Ako môžem zbaviť bývalého manžela dlhu na hypotéke?

Zodpovedané
19. dec 2022

Dobrý deň,

s bývalým manželom sme v marci 2016 brali hypotéku na dom. V marci 2019 sme sa rozviedli. Vysporiadanie majetku sme mali dohodou, spísanou u notára ešte v lete 2019. Vtedy sme predmetnú nehnuteľnosť previedli na mňa a zaviazala som sa prevziať hypotéku na seba. Som teda hlavný dlžník. Nehnuteľnosť je odvtedy písaná len na mňa, ale banka odmietla bývalého manžela vyňať z hypotéky ako spoludlžníka. Dôvod bol, že mi samej na to nevychádza podľa nich príjem. Som SZČO, ročný obrat mám okolo 19 000 eur a uplatňujem si paušálne výdavky. Riadne platím odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Mám dve maloleté deti v mojej starostlivosti. Od marca 2019 sama platím hypotéku. Nikdy som nebola v omeškaní. Hypotéka bola na sumu 82 000 eur, zostáva splatiť 67 000 eur.

Je nejaká možnosť ako zbaviť bývalého manžela tohto dlhu?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, tá možnosť tu je. Najskôr to viete riešiť až po podaní daňového priznania za rok 2022. Ak rátam s tým, že budete mať ročný obrat 19 000 eur, tak si potrebujete neuplatniť paušálne výdavky a mať základ dane cca 16 000 eur. Z toho po zaplatení dane (po odrátaní nčzd) budete mať daň cca 1 725 eur. Banka určí váš ročný príjem odrátaním dane zo základu dane, čiže by to v tomto prípade bolo 14 275 eur. Po vydelení 12-timi to vychádza na približne 1 190 eur mesačne, čo vám bude postačovať aj na výpočet maximálnej výšky úverového zaťaženia a aj na maximálnu výšku mesačnej splátky úverov.

Nevie vám to takto akceptovať každá banka, takže možno si hypotéku budete musieť refinancovať do inej (nie je to však vo veľa prípadoch).

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk