Doktor mi už vypísal papiere na interrupciu, no ja váham. Ako sa správne rozhodnúť?

Zodpovedané
24. júl 2024

Dobrý deň,

som v 6. týždni + 4 dni a dnes mi doktor vypísal papiere na prerušenie tehotenstva. Hneď ako som vyšla z ambulancie, tak ma dobehli pochybnosti. Nie som si istá. Doma mám 2 deti. Manžel bol na pochybách s tretím dieťaťom, preto tento krok.

Je možné zrušiť žiadosť u doktora?

Ako zvládnuť celú situáciu a správne sa rozhodnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

cením si, že ste sa na nás s dôverou obrátili. Píšete, že ste tehotná a doktor Vám už aj vypísal papiere na interrupciu. Pýtate sa, či je možné zrušiť žiadosť u doktora. Samozrejme žiadosť sa dá zrušiť. Aj keby ste už boli na klinike a rozmyslíte si to v poslednej chvíli, tak je možné odmietnuť zákrok.

Rozhodnutie o ukončení tehotenstva je jedno z najvážnejších rozhodnutí v živote ženy. Otázka neplánovaného tehotenstva je hodnotovou otázkou. Nedá sa na to pozerať čisto racionálne, ani čisto emočne. Ide skôr o postoj k ľudskému životu ako takému.

Rozhodujete nie len o svojom živote ale aj o živote svojho dieťatka, ktoré sa už vyvíja. Nepíšete podrobnejšie o Vašej situácii. Len to, že manžel bol na pochybách s tretím dieťatkom. Teda neviem aké sú okolnosti, ale z našich skúseností, okolnosti, ktoré vedú tehotné ženy k ukončeniu tehotenstva sa odstupom času dokážu upraviť. Často nám potom ženy píšu, že dnes by sa už rozhodli inak.

V prípade, že sa neviete rozhodnúť, nemalo by ísť o vonkajšie vplyvy, pre ktoré uvažujete nad ukončením tehotenstva. Pri rozhodovaní odporúčame zamerať sa skôr na životné hodnoty, ktoré máte. Skúste si odpovedať na otázku - čo pre Vás znamená život tohto dieťatka? Nakoľko tehotná už ste, tak sa zamerajte priamo na život Vášho dieťatka. Čo pre Vás znamená?

Ukončenie tehotenstva nesie so sebou aj možné následky, o ktorých je dobre vedieť ešte pred samotným rozhodnutím. Ide o celoživotné rozhodnutie. Tehotenstvo sa nedá vymazať zo spomienok, ani zo života celkovo.

Interrupcia nesie so sebou riziká po fyzickej aj psychickej stránke.

  • Z fyzických následkov to môžu byť napr. rôzne zápaly, zrasty, poškodenie vnútorných orgánov, silné krvácanie, poruchy menštruačného cyklu, neschopnosť otehotnieť, neschopnosť udržať chcené tehotenstvo v neskoršom období a pod.
  • Medzi psychické patria napr. úzkosti, depresie, výčitky svedomia, poruchy spánku, problémy so stretávaním tehotných žien, rôzne druhy závislostí, problémy vo vzťahoch a neschopnosť postarať sa o staršie deti o domácnosť a ďalšie.

O následkoch po potrate je zo zákona povinný informovať Vás aj gynekológ, s ktorým podpisujete Informovaný súhlas pri umelom prerušení tehotenstva.

V každom prípade, rozhodnutie je na Vás. Odporúčam Vám dopriať si dostatok času na rozhodnutie a nerobiť rozhodnutie pod tlakom. Podľa platnej legislatívy na Slovensku, je možné ukončenie tehotenstva do 12. týždňa tehotenstva.

Z našej strany Vám vieme ponúknuť sprevádzanie počas celého obdobia tehotenstva, informácie o finančných dávkach, na aké by ste mali nárok pred a po narodení dieťaťa, materiálnu pomoc cez naše spolupracujúce organizácie (základná výbava pre bábätko príp. oblečenie pre Vás aj Vaše staršie deti a pod.), bezplatnú konzultáciu s gynekológom alebo právničkou, pomoc pri hľadaní bývania, informácie o náhradnej osobnej starostlivosti, pestúnskej starostlivosti, adopcii alebo utajenom pôrode.

Ak máte akékoľvek otázky alebo potrebujete podporu, neváhajte nás anonymne kontaktovať priamo do našej poradne.

S pozdravom
Ivana