Ako si nevyčítať tretie tehotenstvo?

Zodpovedané
Včera o 08:23

Dobrý deň,

naše plány sa v okamihu správy tehotenstva rozplynuli. Momentálne som na rodičovskej dovolenke s druhým dieťaťom, starší chodí do predškolskej. Pol roka už pracujem, pretože mi s dcérkou vypomáha mama, aj ked manžel pracuje. Mama je už však staršia a nechcem ju stále so svojimi starosťami zaťažovať. Mám namáhavú prácu v domove pre seniorov a budem ju musieť zmeniť - opustiť. Tento môj príjem sme potrebovali núdzovo kvôli hypotéke, ktorú máme len rok, a preto som chcela ešte minimálne dva roky pracovať a až potom mať 3 dieťatko.

Aj sa teším, že to prišlo, no určite som to nechcela takto skoro. Mám obavy, že čo do budúcna za tie 3 roky doma, ked nám budú chýbať financie, ktoré moje nenahradia. Bude treba dvom starším riešiť detskú izbu a nám už aj auto. Zároveň sa bojím aj starostlivosti o dve staršie deti, kedže sú veľmi aktívne a treba sa im venovať.

Nedokážem sa s touto nečakanou zmenou vyrovnať a nájsť prijateľné riešenia na nadchádzajúce obdobie. Zároveň si ale poviem, že radšej aby bolo zdravé dieťa, aj ked naše plány nebudú vychádzať ako sme ich chceli.

Viem si s výčitkami ešte nejako pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

vážim si, že ste sa na nás s dôverou obrátili. Píšete, že čakáte tretie dieťatko, momentálne ste na rodičovskej dovolenke s druhým dieťatkom a starší chodí do predškolskej. Tretie dieťa ste mali v plánoch ale aspoň o dva roky neskôr, najmä kvôli financiám. Aj sa tešíte, že to prišlo, ale nechceli ste to takto skoro a nedokážete sa s touto zmenou vyrovnať, nájsť prijateľné riešenie na nadchádzajúce obdobie. Uvedomujete si však, že by ste chceli radšej zdravé dieťa, aj keď to nebude podľa Vašich plánov.

Rozumiem, že tretie tehotenstvo ste plánovali neskôr a za iných okolností, no niekedy nám však život prináša aj situácie, ktoré si nevyberáme a nezostáva nám nič iné, len sa s nimi vysporiadať. Vnímam, že máte výčitky a môže to byť pre Vás vnútorne nepríjemné. Na druhej strane ste si krásne odpovedali, že sa aj tešíte a radšej by ste chceli zdravé dieťatko, aj keď by to nemalo byť podľa predstáv. Aj o tom je niekedy život. Nemôžeme mať úplne všetko pod kontrolou, aj keď sa nám niekedy ťažšie vyrovnáva s realitou. Ale vlastne bojujete teraz len s vlastnými očakávaniami a ideálmi. Skúste prijať situáciu ako k Vám prišla a skôr si nastaviť stratégiu ako to zvládnuť. Niekedy je to pre nás náročné. Čo je však správne? Život aj tak nemá žiadne pravidlá, neriadi sa ideálmi, to všetko si nastavujeme sami a neskôr sa trápime, že to nejde podľa plánu. Skúste sa tešiť a zamerať svoju pozornosť tomu, že sa Vám v podstate splnil sen, mať aj tretie dieťatko. Všetko je len o uhle pohľadu a čomu venujeme pozornosť, to rastie. Ak sa zameriate na to, že takto ste to nechceli a nepredstavovali si, budete sa trápiť. Ak však obrátite kartu a budete sa tešiť, zmenia sa Vám aj výčitky. Niekedy naozaj stačí prijať realitu aká je a nebojovať s ňou. Zmena už aj tak nie je veľmi možná, to tehotenstvo tu už je. Teda v prípade, že nerozmýšľate aj nad interrupciou. Túto možnosť nespomínate, tak sa skôr zameriavam na to, ako to zvládnuť.

Ale v podstate máte 3 možnosti: nechať si dieťatko, interrupcia alebo náhradná osobná starostlivosť. Každá možnosť však Vám už prinesie zmenu do Vášho života a možné následky.
Keď si dieťatko necháte, budete možno riešiť dočasne financie, ale stále to bude len dočasná situácia, kým dieťatko trošku vyrastie. Takže nie je to trvalá situácia.
Samotná interrupcia tiež so sebou prináša aj následky, či už fyzické alebo psychické, s ktorými sa ako poradkyne stretávame u žien po interrupcii denne. Považujem za správne, ak by ste uvažovali aj nad touto možnosťou, aby ste ich poznali a vedeli zvážiť pri samotnom rozhodnutí, čo je pre Vás najlepšie.

Z našej strany Vám vieme ponúknuť sprevádzanie počas celého obdobia tehotenstva, informácie o finančných dávkach, na aké by ste mali nárok pred a po narodení dieťaťa, materiálnu pomoc cez naše spolupracujúce organizácie (základná výbava pre bábätko príp. oblečenie pre Vás aj Vaše staršie deti a pod.), bezplatnú konzultáciu s gynekológom alebo právničkou, pomoc pri hľadaní bývania, informácie o náhradnej osobnej starostlivosti, pestúnskej starostlivosti, adopcii alebo utajenom pôrode, ale aj podrobnejšie informácie o následkoch po interrupcii.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať anonymne priamo do poradne, rada Vám zodpoviem na všetky otázky. Môžeme podrobnejšie prebrať Vašu situáciu.

Držím Vám palce, verím že to s manželom spoločne zvládnete.

S pozdravom, Ivana