Aké sú podmienky k získaniu hypotéky, ak by sme chceli cca 60 000 eur?

Zodpovedané
6. sep 2020

Dobrý deň,

s manželom si chceme postaviť dom. On je živnostník pracujúci v zahraničí a jeho príjem je cca 2000/2500 eur mesačne. Ja som momentálne tehotná a budem poberať len RP čo je 270 eur mesačne.

Máme svoj pozemok a usporených 10 000 eur.

Aké sú podmienky k získaniu hypotéky ak by sme chceli cca 60 000 eur?

Máme šancu získať hypotéku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

súčasná sprísnená situácia v hypotékach najviac znevýhodňuje príjem zo zahraničia formou živnosti. Ešte aj pred pandémiou boli tieto príjmy často v bankách neakceptované, resp. problematicky individuálne posudzované, či akceptovaný príjem znížený. Tu je aj dôležité, či sa jedná aj priamo o živnosť v zahraničí, alebo našu živnosť, kde plynú príjmy aj zo zahraničia. Tiež je dôležité, v akej oblasti je živnosť, ako dlho živnosť funguje, či príjmy sú stabilné a preukázateľné cez účet (či bol výpadok a aký dlhý počas pandémie).

Šanca nejaká je, ale nie je momentálna situácia priaznivá. Bolo by potrebné mať podklady k živnosti a príjmom (výpisy z účtov), preveriť individuálne v bankách. Preto Vám ani nejdem písať orientačnú výšku hypotéky, nakoľko akceptácia príjmov bude špecifická a nevieme ako to prejde.

Po prípadnom individuálnom posúdení, výnimke pri akceptovaných podkladoch, kde je vidieť stabilita príjmov, sa často tiež poskytuje aj znížená hodnota voči zakladanej nehnuteľnosti - 60 - 70% z hodnoty nehnuteľnosti. Dôležité je, tiež čo by ste zakladali. Za tých 10000 EUR viete napr. zaplatiť zálohu za montovaný dom, ktorý Vám vedia vyrobiť a osadiť na základovú dosku v takom štádiu, aby mohol byť bankou založený, resp. posudzovaná budúca hodnota domu... Je to však príliš riskantné, nakoľko až po minutí všetkých nasporených peňazí sa dozviete, či Vám banka dá alebo nedá úver.

V tomto smere by mohlo znížiť rizikovosť výstavby, ak by bolo možné dočasne založiť napr. rodičovskú nehnuteľnosť. Urobil by sa znalecký posudok, dali žiadosti do bánk, alebo možno len banky, ktorá by akceptovala príjem manžela a počkalo by sa na stanovisko. Ešte je možné v niektorých bankách riešiť aj tzv. hypotéku naopak, resp. hypotekárny certifikát (overia sa len príjmy bez zakladanej nehnuteľnosti a banka dá info či a koľko by orientačne poskytla hypotéku). Toto však robí veľmi málo bánk a vy doslova potrebujete overiť financovanie všade.

V každom prípade verím, že sa cesta nájde, treba pripraviť dobre podklady (vrátane výpisov z účtov) a overiť viaceré inštitúcie.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk