporiaci účet vyššie "percento" zhodnotenia. Je to však často aj tak veľmi nízke zhodnotenie.

V každom prípade, ak by ste zvažovali aj dlhší horizont (veľmi zjednodušene aspoň nad 10 rokov), tak aj pre konzervatívnejších investorov môže byť vhodné investičné riešenie/sporenie. Tu je však pred akýmkoľvek odporúčaním potrebné si sadnúť a vysvetliť si ako akcie (dlhopisy, komodity) fungujú, pozrieť si napr. aj historicky ako sa vyvíjali. Nie vždy je na finančnom trhu ideálny stav a hodnota investície aj klesá.

Z dlhodobého hľadiska sa však oplatí zvažovať aj tieto možnosti. Vhodné riešenie vyplýva aj z Vášho rizikového profilu, nakoľko aj svojim konaním (strachom, nevedomosťou a pod.) môžete zhodnotenie/znehodnotenie ovplyvniť. Je preto veľmi dôležité si prejsť investičný dotazník, ktorý čiastočne odhalí niektoré veci. V rámci konzultácie s klientami riešim toho celkovo viac, aby ich rozhodnutie bolo dlhodobo udržateľné a pre nich vhodné.

EIC fondy poskytujú možnosti práve investičných riešení. Na trhu sú aj iné možnosti. Každá má svoje pre aj proti. Kým som pracoval v banke, tak sme mali obmedzené možnosti pre našich klientov. V súčasnosti v našej finančnej kancelárii v Žiline si s klientami prechádzame rôzne alternatívy, ktoré sú dostupné na našom trhu.

Ja osobne som zástanca akciových riešení, obľubujem indexové fondy a ETF fondy. Za mňa "podiel na úspešnom podnikaní firmy" je aj z pohľadu hýbateľa ekonomiky nesporný. Nakupujem aj akcie priamo cez brokera. Toto však nie je odporúčanie, nakoľko ja tiež využívam aj iné finančné produkty (sporiace účty, bežné účty, životné poistenie) a ich MIX vyhovuje mojim požiadavkám a fungovaniu našej rodiny.

Dovolím si ešte malú myšlienku, ktorá sa Vás nemusí týkať, avšak stretávam sa s ňou bežne a je to kontroverzné. Dnes konzervatívny človek sa obáva investovať do akcií a iných investičných riešení na 10-20 rokov a oveľa menej sa obáva neprimeraného zadĺženia úvermi na bežne 30 rokov. Môj názor, že všetko je dobré hlavne s mierou.

Pri horizonte nad 10 rokov sa určite pozrite aj na to, že možno časť peňazí by mohla byť v nejakom investičnom riešení ("investičnom sporení"). Porovnať si alternatívy, pozrieť sa nielen (ale aj) na poplatky, ale aj na výkonnosti a jednoduchosť/zložitosť riešenia a to, ako je riziko možno znížené napr. rozložením napr. aj do dlhopisov či na rôzne miesta (ako je investičné riešenie diverzifikované).

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk