Ako dofinancovať dom?

Zodpovedané
30. máj 2023

Dobrý deň,

budúci rok chceme stavať dom, pozemok sme kúpili bez hypotéky. Svoje finančné prostriedky máme vo výške 100 000 eur. Máme 3-izbový byt v hodnote cca 230 000 eur s garážou. Momentálne sa takto predávajú/bez úveru.

Potrebujeme dofinancovať dom, ktorý nás cca vyjde 230 000 eur. Chýba nám teda cca 130 000 eur. Ja aj manžel máme 41 rokov, jedno dieťa, žiadne úvery nemáme.

Máme zobrať úver 130 000 eur?

Úver by nám dali, pýtali sme sa v banke. Máme na to platy. Založili by sme byt, dali by sme tam podnájomníkov. Nevýhodu vidím vyššie mesačné splátky, keďže hypotéka je vysoká. Síce by ju platil nájomca, ale výpadky budú. Trojizbový byt sa horšie prenajíma.

Alebo byt predať, postaviť za to dom a kúpiť 2-izbový byt - cca 155 000 eur novší. Staršie byty sa u nás pohybujú okolo 130 000 eur. Do neho by sme dali zhruba 70 000 eur /cca polovicu/ a zvyšok by platili podnájomníci. Splátka by bola prijatelná aj v prípade výpadku. A ešte by nám ostala nejaká rezerva na účte. Tento model nám príde menej stresujúci.

Je finančne výhodnejší?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

takúto situáciu treba dôkladne prepočítať a porovnať si všetky možnosti. Treba zistiť, ako sa pohybujú nájmy pri 3-izbových a 2-izbových bytoch vo Vašej lokalite, ďalej ceny tých nehnuteľností (aké sú teraz a akú majú tendenciu poklesu/rastu). Ďalej treba rátať s tým, že potrebujete finančnú rezervu, rovnako tak sa viete zariadiť aj pri splácaní hypotéky. Také úrokové sadzby tu nebudú navždy. Predpoklad je, že o 2 roky budú pod 3%, alebo okolo 2,5%, čiže by ste si vedeli následne výrazne znížiť mesačnú splátku refinancovaním.

Treba to detailne zanalyzovať a vyhodnotiť najrentabilnejšie riešenie s najmenej rizikami.

Základom zdravého finančného rozpočtu je narábať s nehnuteľnosťami tak, aby ste mali rezervu pri výstavbe keby sa zdražil proces a tiež, aby ste mali celkovo finančnú rezervu ochránenú pred infláciou (keby niečo). Plus je dobré v prípade nájmu riešiť aj poistenie podnájomníkov, keby spôsobili na nehnuteľnosti nejaké škody, niekde si viete kryť aj ušlý zisk, a podobne.

Pokojne mi napíšte na mail a môžem sa Vám bližšie pozrieť na vašu situáciu a poradiť Vám dobré nastavenie tých financií a nehnuteľností. Zatiaľ však na to nemám dostatok informácií.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk