Dojča

DojčatáDojčaťom je dieťa od ukončeného 1. mesiaca veku do dosiahnutia 1 roka. Dojča v tomto období urobí najväčší pokrok, ktorý za celý život dokáže v tak krátkej dobe dosiahnuť.
Dojčenskému obdobiu predchádza obdobie novorodenecké1, ktoré trvá len mesiac po narodení dieťaťa. Oslavou 1. narodenín končí obdobie dojčenské a nasleduje dvojročné obdobie batoľaťa.
Dojča sa vo svojom veku naučí veľa motorických zručností počnúc pasením koníčkov a končiac trebárs aj samostatnú chôdzou. Do jeho jedálnička začnú pribudnú bežná jedla, špeciálne pripravovaná tak, aby vyhovovala jeho potrebám a začne sa pomaličky vyjadrovať aj rôznymi "slovami" a alebo znakovaním, tzv. Baby Signs3.

Zručnosti získané v dojčenskom období

Dojčatá stoja

  • otáčanie hlavičkou,
  • uchopenie predmetov nachádzajúce sa v blízkosti dieťaťa,
  • sledovanie, čo sa okolo dieťaťa deje,
  • úmyselné siahanie po veciach v okolí,
  • zdvíhanie hlavičky,
  • pasenie koníkov,
  • prevaľovanie sa z boku na bok,
  • vzpriamení hlavičky,
  • samostatný sed,
  • zmyslové vnímanie,
  • chápanie priestorového pôsobenia (napr. ťahanie za šnúrky od hračiek),
  • lezenie po štyroch,
  • chodenie,
  • rozprávanie "detskou" rečou

Viac o motorickom vývoji dieťaťa v samostatnom článku: Motorický vývin dieťaťa2.

Strava dojčiat

Dojčenie11 aspoň do 6 mesiacov veku dieťaťa. Ak dojčenie nie je možné, prechádza sa na umelú stravu5. Ak matka dojčí, mala by dbať na vyváženú stravu a zdravú výživu, aby dieťa v materskom mlieku malo všetky potrebné vitamíny a obranné látky.

Od 4. mesiaca veku je možné dieťaťu pridať do pitného režimu tiež čaj alebo ovocné šťavy. V prípade, že je dieťa kŕmené umelým mliekom, je potrebné dodržiavať pitný režim. Najvhodnejšie sú feniklové alebo iné bylinkové čaje.

Od ukončeného 6. mesiaca veku (u nedojčených detí od ukončeného 4. mesiaca veku) sa dieťaťu začínajú pridávať1 rozmixované príkrmy. Spočiatku zelenina, neskôr ovocie a mäso so zeleninou. Výnimku tvorí kravské mlieko, ktoré sa môže podávať až po 1 roku. Po dovŕšení 1. roka môže jesť dieťa takmer všetko.

Pri zavádzaní príkrmov sa u detí môžu začať objavovať rôzne potravinové alergie, napr. alergia na lepok4, na mlieko1, na vajcia a iné. Viac o alergiách v článku: Alergia na potraviny.

Video: Kojenec a zavádzanie príkrmov

Dojča - Jeho vývin a zručnosti

Medzi 4. a 6. mesiacom sa u dieťaťa zlepšuje koordinácia ruka - oko. Palec sa stavia v opozícii oproti ostatným prstom. V tomto období je dieťa schopné dať prsty na nohy do pusinky. Dieťa si začína hrať s hračkami1, ktoré by mali byť bezpečné, hygienické a odolné voči detskému zaobchádzaniu (otrasy, okusovanie, pády z výšky a pod). Hračky by mali dieťa motivovať k hrám a experimentom.

U dieťaťa sa začínajú objavovať prvé slová, ktoré majú určitý význam.

Pre dojčatá sú vhodné pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu. K prechádzkam nie je odporúčané veterné počasie, teplota vzduchu pod -5 ° C a smogové ovzdušie.

Počas prvých mesiacov dojčenského obdobia je nárast hmotnosti vyššia. Počas 1. roka by malo dieťa vyrásť zhruba o 25 cm a v 1 roku dosiahnuť dĺžku 75 cm. Pôrodná hmotnosť by sa mala okolo 4. mesiac zdvojnásobiť (dieťa by malo mať asi 7 kg). Okolo 12. mesiacov by hmotnosť mala byť trojnásobkom pôrodnej hmotnosti a dieťa by malo mať približne 10 kg.

Dojča a reč

U dieťaťa sa začínajú objavovať prvé slová, ktoré majú určitý význam. Na konci dojčenského obdobia začína dieťa hovoriť vlastnou rečou, ktorej najviac rozumejú rodičia a najbližší príbuzní. K popisu vecí používa gestá rúk a hlavy, tzv. znakovanie.

Viac o detskej reči v článku: Baby Signs3.

Starostlivosť o dojča

Dieťa sa počas prvého roka najviac vyvíja, objavuje okolitý svet a zdokonaľuje svoje pohyby a zručnosti. Rodičia by mali svoje dieťa motivovať, aby malo chuť a snahu zdokonaľovať svoju koordináciu a zlepšovať sa.
S dieťaťom je možné navštevovať rôzne kurzy plávania dojčiat12 alebo cvičenie pre dojčatá1.

Viac o starostlivosti o dojčatá v samostatnom článku: Starostlivosť o dojča

Viac o dojčatách na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Kojenec
  2. Wiki skripta

Hodnotenia a skúsenosti s dojčaťom

Máš skúsenosť s dojčaťom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke