Bakerova cysta

Bakerova cysta je ortopedické ochorenie. Ide o stav, kedy sa v oblasti podkolenia vytvorí cysta (vačok), ktorá je naplnená tekutinou. Názov je podľa lekára chirurga, ktorý prvýkrát popísal túto cystu, William Morrant Baker.

Príčina vzniku

Táto cysta vzniká po podklade chronického, čiže dlhotrvajúceho zápalu v podkolennej oblasti. Pri zápale sú koleno a jeho časti opuchnuté a začne sa tu hromadiť tekutina. Bakerova cysta sa najčastejšie objaví pri nasledovných stavoch:

  • zápal kolenného kĺbu - tzv. artritída
  • reumatoidná artritída
  • DNA - ochorenie, pri ktorom sa ukladajú mikrokryštáliky kyseliny močovej do oblasti kĺbov
  • poškodenie kolenných meniskov
  • poúrazová - ako následok prekonaného úrazu

V niektorých prípadoch sa nezistí príčina vzniku Bakerovej cysty.

Prejavy

Bakerova cysta je často náhodný nález na sonografickom vyšetrení dolných končatín. Pacient nemusí mať žiadne ťažkosti. Medzi možné prejavy patrí:

  • bolesť v lýtku
  • bolesť kolena
  • opuch lýtka
  • pacienti si niekedy často samy nahmatajú cystu v podkolennej oblasti
  • ak dôjde k prasknutiu cysty pacienti pociťujú náhle vzniknutú bolesť, opuch a pocity šklbania v nohe

Komplikácie

Najčastejšou a vážnou komplikáciou Bakerovej cysty je hlboká žilová trombóza. Je to vznik krvnej zrazeniny v žilách dolnej končatiny. Pri zrazenine v dolnej končatine hrozí jej uvoľnenie do krvného obehu. Takto uvoľnená zrazenina putuje do pľúcnych ciev a spôsobuje pľúcnu embóliu. Pri pľúcnej embólii má pacient pocit sťaženého dýchania, vysoký alebo veľmi nízky krvný tlak a zrýchlenú srdcovú frekvenciu. Pri takýchto prejavov pacient musí byt hospitalizovaný v nemocnici.

Diagnostika

Cysta1 sa dá zvyčajne nahmatať v podkolennej jamke. Ak má lekár podozrenie na toto ochorenie, musí si poriadne prezrieť pacienta. Diagnóza sa potvrdí pomocou sonografického vyšetrenia. Na presné určenie rozsahu cysty sa robí počítačová tomografia CT, pri ktorej sa presne zobrazí veľkosť cysty. Lekár vidí, kde presne je cysta umiestnená. V niektorých prípadoch sa využíva aj magnetická rezonancia.

Liečba

Nie vždy je u pacientov nutná liečba. Pacienti, ktorí sú bez príznakov, nevyžadujú chirurgickú liečbu. Pacient je ale v pravidelnom ortopedickom sledovaní.

Ak má pacient bolesti, je treba zistiť príčinu vzniku cysty a následne liečiť príčinu. Chirurgický zákrok sa robí až ako posledná možnosť, pretože pri zákroku hrozí riziko poškodenia ciev a nervov.

V niektorých prípadoch sa podávajú kortikosteroidy priamo do cysty, aby sa redukoval zápal v cyste. Bolesť sa tlmí liekmi proti bolesti, a taktiež sa na bolestivé miesto prikladajú ľadové obklady.

Bakerove cysty v detskom veku často spontánne vymiznú, bez nutnosti akejkoľvek liečby. Pacienti by sa mali vyhýbať športovým aktivitám ako je beh, lezenie a ďalšie iné.

Viac o Bakerovej cyste na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Baker Cyst Imaging
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Baker's_cyst
  3. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001222.htm
  4. http://sk.medlicker.com/583-bakerova-cysta-priciny-prejavy-a-liecba
  5. http://www.stefajir.cz/?q=bakerova-cysta

Hodnotenia a skúsenosti s Bakerovou cystou

Máš skúsenosť s Bakerovou cystou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke