Aké máme reálne možnosti získať ďalšiu hypotéku na rekonštrukciu?

Zodpovedané
1. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našich možnosti.

Plánujeme rekonštrukciu domu (prístavba alebo podkrovie), ale domček máme už založený hypotékou vo výške ceny domu. Brali sme 30 000 eur a to stačilo len na kúpu domu.

Dom by sme teraz potrebovali zrekonštruovať a potrebujeme ďalších max. 25 000 eur.

Aké máme reálne možnosti získať ďalšiu hypotéku na rekonštrukciu?

Starú hypotéku sa nepodarilo navýšiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže hypotéku sa Vám nepodarilo navýšiť pravdepodobne z dôvodu nedostatočnej hodnoty nehnuteľnosti (lebo už ste na ňu vyčerpali maximálnu možnú výšku hypotéky), tak pre využitie ďalšej hypotéky je potrebné mať k dispozícii inú (ďalšiu) nehnuteľnosť. Pritom môže ísť o rodičovský byt/dom - naši klienti často takúto výhodnú možnosť za pomoci rodiny využívajú.

Ak by nebolo možné založiť inú nehnuteľnosť, tak potom je potrebné využiť inú formu úveru. Napr.:

  • Úver stavebnej sporiteľne (nie je tak výhodný ako hypotéka, avšak pri dostačujúcich príjmoch vďaka dlhšej splatnosti je pomerne dobrý výška splátky a tiež nie je potrebné zakladať nehnuteľnosť).
  • Prípadne nejaký výhodný spotrebný úver (pričom však aj pri výhodnej sadzbe je vyššia splátka kvôli tomu, že majú len 8 ročnú splatnosť).

Tiež je pomerne nízka hodnota domu, podľa toho čo píšete, preto je možné, že ak sa podarí zrekonštruovať zásadné veci v dome, môže to navýšiť jeho hodnotu a zvýšiť šancu pre dobratie hypotéky. Avšak bez prostriedkov je mi jasné, že to asi nebude v takej výške, aby sa podarilo vykryť celých potrebných 25 000 EUR.

Pre lepšiu radu by som potreboval viac informácií, nakoľko to môže byť aj o nehnuteľnosti (jej stav, hodnota, lokalita, projektom na nadstavbu/prístavbu), môže to byť aj bankou (niektoré sú pri doberaní hypotéky konzervatívnejšie a prísnejšie) a môže to byť aj nedostatočnými príjmami či bonitou (teda Vašim "ohodnotením" v danej banke).

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk