Ako dlho po osobnom bankrote môžem žiadať o hypotéku, resp. si kúpiť auto?

Zodpovedané
27. jún 2023

Dobrý deň,

v minulosti som mala finančné problémy, ktoré som riešila úvermi. Nakoľko nebolo iné východisko, v roku 2020 som požiadala o osobný bankrot. Nemala som a ani nemám žiadny majetok, tak to všetko prebehlo rýchlo. Pokiaľ viem, prvých 6 rokov od vyhlásenia bankrotu nesmiem nič vlastniť.

Ako je to po uplynutí tejto doby?

Musím úverový register alebo NBS požiadať písomne o výmaz z registra?

Budem chcieť hneď po uplynutí tejto doby riešiť kúpu auta. Keď budeme riešiť refinancovanie hypotéky s manželom, chcem do toho vstúpiť už aj ja - doteraz som nevystupovala. V roku 2015 sme kúpili nehnuteľnosť, bola písaná iba na neho. Manželmi sme od roku 2016 a u notára sme spísali aj BSM, čiže všetko čo sme za manželstva kúpili aj auta bolo písané na neho. Exekútori na to nemohli siahnuť.

Ďakujem

Dobrý deň,

ohľadom vlastníctva pri bankrote Vám poradí právnik zameraný na túto oblasť. Ja Vám poradím iba v tom, ako to ovplyvňuje riešenie finančných produktov, ako je hypotéka či iný typ úveru.

O výmaz z úverového registra požiadať nemusíte. V úverovom registri budete vedená tak či tak, avšak nebudete tam mať po piatich rokoch žiaden záznam. Jedine, ak by ste odvtedy využívali alebo žiadali o nejaký úverový produkt. Ak nie, prestane Vám tam zosplatnenie/bankrot svietiť a banky to pri novej žiadosti neuvidia.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk