Ako postupovať, aby som nemusel rozdielnu čiastku zdaniť?

Zodpovedané
14. dec 2023

Dobrý deň,

predávam nehnuteľnosť na hypotéku. Kupujúci vybavuje hypotekárny úver na moju nehnuteľnosť, ktorú vlastním 1 rok. Kupoval som ju za 15 000 EUR a predávam ju za 23 000 EUR. Realitka mi tvrdí, že nebudem musieť platiť daň z rozdielnej čiastky, ak má nehnuteľnosť znalecký posudok a do zmluvy, ktorá pôjde na vklad do katastra, napíšeme sumu 15 000 EUR.

Ďalšia realitka mi tvrdí, že daň nebudem platiť ani v tom prípade, keď napíšem normálnu predajňu cenu, teda 23 000 EUR.

Ako postupovať, aby som nemusel rozdielnu čiastku zdaniť?

Skúma daňový úrad zmluvu, čo je v katastri alebo medzi bankou a mnou?

Ďakujem

Dobrý deň,

za mňa to je "korčuľovanie na tenkom ľade".

Ak dáte do kúpnej zmluvy kúpnu cenu 23 000 EUR, ktorá pôjde na kataster, daň budete musieť zaplatiť určite.

Ak dáte do kúpnej zmluv kúpnu cenu 15 000 EUR, ktorá pôjde na kataster, daň platiť nebudete musieť, no podstupujete tým riziko. Potom Vám totiž nemusí kupujúci Vašej nehnuteľnosti vyplatiť viac ako 15 000 EUR. A ak Vám bez dokladu pošle na účet 8 000 EUR, môže si ich potom vymáhať späť, že išlo o omyl a že nemáte žiaden doklad o tom, prečo Vám mal poslať takú čiastku a že ju chce nspäť. Ak Vám to vyplatí v hotovosti, tak sa toho v podstate nebude mať ako chytiť ani banka ani kataster ani kupujúci, ale určite neodporúčam robiť takéto daňové podvody.

Plus ak si bude riešiť kupujúci hypotéku, tak mu banka poskytne sumu iba do maximálne 80 (možno na výnimku 90) percent z kúpnej ceny. Teda z 15 000 EUR, čiže musí mať potom viac peňazí v hotovosti (konkrétne 11 000 - 8 000 EUR na neoficiálnu časť a 3 000 EUR na dofinancovanie hypotéky).

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk