Plač novorodenca

Zdanlivo bezdôvodný a neutíchajúci plač dieťaťa dokáže priviesť do úzkostlivých stavov aj tých najpokojnejších rodičov. Prečo novorodenec plače a ako ho utíšiť? Ako sa bábätko postaví k tomu, ak ho rodičia nechajú „vyplakať,“ a môže byť jeho plač prejavom sebeckosti či nudy? Poď si prečítať o najväčších mýtoch, ktoré sú s detským plačom späté, a zisti, ako rozpoznať aj ďalšie signály, ktoré spolu s plačom prichádzajú.

Plač novorodenca

Plač bábätka treba vnímať ako jeho komunikačný prostriedok.

Čo to znamená, ak dieťa plače?

  • Na začiatku treba povedať, že plač novorodenca nikdy nie je bez dôvodu a rozhodne nejde o akt, ktorým by si unudené dieťatko len vynucovalo tvoju pozornosť. Plač je totiž jedným z mála signálov a komunikačných prostriedkov, ktorými čerstvo narodené dieťa disponuje, a tak práve pomocou neho s tebou komunikuje a dáva ti najavo, že momentálne nie sú dostatočne naplnené jeho potreby.
  • Po príchode z pôrodnice domov sa budete s bábätkom čoraz väčšmi zoznamovať a prehlbovať si váš vzťah. Preto je logické, že napríklad aj počas šestonedelia nebudeš vedieť rozlúsknuť, čo presne ti chce bábätko dať najavo. Prvé dni, respektíve týždne, sa preto budú niesť v duchu pozorovania, skúšania, dosahovania výsledkov v utíšení dieťaťa, ale aj zlyhaní, kedy sa voči jeho plaču budeš cítiť bezmocná.
  • Po čase naopak zistíš, že nie je plač ako plač, pričom rozhodne nejde len o jeho razantnosť a intenzitu. Pri plači totiž bábätko vysiela aj iné signály, ktoré je potrebné si všimnúť a spätne spojiť s jeho potrebou, ktorú ak si naplnila, nárek ustane. Pozri sa preto, aké ďalšie prejavy môžu jednotlivé typy detského plaču sprevádzať:

Plač dieťaťa od hladu

  • S týmto nárekom sa niektoré mamičky stretávajú nesmierne často, iné zasa takmer vôbec – všetko závisí od toho, ako vyzerajú začiatky dojčenia, či je bábätko správne prisaté, prípadne či bábätku stačí interval kŕmenia umelým mliekom, ktorý si spočiatku nastavíte.
  • Plač novorodenca od hladu môže spočiatku pripomínať jemné mrnkanie a ak mu do pár chvíľ nie je ponúknuté „jedlo,“ môže prerásť do silnejšej intenzity. Dôležitým rozpoznávajúcim faktorom sú taktiež ručičky dieťaťa – k ústam si prikladá päsť, pokúša sa cmúľať prsty alebo pokojne aj roh deky, ktorú má práve poruke.

Plač dieťaťa od únavy

  • Nie je na škodu uvedomiť si, že každý, i ten najbanálnejší podnet, je pre bábätko novým. Ak má počas dňa týchto podnetov viac, jeho psychika sa preťaží natoľko, že je napríklad ťažké ho večer uspať.
  • Medzi nové podnety možno zaradiť návštevu vo vašej domácnosti, prvú dlhšiu prechádzku, skúšku nosiča či akúkoľvek zmenu alebo novinku, s ktorou je konfrontované a ktorá si žiada jeho pozornosť.
  • Plač od únavy sprevádza zívanie, chytanie očiek a tváričky a často sa vyskytuje v podvečerných alebo večerných hodinách. Intenzita plaču sa môže z bábätka na bábätko líšiť – zatiaľ čo jedno bude len nepokojne pomrnkávať a vyžadovať si tvoju prítomnosť, iné môže spustiť skutočne hlučný vresk.

Plač dieťaťa od bolesti

  • Plač, ktorého príčinou je bolesť, má silnú intenzitu, viac ako nárek pripomína skôr kričanie a môže byť sprevádzaný mrvením sa v postieľke či stuhnutosťou telíčka, ak dieťa práve držíš na rukách. Často trvá aj celé hodiny a prichádzať môže počas celého dňa či noci.
  • Bolesť môže pochádzať z bruška, zastavených vetrov alebo po preklenutí novorodeneckého obdobia v neskorších mesiacoch aj zo zúbkov. Ďalšou formou takéhoto plaču je nárek z neprebalenej plienky – ide o istý typ diskomfortu, ktorý bábätko vyrušuje, a to predovšetkým vtedy, ak ho plná plienka na zadočku chladí, prípadne dráždi jeho zaparený zadoček.

Plač dieťaťa pri detskej kolike

  • Plač spôsobený detskou kolikou je nesmierne špecifický – objavuje sa najčastejšie v podvečerných alebo večerných hodinách, trvá viac ako tri hodiny a tento scenár sa opakuje aj tri týždne po sebe. Rodičia vtedy dosahujú najvyšší level zúfalstva a bábätko sa zmieta v bolestivých kŕčoch.
  • Špecifickými signálmi sú výrazná červeň v tvári, ostrý a uši rezajúci nárek, priťahovanie nožičiek k brušku. V postieľke sa dieťa nepokojne mrví, nepomáha hojdanie ani akékoľvek tíšenie.
  • Prečítaj si o detskej kolike viac v našom samostatnom článku a dozvieš sa, ako môžeš bábätku čím skôr uľaviť od bolesti bruška:

Dojčenská kolika

Dojčenská kolika (tzv. trojmesačná kolika, v miernejšej verzii tiež ľudovo povedané prdíky) je zvyčajne charakterizovaná ako stav vysokej dráždivosti s náhlym začiatkom i koncom, prejavujúci sa ťažko utíšiteľným plačom, krikom, krútením, kopaním a priťahovaním nožičiek k brušku, napätým bruškom, zatínaním pästičiek , sčervenaním tváre, často tiež dochádza k odchodu plynov a stolice.
Najčastejšie sa používa Wesselova definícia, podľa ktorej je za dojčenskej koliky považovaný krik, ktorý trvá dlhšie ako 3h denne a objavuje sa minimálne 3 dni v týždni. Záchvaty kriku sa zvyčajne objavujú neskoro popoludní a večer.


Plač dieťaťa zo strachu alebo separačnej úzkosti

  • Pre novorodenca je všetko cudzie a jediným bezpečným prístavom je jeho mama. Dôverne pozná jej vôňu a tlkot srdca, a tak je prirodzené, že sa dožaduje jej blízkosti práve vo chvíľach, ak sa cíti neisté. Hoci sa takto malé bábätko nebude báť strašidiel pod posteľou, istá forma strachu môže prameniť práve z odlúčenia od maminky.
  • Bábätko, ktoré plače zo strachu alebo smútku z odlúčenia, je na pohľad nepokojné, rúčkami si môže trieť telíčko a hlavičkou aj v ľahu môže nemotorne pohybovať zo strany na stranu, akoby hľadalo osobu, po ktorej blízkosti túži.

Vyplakanie dieťaťa

  • Staršia generácia sa často necháva počuť, že aj novorodenci vedia manipulovať a jedinou záchranou tvojho psychického zdravia je nechať ich vyplakať. Určite si aj ty počula rady, ako by si si svoje dieťatko nemala často brať na ruky, prípadne by si k nemu nemala priskočiť, len čo zamrnká a zaplače.
  • Žiaľ, ide o poriadne zastaraný názor, pretože novorodenec a ani staršie bábätká skutočne nemajú sklony k manipulácii a plač je pre ne stále prostriedkom vyjadrenia aktuálnej emócie či prosby o pomoc a naplnenia jeho potrieb.
  • Ak rodič necháva svoje dieťa „vyplakať,“ dáva mu tým najavo, že jeho komunikačný prostriedok nefunguje. Tým pádom sa dieťa skutočne odnaučí plakať, no z tejto skúsenosti, nazbieranej v ranom štádiu života, si odnesie len jedno – pocit osamelosti. Touto zastaranou „výchovnou metódou“ si rodič narúša vzťah so svojím dieťaťom a navyše mu ukazuje, že sa už v útlom veku nemá na koho spoľahnúť.


Ako utíšiť plačúce dieťa?

Ak chceš utíšiť plačúce bábätko, prvým krokom je zistiť, čo presne ti chce svojím plačom povedať. Za predpokladu, že je nakŕmené a prebalené, no i tak stále plače, môžeš vyskúšať nasledovné tipy, ktoré sa čerstvým maminkám osvedčili najviac:

  • Snažiť sa zostať v pokoji – áno, vieme, táto rada je niekedy v praxi len ťažko splniteľná. Niekoľkohodinový detský plač totiž rodičov privádza do zúfalstva, kedy majú doslova chuť vzdať sa rodičovských povinností. 🙂 Avšak je potrebné mať na pamäti, že bábätko reaguje na atmosféru, ktorá doma panuje, a rovnako i na pocity, ktoré vysiela jeho maminka. Preto môžeme prehlásiť, že ide o tú najdôležitejšiu radu – ak nebudeš pokojná ty, neutíšiš ani svoje dieťatko.
  • Húpavý pohyb – bábätká majú rady hojdavé pohyby, ktoré ich doslova ukolíšu k spánku. Či už ho budeš vykonávať pri chôdzi, v kočíku, alebo sediac na fitlopte, dieťatko, ktoré nič nebolí a má naplnené svoje potreby, by sa malo po čase upokojiť. Istou formou hojdavého pohybu je aj jazda autom – nie jeden rodič štartoval auto i v strede noci, aby svoje hlasno plačúce bábätko uspal.
  • Bližší kontakt s maminkou – ak dieťa plače, pretože sa dožaduje matkinej blízkosti, často sa stáva, že akonáhle si ho maminka privinie k sebe, spustí ešte silnejší plač, ktorý však do pár minút ustane. V prípade, že si tvoje dieťa vyžaduje telesný kontakt takmer neustále, zváž kúpu šatky alebo nosiča. Tvoja chrbtica sa síce odľahčí len čiastočne, no aspoň budeš mať počas dňa voľné ruky.
  • Biely šum – hračky s bielym šumom si niektoré maminky nevedia vynachváliť. Zväčša ide o plyšové zvieratko, ktoré má v sebe zabudovaný prístroj vysielajúci rôzne zvuky – šum mora, búrku či zvuk vysávača. Táto pomôcka je nesmierne osožná predovšetkým vtedy, ak dieťatko plače od únavy, je nepokojné a má problém ponoriť sa do spánku.
  • Pevné zavinutie – niektoré bábätká túto metódu bojkotujú, iné na ňu reagujú expresne. Pevné zavinutie im totiž pripomína tesné prostredie maternice, v ktorom sa cítili bezpečne. Na trhu je množstvo zavinovačiek a spacích návlekov, ktoré bábätku znemožnia pohyb, dôsledkom čoho sa zvykne upokojiť predovšetkým vtedy, ak plače od vyčerpania a únavy.
  • Cvičenie s nožičkami a masáž bruška – ak ide o plač od bolesti bruška, nemala by si zabúdať na pravidelné cvičenie s nôžkami a masáž bruška. Tieto techniky môžeš pokojne využívať aj preventívne, teda v čase, keď je dieťatko spokojné a práve neplače. Pri záchvate plaču môže zasa ísť o formu rýchlej pomoci.

Video: Starostlivosť o novorodenca – plač, kúpanie a strihanie nechtíkov

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Pavla Kasparková

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Kúpanie novorodenca

Kúpanie novorodenca je témou, ktorej hĺbka čerstvých rodičov zaskočí, až keď sú touto situáciou priamo konfrontovaní. Hoci ti personál v pôrodnici ukáže, ako správne okúpať dieťatko, prvé pokusy o kúpanie v domácom prostredí môžu byť trochu kostrbaté. Ako správne kúpať novorodenca a ako často sa to odporúča? Na čo si dať pozor, potrebuješ nejaké špeciálne pomôcky a aká by mala byť napríklad teplota vody? To (aj mnoho iného) sa dozvieš v našom článku.

Starostlivosť o novorodenca

Príchod z pôrodnice domov môže byť obrovským šokom pre celú domácnosť – zrazu máš doma novorodenca, ktorého potreby treba naplniť, no prax ti môže ukázať, že to nemusí byť také jednoduché. Čo novorodenec potrebuje, ako sa na prvý mesiac s ním pripraviť a čo všetko by si si mala zaobstarať? Poď s Modrým koníkom zistiť, ako bude vyzerať spánok tvojho bábätka, kedy ho vziať ho na prvú prechádzku a či mu napríklad strihať nechtíky už v šestonedelí.

Prebaľovanie

Prebaľovanie je spolu s kŕmením jedna z najčastejších rodičovských aktivít minimálne počas prvých niekoľkých mesiacov od narodenia ich bábätka.


Viac o starostlivosti o bábätko na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
  • Diskusie

Hodnotenia a skúsenosti s plačom bábätka

Máš skúsenosť s plačom bábätka?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke