Ako bude prebiehať refinancovanie?

Zodpovedané
13. dec 2023

Dobrý deň,

kúpila som investičný byt, ktorý je čiastočne financovaný hypotékou (1,28 úrok, 5 rokov fix), pred svadbou. Vydala som sa a aktuálne som na RD, nastupujem na ďalšiu MD (maximálna výška materskej). O rok bude končiť fix. Predpokladám, že 1,28 už nedostanem. Dlh predstavuje ešte cca 25k. Peniaze mám k dispozícii, mala som ich už aj pred manželstvom. Hodnota bytu sa takmer znásobila + mám príjem z nájmu.

Ako bude teraz prebiehať refinancovanie?

Stane sa manžel spoludlžníkom napriek tomu, že na LV som ja?

Bude sa posudzovať môj príjem?

Hrá tam rolu aj manželov príjem?

Príde mi zvláštne, že by sa mal štát spoludlžníkom majetku, kt. nevlastní. Vzhľadom na infláciu a celkovú situáciu by som najradšej hypotéku refinancovala s čo najdlhším fixom a časť peňazí investovala (akcie, etfka).

Bude jednoduchšie úver splatiť?

Tieto peniaze nám chýbať nebudú. Prosím o názor akosi si neviem porovnať čo sa mi oplatí viac.

Ďakujem

Dobrý deň,

refinancovať sa Vám teraz veľmi neoplatí. Je veľká pravdepodobnosť, že sa schváli návrh zákona, ktorý hovorí o tom, že Vám po konci fixácie a navýšení úroku banka preplatí 75% z rozdielu v mesačnej splátke (maximálne do výšky 150 EUR mesačne), ak máte príjem do 1,6 násobku priemernej mzdy v hospodárstve na jedného živiteľa rodiny. Do tej doby by som to neriešil a podľa toho, čo sa uzákoní by som sa rozhodol čo ďalej.

Časť peňazí samozrejme odporúčam investovať, ideálne do správne zvolenej ETF stratégie. Ak by ste v tomto potrebovali pomôcť, pokojne mi napíšte alebo si pozrite náš článok o ETF fondoch: https://relyon.sk/blog/investovanie-do-etf-fondov/

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk