Ako mám postupovať pri získavaní peňazí navyše, keď mám hypotéku na byt a spotrebný úver?

Zodpovedané
11. sep 2024

Dobrý deň,

mám hypotéku na byt vo výške 34 000 EUR, spotrebný úver vo výške 15 000 EUR, kde je ako spoludlžník môj priateľ. Z uvedeného spotrebného úveru sme prerobili byt ako nám poradili v banke.

Chcela by som zlúčiť hypotéku a spotrebný úver do jedného. Radila som sa s finančnou poradkyňou, ale tá mi poradila, že si to mám prerefinancovať na nižšiu splátku bez peňazí navyše. Ja potrebujem peniaze navyše.

Mám nový znalecký posudok, byt má hodnotu 69 200 EUR po prerábke.

Aké sú šance na získanie peňazí navyše?

Je možné si vziať novú hypotéku a vyplatiť spotrebný úver alebo len refinanc?

Môj plat je 650 EUR v čistom, priateľov 790 EUR a nemáme žiadne deti.

Aký by som musela mať plat, aby sa dal priateľ vyňať ako spoludlžník?

Finančná poradkyňa mi povedala, že musím zarábať 1100 EUR v čistom.

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží, koľko by ste chceli zobrať navyše. Ak by ste išli napríklad do výšky 90% z hodnoty nehnuteľnosti a spravili by ste to tak, že by ste refinancovali hypotéku a spotrebák dokopy + zobrali zvyšok bezúčelové navýšenie, mali by ste jednu hypotéku vo výške 62.280 EUR a zostalo by vám niečo cez 13.000 EUR v podstate na čokoľvek.

Na danú výšku hypotéky ak by ste si ju vedeli zobrať na 30 rokov by ste potrebovali mať príjem priemerne mesačne v čistom aspoň 900/950 EUR a dalo by sa to. Záleží samozrejme aj od toho koľko máte rokov. Spolu by vám to samozrejme vyšlo už aj teraz no a potom by ste ho vedeli z hypotéky vyňať neskôr (takto by som to odporúčal spraviť).

Ak by ste s tým potrebovali pomôcť a poradiť, kde by sa to dalo spraviť a v ktorej banke by to bolo najvýhodnejšie, pokojne mi napíšte na mail a poradím Vám.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk