Už mám od doktora vypísané papiere na umelé prerušenie tehotenstva. Čo robiť, keď sa cítim nešťastná a zúfalá?

Zodpovedané
9. okt 2024

Dobrý deň,

mám 37 rokov, manžel má 43. Spolu máme 2 detičky do 10 rokov a neplánovane som ostala tehotná. Momentálne som v 7. týždni a už som bola u doktora. Mám vypísané papiere na UPT.

Neviem čo mám robiť, som nešťastná a zúfalá. Vôbec nič necítim, som taká prázdna, neteším sa. Bojím sa budúcnosti. Beriem antidepresíva. Mala by som vysadiť lieky, ale bojím sa, že sa mi zhorší stav.

Môžete ma utešiť, povzbudiť a pomôcť?

Nechcem v živote nič ľutovať.

Ďakujem

Dobrý deň,

cením si, že sa na nás s dôverou obraciate vo svojej situácii.

Pýtate sa, čo robiť, keď sa cítite nešťastná a zúfalá, lebo ste neplánovane otehotneli s tretím dieťatkom a už máte vypísanú žiadosť o umelé ukončenie tehotenstva. Beriete antidepresíva a bojíte sa vysadenia liekov. Hľadáte utešenie a povzbudenie vo svojej situácii, nechcete v živote nič ľutovať, keď sa už nejako rozhodnete.

Zúfalstvo, prázdnota a smútok často sprevádzajú ženu, keď zistí, že neplánovane otehotnela. Môžu byť na to rôzne dôvody, prečo sa takto cíti. Vy píšete konkrétne o strachu z budúcnosti a strachu z toho, že by sa Vám zhoršil stav po vysadení antidepresív. Sú aj ďalšie dôvody, že sa obávate mať tretie dieťa? Bývanie, práca, financie a pod.? Ako na tehotenstvo zareagoval manžel?

Vysadenie liekov, resp. úprava liečby je v kompetencii Vášho lekára. S ním by ste sa mali poradiť, čo ďalej. Nie vždy je nutné vysadiť antidepresíva počas tehotenstva, niekedy stačí len upraviť liečbu. Mali sme v poradenstve už veľa žien, ktoré sa liečili na rôzne psychické poruchy a zároveň boli tehotné. Je to náročná situácia, ale to neznamená, že sa nedá riešiť. Pokračovanie v tehotenstve a liečba sa nemusia vylučovať.

Predpokladám, že navštevujete alebo ste navštevovali aj terapiu. Ak nie, povzbudzujem Vás k tomu, ak je to čo i len trochu možné.

Keďže ste v situácii, ktorú ste neplánovali a nechceli, je prirodzené cítiť frustráciu. Nedá sa Váš momentálny stav zmeniť o 360 stupňov z dňa na deň - z neistoty, smútku a prázdnoty na radosť, pokoj a vyrovnanosť. Prijatie neplánovaného tehotenstva je proces, ktorý môže trvať rôzne dlho. Vždy ženám v poradenstve odporúčame spraviť svoje rozhodnutie nie na základe strachu, pretože sa môže stať (a z praxe to dôverne poznáme), že po opadnutí prvotnej paniky často žena spätne svoje rozhodnutie ukončiť tehotenstvo ľutuje. Rozhodnutie o ukončení tehotenstva je totiž veľmi vážne, ide o rozhodnutie o živote vlastného dieťaťa. Je to v podstate hodnotové rozhodnutie. Aj pri tomto rozhodovaní platí, že sa môžete rozhodnúť nie kvôli okolnostiam, ale napriek nim. Rozumiem, že to možno na prvý pohľad vyznieva jednoducho, pretože vždy do nášho rozhodovania nejakým spôsobom vstupuje rozum, aj emócie. Potrat sa v krízovom tehotenstve javí ako cesta von z problému, ale nie je to tak. Ozývajú sa nám ženy, ktoré po zákroku umelého potratu prežívajú vážne následky, ako je intenzívny smútok, strata zmyslu života, nepokoj, rozvrátené vzťahy, komplexy menejcennosti, neschopnosť zaradiť sa späť do života a pod. Tehotenstvo totiž nie je len biologická záležitosť, ale rovnako psychologická a duchovná. Sama ste matkou, takže viete, čo je to materstvo. „Nevýhodou“ tohto dieťaťa, ktoré čakáte je to, že je tretie v poradí. Ale je to rovnako Vaše dieťa ako predchádzajúce dve, len v inom štádiu vývinu.

V poradni máme k dispozícii aj tzv. laické poradkyne. Ide o ženy, ktoré boli neplánovane tehotné a dieťa si nechali alebo také, ktoré boli na umelý potrat a prekonávali jeho následky vo svojom živote. Ak by ste sa chceli s niektorou porozprávať, ozvite sa nám na kontakty poradne. Laické poradenstvo je jednorazový rozhovor na rozdiel od psychologického, ktoré môže prebiehať dlhodobo.

Ako som spomínala, prijať neplánované tehotenstvo je proces, ktorý vyžaduje aj zmenu v postojoch. Postoj je to, čo si môžeme na rozdiel od pocitov vyberať a meniť. Nie je dôležité, čo v živote nás stretne, ale aký postoj k tomu zaujmeme. K zmene postoja ale vedie často náročná cesta. Ponúkame Vám aj dlhodobejšie sprevádzanie, pretože takto jednorazovo cez mail je ťažké aj pre mňa ako poradkyňu do hĺbky pochopiť, čo sa vo Vás odohráva. Povzbudzujem Vás ozvať sa nám aj mimo tejto internetovej poradne.

Niektoré ženy sa nám ozývajú aj s očakávaním, že psychológ ich dokáže psychicky pripraviť na umelý potrat. Toto ale nie je možné. Ani žiaden lekár nedokáže zaručiť, že po potrate nebude mať žena fyzické následky. Rovnako je to so psychickými následkami. Ako som už vyššie spomínala, ide o rozhodnutie o ukončení života vlastného dieťaťa, preto je príprava na to nemožná, resp. s krátkodobým efektom.

Prajem Vám veľa sily a pokoja. Neváhajte sa nám ozvať.
S pozdravom, Zuzana