Mám extrémne úzkosti z možného neplánovaného tehotenstva. Ako postupovať v prípade potratu?

Zodpovedané
19. aug 2024

Dobrý deň,

mám 20 rokov a pred dvoma mesiacmi som mala prvýkrát nechránený sex. Trval veľmi krátko. Veľmi to ľutujem, no aspoň som sa poučila. Každopádne som stihla do 12 hodín užiť Escapelle tabletku a následne som presne na deň dostala menzes. Sex som dokonca mala možno 7 dní maximálne predtým ako som ich mala dostať.

Začala som mať velmi silné úzkosti typu - “čo ak som tehotná.” Urobila som si 3x tehotenský test. Jeden teraz týždeň pred menzesom a hneď s prvým ranným močom. Všetky boli negatívne.

Moja gynekologička má dovolenku až do septembra, tak sa s ňou o tom neviem porozprávať. Minule ma už uistila, že nie je šanca.

Začínam si uvedomovať, že toto už asi začína byť skôr mentálny problém, ale aj tak by som ocenila Váš názor. Tehotenstvo ma nesmierne desí.

Čo ak by som musela riešiť potrat?

Ako postupovať v prípade potratu?

Ďakujem

Dobrý deň,

vážim si, že sa na nás s dôverou obraciate. Píšete, že ste mali pred dvoma mesiacmi nechránený sex, do 12 hodín ste vzali aj tabletku a následne ste dostali menzes. Píšete, že ste začali mať veľmi silné úzkosti a bojíte sa, že by ste mohli byť tehotná. Robili ste si aj tehotenské testy, ale boli negatívne.

Z toho čo píšete, je ozaj tehotenstvo nepravdepodobné. Tehotenské testy sú dnes už veľmi citlivé a ak ste už odvtedy nemali nechránený sex, tak v druhom mesiaci by už rozhodne vyšli pozitívne. Ak sa predsa chcete uistiť, Vaša gynekologička musí mať iného gynekológa na zastupovanie, ktorý Vás môže vyšetriť.

V prípade, že sa desíte otehotnenia, tak je možno správne, aby ste sa na situáciu pozreli podrobnejšie, z čoho pramení ten strach, čo konkrétne Vás desí, či sú to teraz len okolnosti, alebo tehotenstvo ako také alebo čo presne je za Vašim strachom z tehotenstva. V prípade, že budete intímne aktívna, je dobré sa zamyslieť, ako predchádzať možnému tehotenstvu. Dnes už existujú rôzne metódy napr. Billingsova metóda, meranie bazálnej teploty a sledovanie svojho cyklu a pod. Je lepšie predchádzať neplánovanému tehotenstvu ako riešiť neskôr potrat, ktorý je náročný fyzicky aj psychicky.

Pri potrate musíte mať najskôr potvrdené tehotenstvo gynekológom, ktorý zistí presne v koľkom týždni tehotenstva sa nachádzate. Podľa platnej legislatívy na Slovensku je možné absolvovať potrat do 12. týždňa tehotenstva. Zákrok je možné vykonať najskôr po uplynutí lehoty 48 hodín od odoslania Žiadosti o umelé prerušenie tehotenstva a hlásenia potratu a podpise informovaného súhlasu. Tento čas je určený na to, aby ste všetky získané informácie dobre zvážili a následne sa rozhodli.

Na Slovensku sa vykonáva potrat len chirurgicky, nie chemicky. V prípade potratu, je dobré poriadne si zvážiť všetky možnosti a do svojho rozhodnutia zahrnúť aj možné následky, ktoré sa po potrate často objavujú.

V prípade, že by ste potrebovali, alebo mali ešte otázky, môžete sa na nás obrátiť anonymne priamo do poradne.

S pozdravom, Ivana