Aké je príčina opuchov dolných končatín?

Zodpovedané
29. jún 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom opuchov v okolí nartov a členkov u mojej maminy. Asi pred mesiacov jej začali opúchať obe dolné končatiny. Po pár dňoch sa opuch na ľavej dolnej končatine výrazne zhoršil. Výsledky krvných odberov boli v poriadku, rovnako ako sono DK. Pre istotu sa doplnilo CT brucha a malej panvy, takisto bpn.

Opuchy naďalej pretrvávajú, sú mäkkej konzistencie, zhoršené hlavne po fyzickej námahe a večer pred spaním.

Treba ešte ďalej pátrať po príčine?

Aké ďalšie vyšetrenia by mala mamina ešte absolvovať?

Môže sa jednať aj o hormonálne podmienené opuchy dolných končatín v prechode?

Ďakujem

Dobrý deň,

v lete sa najčastejšie zhoršujú opuchy u tých pacientov, ktorí majú kŕčové žily. Teda kŕčové žily môžu spôsobiť takéto opuchy.

Avšak tieto opuchy zmiznú, alebo sa zmiernia ak sa vyložia nohy vyššie, napr. na vankúš aspoň 20 minút.

Ďalej takéto opuchy môže spôsobiť užívanie lieku na tlak amlodipínu a opuchy ďalej vznikajú pri srdcovom zlyhávaní, avšak v pokročilom štádiu srdcového zlyhávania.

Ak sa Vaša mama nelieči na srdce, tak opuchy nebudú tejto príčiny.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková