Aké poistenie spojené so sporením by ste nám odporučili pre štvorročné dieťa?

Zodpovedané
25. okt 2020

Dobrý deň,

dcérka bude mať v decembri štyri roky. Odkladať jej chcem rodinné prídavky, t.j. 24,95 eur mesačne. Doteraz žiadnu poistku uzavretú nemala.

Aké poistenie spojené so sporením by ste nám odporučili?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre dieťa s dlhodobým horizontom (nad 10 rokov) zvážte aj investičné sporenie. Tieto sporenia sa dajú zriadiť už od 10 - 20 EUR mesačne.

Poistenie je vhodné uzatvoriť aspoň na úrazy a choroby (kritické ochorenia).

Z Vášho dotazu má pocit, že by ste chceli dcére odkladať (teda sporiť) 24,95 EUR a zároveň, aby táto sporená čiastka slúžila aj ako poistenie. V každom prípade každá poistka, aj investičné životné poistenie, je v prvom rade najmä poistenie a teda sporiaca/investičná časť je len doplnková. Na poistke je vždy hlavná najmä poistná funkcia.

Nie som príliš fanúšik poistenia spojeného so sporením.

Riešenia, ktoré v sebe spájajú aj poistenie a aj sporenie/investovanie, nie sú často moc dobrou voľbou. Takýto kombinovaný produkt má často nie príliš efektívnu hlavne sporiacu zložku.

Klientom vždy robím porovnanie viacerých alternatív, pričom ja osobne najskôr ukazujem možnosť samostatného poistenia a samostatného sporenia. Tiež si treba uvedomiť, že ak sa bude používať len čiastka 24,95 EUR a rozdeľovať na poistenie a sporenie, tak aj po 15 rokoch, nebude nasporená čiastka príliš vysoká, keďže výrazná časť sumy pôjde na poistenie.

Ak máte obmedzený rozpočet, tak si treba možno ujasniť, či je pre Vás väčšia priorita dcére šetriť, alebo ju chrániť poistením.

Konkrétne produkty a služby nemôže odporúčať bez detailnejšej analýze a ujasnení si Vašich priorít.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk