Ako dlho potrvá stav s hypotékami v čase koronavírusu?

Zodpovedané
8. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Manžel pracuje v zahraničí na Nemecku pracovnú zmluvu a chceli sme si ten rok riešiť hypotéku. Lenže situácia sa vyostrila a banky neberú momentálne v úvahu príjem zo zahraničia.

Pozemok sme kúpili a teraz nám všetko stojí.

Čo si myslite ako dlho tento stav potrvá?

Je šanca, že na jeseň sa to vráti opäť do normálu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ekonomiky (naša aj zahraničné) sa v podstate teraz len rozbiehajú. Aké budú dopady a škody sa dozvieme v priebehu nasledujúcich mesiacov. Je predpoklad, že skutočne každú žiadosť (aj zahraničný príjem), budú banky posudzovať individuálne.

Môj osobný názor je, že v prípade zahraničného príjmu na trvalý pracovný pomer (na neurčito) u stabilného nemeckého zamestnávateľa, je dobrý predpoklad riešenia úveru.

Veľmi by som si prial, aby sa situácia vrátila do normálu (ekonomického) už na jeseň. Nebude to však určite platiť pre všetky sféry a každého z nás. Niektoré odvetvia utrpeli veľmi vážne a ešte to len dobieha. Iné naopak ukázali svoju životaschopnosť aj počas pandémie a ešte posilnili (je ich však menej).

Chápem Vaše obavy a prípadov ako je ten Váš je naozaj dosť veľa. Ak chcete, môžeme sa pozrieť detailnejšie na aktuálnu finančnú analýzu (celkovú, nielen z pohľadu manžela). V tomto článku mám zosumarizované, čo sa dnes z pohľadu žiadosti o úver v bankách rieši - https://www.finporadna.sk/legislativne-obmedzen....

Verím, že riešenie sa určite nájde. Odporúčal by som Vám však, aby ste sa pokúsili získať peniaze v maximálnej možnej výške (určite aj s rezervou). Aby ste dokázali postaviť všetko naraz a nezostal dom zbytočne rozostavaný. Ak to bude možné, vyhnúť sa teda čiastočnému financovaniu. Kľudne ma kontaktujte na nižšie uvedené kontaktné údaje.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk