Ako sa počíta daň z predaja nehnuteľnosti?

Zodpovedané
10. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Ak by sme predali byt, ktorý je na hypotéku a máme ho menej než 5 rokov. Kúpili sme ho za 98 000 € a predali by sme ho za 128 000 €, rozdiel by bol 30 000€. Zostatok hypotéky máme 112 000€, keďže sme ju refinancovali. Tak by nám reálne ostalo 16 000€.

Daň sa počíta z tých 30 000€ alebo z reálneho zisku 16 000€?

Ďakujem

Pekný deň prajem,

ako píšete, v rámci predaja nehnuteľnosti do 5 rokov budete platiť daň. Tiež sa Vás pravdepodobne bude týkať aj odvod do zdravotnej poisťovne - teda ak nespĺňate nejaký prípad, ktorý je vo výnimkách.
Čo si budete môcť uplatniť do výdavkov je tiež individuálne (rozhoduje napr. či bola nehnuteľnosť zaradená do obchodného majetku)

Určite odporúčam konzultovať v rámci daňového poradenstva. Z overených zdrojov si pozrite napr. stránky Finančnej správy SR - https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn... (sú tam aj príklady).

Čo sa týka informácií o zdravotných odvodoch, ja som toto vo svojom prípade konzultoval priamo v mojej zdravotnej poisťovni, keď sme predávali menší byt, ktorý sme už nechceli ďalej prenajímať. Aj v tomto staršom článku na trende je o tom nejaké info s príkladom - https://www.trend.sk/financie/predali-ste-byt-z....

Ja vždy odporúčam priamo konzultovať s úradmi, ktorých sa to týka, resp. v tomto prípade Vám najviac pomôže nejaký šikovný daňový poradca, ktorý sa pozrie detailne na Váš prípad.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk