Apnoe

Prístroj CPAP k liečbe spánkového apnoeApnoe, teda syndróm spánkového apnoe je zástava, alebo zníženie intenzity dýchania počas spánku1. Táto porucha je pomerne častá a postihuje najmä mužov a napríklad aj nedonosené bábätká. Apnoe je problém, ktorý presahuje bežné chrápanie, preto by malo byť riadne a zodpovedne liečené.

Druhy spánkového apnoe

  • Obštrukčné - tento typ apnoe je spôsobený spomalením mäkkého tkaniva v zadnom segmente krku, ktoré zablokuje voľný priechod vzduchu. Teda chýba prúdenie vzduchu, ale dýchacie pohyby zostávajú zachované.
  • Centrálne - tento druh apnoe je spôsobený nepravidelnou činnosťou mozgu, ktorý neposiela telu signály na dýchanie. Chýba teda prúdenie vzduchu a v tomto prípade aj dýchacie pohyby.
  • Zmiešané - obštrukčné aj centrálne.
  • Idiopatické (primárna) - vyskytuje sa najmä u nedonosených bábätiek, ktoré nemajú úplne vyvinuté centrálne dýchacie centrum mozgu. Toto centrum posiela signály telu na dýchanie.
  • Symptomatické - spôsobené vnútrolebečným krvácaním, syndrómom dychovej tiesne (respiračné zlyhanie), sepsou (otravou), ašpiráciou, zápalom pľúc, obštrukciou (znepriechodnením) dýchacích ciest, meningitídou.

Hoci sa častejšie vyskytuje obštrukčné spánkové apnoe, je celkom bežným javom, že pacienti trpia apnoe zmiešaným, teda obštrukčným aj centrálnym. Spánkové apnoe zásadne ovplyvňuje kvalitu spánku a môže spôsobovať v budúcnosti značné zdravotné problémy. Preto je pre chorých dôležité vyhľadať vhodný liečebný postup.

Diagnostika

Lekár vyhodnotí zdravotný stav pacienta na základe anamnézy a klinických prejavov. Na potvrdenie diagnózy je pacient odoslaný do spánkového laboratória, kde strávi celú noc. Toto vyšetrenie sa nazýva polysomnografia. Je to vyšetrovacia metóda, pri ktorej počas spánku zaznamenáva elektrická aktivita mozgu, pohyb očí, EKG, tlak krvi, počet dychov a množstvo kyslíka v krvi. Lekár pomocou spánkového profilu vyhodnotí výsledky a určí diagnózu, prípadne pošle pacienta na ďalšie vyšetrenie.

Metódy a liečba spánkoveho apnoe

Všeobecne existuje niekoľko liečebných metód. To, ktorý typ liečby sa použije, závisí najmä od závažnosti a jednotlivých príznakoch, ktoré sa u pacienta objavujú. V prípade mierneho apnoe môže pomôcť napr. obstaranie vhodnejšieho vankúša, ktorý poskytne stabilnejšiu oporu a napomôže rovnomerné prúdenie vzduchu. Ďalej potom zanechanie fajčenia, vysadenie liekov na spanie, absenciu alkoholických nápojov, alebo dodržiavanie vhodnejších stravovacích návykov. Lekári spravidla pristupujú v začiatkoch k jednoduchším spôsobom liečby. Potom prejdú k liečebným metódam, ktoré môžu byť nepohodlné, alebo dokonca nebezpečné - zdravotné prístroje alebo operatívne riešenie problému.

Liečba spánkového apnoe prístrojom

V prípade neúspešnej liečby zmenou životného štýlu, lekári často pristupujú a odporúčajú nazálnu ventiláciu CPAP (tzn. že je u pacienta vyvíjaný pozitívny tlak na dýchacie cesty). Prístroj v podobe masky funguje na báze vháňania vzduchu za účelom udržania voľných dýchacích ciest. Existujú aj ďalšie varianty tejto terapie ako je VPAP. Tá dodáva prúdenie premenlivého pozitívneho tlaku na vzduchové cesty. Metóda APA vyvíja automatický pozitívny tlak vzduchových ciest. Najbežnejšie používaná metóda je prístroj CPAP. Môže byť značne nepohodlný, ale pomôže s problémami mnohým pacientom.

Veľakrát sa stane, že najskôr pacienti tieto napohľad nepohodlné metódy odmietajú. Ale akonáhle si spánok s maskou vyskúšajú, sú sami prekvapení ďaleko väčšou kvalitou a hĺbkou spánku. Tieto prístroje sú často používané spolu so zvlhčovačmi vzduchu, pretože u niektorých pacientov tieto liečebné metódy spôsobujú vysychanie dýchacích ciest a slizníc.

Ďalšie liečebné metódy spánkového apnoe zahŕňajú tzv. MAS. Ide o ústny preparát, ktorý udržiava uvoľnenú spodnú čeľusť a posunie jazyk ďalej od zadného segmentu dýchacích ciest. Tým dochádza k podpore rovnomernejšieho a voľného dýchania.

Operatívne spôsoby liečby spánkového apnoe

Po vyčerpaní všetkých tradičných liečebných metód je možné, že lekári pristúpia k operatívnemu riešeniu tohto problému. Podľa mnohých je toto riešenie priamo drastické. Je potrebné si uvedomiť, že nesprávne liečené spánkové apnoe môže mať fatálne následky. Nadmerná únava a ospalosť môže spôsobiť tzv. mikrospánok práve vo chvíli, kedy pacient môže sedieť za volantom alebo aj v iných potenciálne nebezpečných situáciách.

Spánkové apnoe súvisí i s mŕtvicami, zlyhaním srdca alebo vysokým krvným tlakom. Z tohto vyplýva, že liečba spánkového apnoe je viac ako dôležitá.

Prejavy u starších detí a dospelých

Najčastejšie prejavy obštrukčného a centrálneho spánkového apnoe patrí u starších detí a dospelých:

  • nadmerná denná spavosť (hypersomnia)
  • hlasné chrápanie, ktoré je najčastejšie prítomné počas obštrukčného spánkového apnoe
  • epizódy zástavy dýchania, ktoré potvrdí iná osoba
  • náhle prebudenie zo spánku, ktoré je sprevádzané dýchavičnosťou
  • suchosť v ústach po prebudení alebo bolesť hrdla
  • ranné bolesti hlavy
  • nespavosť
  • problémy s pozornosťou počas dňa

Dojčenské spánkové apnoe

U dospelých a väčších detí je spánkové apnoe spôsobené nejakou prekážkou v dýchacích cestách. Jedná sa poväčšine o vyššie spomínané obštrukčné spánkové apnoe. U novorodencov1 a predčasne narodených bábätiek sú zástavy dychu spôsobené nezrelým dychovým centrom v mozgu dieťatka. K zástave dychu dochádza vtedy, keď mozog bábätka nevyšle signál k nadýchnutiu. K obnoveniu dychu v takom prípade môže dôjsť až po opakovanej stimulácii centra, ktoré začne opäť vysielať signály navodzujúce dýchanie.

V prípade obštrukčného apnoe dochádza u spiaceho pacienta ku krátkodobému prebudeniu, počas ktorého sa dýchacie cesty otvoria. V prípade dojčenského apnoe tomu tak bohužiaľ nie je. Nedochádza k výraznému nadýchnutiu. Dieťatko môže začať modravieť a dostať sa až do stavu, ktorý ho môže ohroziť na živote.

Ak dôjde k vynechaniu dychu (tzv. dychovým pauzičkám) u nedonosených bábätiek či u čerstvo narodených detí, v drvivej väčšine prípadov postačí bábätko stimulovať napr. pošťuchnutím a dýchanie sa obnoví. V takom prípade vznik dychovej zástavy (pauzy) súvisí s nezrelosťou dychového centra a všetko sa časom upraví.

Ako si teda dychových ťažkostí u bábätka všimnúť?

U čerstvých novorodencov je situácia o to ľahšia, že sú pod takmer neustálym dohľadom lekárov. Nedonosené bábätká sú nepretržite monitorované na novorodeneckých oddeleniach JIS a ARO. V prípade zástavy dychu by došlo k okamžitému upozorneniu personálu.
V domácom prostredí sa o stráženie dychu postarajú špeciálne podložky - monitory dychu16, ktoré vedia dýchanie bábätka ustrážiť.

Spánkové apnoe u malých detí je často problém diagnostikovať. Deti okrem hlasného chrápania sa môžu v noci nadmerne potiť alebo majú nočné mory. Pri podozrení, že vaše dieťa má spánkové apnoe, treba navštíviť lekára, ktorý sa špecializuje na poruchy spánkového apnoe. U detí sa najčastejšie vyskytuje obštrukčné apnoe, ktoré spôsobujú zväčšené krčné alebo nosné mandle.

V prípade akýchkoľvek pochybností s dychom bábätka by rodičia mali podstúpiť lekárske vyšetrenie, ktoré podozrenie potvrdí alebo vyvráti. Pri podobných problémoch sa nemá lekárska pomoc odkladať. Novorodenecké apnoe totiž môže naznačovať aj veľmi vážne problémy. U niektorých prípadov je spájané aj so SIDS (syndróm náhleho úmrtia dojčiat)1.

Dojčenské apnoe môže byť sprievodným javom:

Viac o apnoe na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Apnoe
  2. http://www.cpapik.cz/modules/articles/ShowArticle.aspx?ID=24
  3. https://www.abctehotenstvi.cz/txt/kojenci-a-jejich-dechove-pauzicky
  4. https://web.archive.org/web/20120622001925/http://www.mavicevap.com/medi/cs/970.html
  5. http://www.medicalcomfort.cz/syndrom-spankove-apnoe.html
  6. http://www.anamneza.cz/Dechova-tisen/nemoc/344
  7. http://www.breas.com/products/isleep/
  8. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sleep-apnea/basics/definition/con-20020286

Hodnotenia a skúsenosti s apnoe

Máš skúsenosť s apnoe?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke