Aká je príčina vzniku herpesu na ústach?

Zodpovedané
7. mar 2021

Dobrý deň,

3,5 ročný syn má už cca 8 týždňov na pere herpes (opar), ktorý mu neustále putuje väčšinou na spodnej pere alebo v kútikoch úst. Jeden sa mu zahojí a v zápätí sa mu urobí ďalší o kúsok ďalej.

Zatiaľ som mu nedávala žiadne prípravky a ani lieky. Inak je zdravý a do kolektívu už dlho nechodí.

Mám sa obrátiť na imunológia a dať mu urobiť krvné testy?

Alebo mi poradíte nejaký lokálny prípravok, ktorý by mu eventuálne mohol pomôcť?

Je príčinou oslabená imunita, alebo sa opar prenáša mechanicky dotykom úst?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno, herpes sa môže preniesť na ďalšie miesta dotykom, avšak herpes trvajúci 8 týždňov je už celkom dlhá doba, odporúčala by som Vám imunologické vyšetrenie.

Lokálne na herpes môžete niekoľkokrát denne aplikovať napr. Herpesin krém (voľne dostupný v lekárni).

Prajem príjemný zvyšok dňa!

MUDr. Katarína Turčinová Lacková
@skinofkiddo