Aké investovanie odporúčate v aktuálnej vojnovej situácii?

Zodpovedané
20. apr 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom investovania v dnešnej dobe.

Aké investovanie odporúčate v aktuálnej vojnovej situácii?

Aký má vplyv vojna na finančné trhy?

Odporúčate voľné prostriedky dať do investície, alebo radšej do splatenia hypotéky?

Predpokladám, že úrokové sadzby začnú rásť.

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš dotaz by si zaslúžil samostatnú diskusnú reláciu v televízii 🙂

Vojna ovplyvňuje významne finančné trhy. Ak sa pozriete čo sa deje s cenou komodít (napr. ropa, zemný plyn) a tiež s akciovými trhmi, tak je to zrejmé aj laikovi.

Úrokové sadzby na hypotékach rastú a je predpoklad ďalšieho rastu. Pri významnejšom zvýšení sadzieb (ak by sme začali zažívať to, čo zažívajú teraz v ČR) dáva zmysel sa zamyslieť aj nad mimoriadnymi vkladmi do hypotéky. Avšak určite nie vložiť všetku rezervu len do hypotéky. V súčasnosti sú peniaze získané cez hypotéku stále lacné a oplatí sa skôr splácať.

Investovanie podľa mňa má veľký zmysel aj počas súčasnej situácie. Ak sa pozrieme do histórie (napr. na taký známy Dow Jones index), tak vidíme, že ustál viaceré vojnové konflikty a v dlhodobom horizonte (desiatok rokov) je nakoniec vždy v pluse (viď priložený graf "len" za obdobie 40 rokov - Dow Jones funguje už takmer 140 rokov, takže prežil aj väčšie vojnové konflikty).

Čo odporúčam je sa zodpovedne poradiť s odborníkmi, čo sledujú finančný trh a vedia Vám aj ukázať, či nasimulovať rôzne situácie. Investície a majetok je rozumné mať rozložené (diverzifikované) do viacerých aktív a finančných nástrojov (nehnuteľnosti, akcie). Tiež je dobré, že uvažujete aj nad splácaním dlhu. Aj významné úverové zaťaženie rodiny (ja považujem takéto zaťaženie z mesačného pohľadu pri viac ako 30% rodinného rozpočtu) má negatívny vplyv na našu finančnú stabilitu a stres v krízových časoch (akým vojnový konflikt je).

Mrzí ma, že nemám pre Vás lepšiu odpoveď, ale bez poznania Vašej konkrétnej finančnej situácie je to len siahodlhé špekulovanie a diskutovanie, ktoré asi ani nič nevyrieši a ani Vám nepomôže.

Poraďte sa, resp. si naštudujte a nevsádzajte všetko na "jednu kartu" (splatenie hypotéky s využitím celej finančnej rezervy, alebo len investovanie do zlata či iné kritické rozhodnutia).

Drží palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk