Aké sporenie pre 9-ročné dieťa?

Zodpovedané
18. júl 2024

Dobrý deň,

mám 9-ročného syna, ktorý prichádza do veku, kedy mu rodina na narodeniny dáva peniaze. Chcela by som mu založiť niečo ako kedysi bola vkladná knižka. Čiže dvakrát do roka by tam mohol byť väčší vklad a mesačne by som mu tam dávala nejakú pravidelnú sumu 50 - 100 EUR. Bolo by to sporenie na 10 - 15 rokov pokým nedoštuduje. Potom už nech si to rieši sám.

Mám účet v Slovenskej sporiteľni a nedávno som videla reklamu na založenie sporenia pre deti.

Oplatí sa to tam alebo niekde inde?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

určite nie, na také obdobie neodporúčam žiadne podielové fondy cez banku. Sú zbytočne drahé na poplatky a daň zo zisku. Na 10 - 15 rokov sú najlepšou voľbou ETF fondy. Ja odporúčam deťom sporiť do 25-ky, kedy sú aj tie deti rozumnejšie a vedia po vysokej škole použiť dané peniaze napríklad na dofinancovanie hypotéky.

Pri zhodnotení 8% ročne v čistom pri ETF fondoch, ktoré sú oslobodené od dane zo zisku a obsahujú nižšie poplatky by tam mal syn o 15 rokov pri priemernom mesačnom vklade 100 EUR, ak zarátame aj tie nepravidelné vklady nasporenú sumu okolo 35 000 EUR. Ak by aj bol taký fond v banke, ktorý by urobil 8% čisté zhodnotenie po všetkých poplatkoch, tak aj tak by človek prerobil na dani viac ako 3 200 EUR v tomto prípade, čiže veľmi sa to neoplatí.

Odporúčam si prečítať článok o sporení pre deti na mojej stránke: https://relyon.sk/blog/najvyhodnejsie-sporenie-...

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk