Ľutujem, že som bola na interrupciu. Ako sa mám vyrovnať s mojím rozhodnutím?

Zodpovedané
12. sep 2024

Dobrý deň,

i napriek antikoncepcii som neplánovane otehotnela. Bolo by to tretie dieťa. V tej dobe mi prišlo nemožné všetko zvládnuť po psychickej aj fyzickej stránke. Stalo sa to v horšom období a manžel tlačil na potrat z objektívnych dôvodov. Proste som to nevidela, že by sme to zvládli.

Bolo to však najhoršie rozhodnutie v živote a každým dňom to ľutujem.

Dá sa s tým vôbec vyrovnať?

Myslela som, že časom sa výčitky troška zmiernia, no opak je pravdou. Čím ďalej, tým je to horšie. Nezvládam pohľad na tehotné, bábätká, rodiny s 3 deťmi...

Ďakujem

Dobrý deň,

vážim si, že sa s dôverou obraciate na našu poradňu. Píšete, že ste neplánovane otehotneli aj napriek antikoncepcii a rozhodli ste sa pre interrupciu z viacerých dôvodov. Ďalej píšete, že to bolo najhoršie rozhodnutie v živote a každým dňom to ľutujete. Pociťuje výčitky a nezvládate pohľad na tehotné, bábätká ani na rodiny s 3 deťmi. Pýtate sa, či sa s tým dá vyrovnať.

V poradni ponúkame poradenstvo po interrupcii, ktoré sa odporúča s istým časovým odstupom, keď si žena v priebehu „obdobia PO“ (aspoň pol roka) reflektuje toto rozhodnutie. Je to intenzívna práca s emóciami, preto niektorí poradcovia odporúčajú časový odstup. Nespomínate, aký dlhý čas prešiel od zákroku.

V krátkosti Vám napíšem, čo môžete očakávať od poradenstva u nás a ako to asi prebieha. Keďže ide o proces, poradenstvo môže trvať dlhšie časové obdobie, aj niekoľko mesiacov. Počas poradenstva si spätne skúsenosť interrupcie a následné prežívanie žena reflektuje, prehodnocuje a začleňuje do ďalšieho života. Zároveň si definuje, nakoľko slobodné rozhodnutie to pre ňu bolo, alebo či cítila tlak zo strany okolia. Hľadá v sebe emócie, ktoré to sprevádzajú. Zahŕňa to aj uvedomenie toho, čo je vlastne ukončenie tehotenstva ale aj nájdenie vzťahu k tomuto dieťatku a jeho symbolické začlenenie do vlastnej rodiny, aj napriek tomu, že sa nenarodilo. Hľadá sa spôsob ako s touto skúsenosťou ďalej žiť.

Potrebovala by som spoznať Váš príbeh bližšie, pretože všetky okolnosti aj prežívanie je u každej ženy veľmi individuálne. Ako som už spomenula, je to proces, v ktorom Vás vieme sprevádzať. Prijatie tejto skúsenosti je však cesta, ako sa aj s takouto skúsenosťou vyrovnať. Môžete sa na nás anonymne obrátiť priamo do poradne, kde môžeme spolu ďalej komunikovať.

Posielam veľa síl

S pozdravom, Ivana