Aká je prognóza na vývoj hypotekárnych úrokov na druhý polrok 2024 a začiatok roka 2025?

Zodpovedané
30. máj 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala.

Aká je prognóza na vývoj hypotekárnych úrokov na druhý polrok 2024 a začiatok roka 2025?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

predpokladá sa, že v 3. kvartáli tohto roka zníži Európska Centrálna Banka základnú úrokovú sadzbu. Následne na to bude reagovať aj Národná Banka Slovenska v priebehu pár mesiacov a predpokladá sa, že zareagujú aj komerčné banky.

Niekedy na prelome rokov predpokladám, že by mohlo prísť k väčšiemu zníženiu sadzieb, kedy by nebol napríklad štandard 4,5 - 4,7% ako teraz ale napríklad 4 - 4,2%. To je však len môj odhad a môže byť nesprávny. Je šanca, že na to bude mať vplyv aj novozavedená daň pre banky, kvôli ktorej možno nepríde k rýchlemu znižovaniu ale skôr k postupnému.

Uvidíme ako to bude, ale to je moja predikcia (+ v priebehu roka 2025 verím, že sa dostaneme niekde medzi 3,25 až 3,75%.)

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk