Nočník

NočníkNočník je jedným z kúskov výbavičky pre dieťa3. Dieťa ho bude využívať ako pri malej, tak pri veľkej toalete v čase, keď bude svoju potrebu kontrolovať a bude v procese odplienkovania15. Nočník potom dieťa využíva až do tej doby, než začne používať splachovacie wc, ktoré je pre neho do tej doby ešte vysoké a veľké.

Detské nočníky sú tvarované tak, aby v nich dieťa pohodlne sedelo a sú vyrobené z farebných plastov, potlačená rôznymi obrázkami, ktoré deti zabavia a rozveselia. V súčasnosti je ale nočníkov taká rada, že niektoré napríklad aj hrajú, svietia, blikajú.

Typy detských nočníkov

  • Klasický nočník
  • Ergonomicky tvarovaný nočník - zaisťuje dieťaťu pohodlné sedenie počas použitia nočníka
  • Hrajúci alebo spievajúci nočník - po vykonaní potreby odmení nočník dieťa melódiou a to je tak vďaka "odmene" motivované k používaniu nočníka
  • "Dospelácky nočník" s operadlom - nočník podobný ozajstnému wc, kedy operadlo slúži k rovnováhe nočníka a zabraňuje jeho prevráteniu
  • Nočník s anatomickým sedadlom a držiakmi - tzv. detské wc
  • Nočník s vyberateľnou plastovou časťou, vďaka ktorej sa nočník ľahšie udržiava a vymýva
  • Nočníky v tvare zvieratiek, autíčok
  • Viacúčelový nočník - slúži ako nočník a zároveň ako stolička. Nočník možno zo stoličky vybrať
  • Protizápachový nočník

Dieťa na nočníku

Ako vybrať dieťaťu nočník?

  1. Pri výbere nočníka je potrebné rozdeliť, či sa jedná o nočník pre dievčatko alebo chlapčeka. Nočníky pre chlapčekov sú totiž v prednej časti inak tvarované - vyvýšené. Je to z dôvodu smeru cikania, ktoré je skôr do vrchu, do oblúka a ľahko tak môže moč skončiť mimo nočník. U dievčatiek sa tak na tieto veci ohľad brať nemusí.
  2. Výber nočníka môže byť zameraný aj na jeho protišmykovou spodnú časť, vďaka ktorej je nočník vždy na jednom mieste, neuteká a nepoškriabe povrch, na ktorom sa nachádza.
  3. Nočník by mal byť stabilný, praktický a pre dieťa pohodlný.
  4. Je vhodné, keď rozmery nočníkov zodpovedajú veľkosti dieťaťa.
  5. Pretože je nočník súčasťou výbavičky, často s ním rodičia budú musieť aj cestovať, preto sa hodí nočník skladnejší, vhodný na cestovanie.
  6. Nočník je potrebné pravidelne čistiť a vylievať, preto by sa mal pohodlne držať.
  7. Dieťa si nočník môže vybrať spolu s rodičmi, ale o konečnom výbere by mal rozhodnúť vždy rodič.
  8. Je na mieste zvážiť, či dieťaťu zaobstarať hrajúci a blikajúci nočník. Pretože akonáhle si naň dieťa zvykne, môže byť prechod na bežné wc, ktoré nehrá a nebliká zložitejšie.
  9. Hrany nočníka nesmú byť ostré, ale zaoblené.
  10. Materiál nočníka musí byť overený a atestovaný.

Učiť dieťa na nočník?

Existujú dva názory na to, či dieťa učiť používanie nočníka alebo nie. Niektorí rodičia čakajú na úplnú zrelosť svojho dieťaťa, kedy si o nočník povie samo, pretože už nebude chcieť užívať plienky (pocit nepohodlnosť v mokrej plienke). Iní rodičia naopak na samostatnosť dieťaťa nečakajú a urobia toto rozhodnutie za neho tým, že dieťa budú na nočník každú chvíľku usádzať.

Ako dieťa učiť na nočník?

  • Vybrať spoločne nočník, umiestniť ho v domácnosti na miesto, ktoré si dieťa samo pre svojho nového kamaráta vyberie.
  • Pokúsiť na nočník usádzať bábiky, plyšákov a vysvetľovať, o čo na nočníku ide a čo sa na ňom robí.
  • Spočiatku skúšať dieťa sadať na nočník hneď ráno, po jedle, kedy môže cítiť zvýšenú potrebu.
  • Ak si dieťa vyžaduje byť mu na nočníku na blízku - držať ho za ruku, rozprávať sa, pozerať si knižku, spievať si.
  • Za každý úspech ho pochváliť a aj odmeniť.
  • Ak sa po 5 - tich minútach na nočníku nič nestane, odobrať dieťa z nočníka a ďalej pokračovať v bežných aktivitách. Nenútiť dieťa vetou, že jednoducho musí cikať či kakať.
  • Obliecť dieťa do takého oblečenia, ktoré je mu pohodlné a rýchlo ho dokáže samo vyzliecť.
  • Po každom použití nočníka by rodič mal ukázať aj pokračovanie, čo sú hygienické návyky: utretie zadočku a následné umytie rúk.

Čomu sa vyhnúť?

  • Ak sa rozhodne rodič teda predsa len dieťa na nočník učiť, nemalo by to prebiehať pod záštitou odmien a trestov, ale len pochvál za " dobre odvedenú prácu. " Rodičia sa tak vyhnú stresovaniu dieťaťa, ktoré na jednu stranu ich aktivitu nechápe a na druhú stranu to môže viesť k častejšiemu pomočovanie.
  • Ak samé dieťa necíti potrebu nočník používať, nemusí každú chvíľku počuť otázku: "Chce sa ti na nočník? " Bez rodičovskej trpezlivosť dieťa tento prevratný krok vo svojom vyprázdňovaní nezvládne tak dobre, ako za ich podpory a trpezlivosti.
  • Ak na učenie na nočník nemá rodič dostatok času, pohody a pokoja, nemal by sa do neho spolu s dieťaťom púšťať. Rozhodujúca je domáca pohoda, kedy je na všetko čas a v živote dieťaťa neprebieha žiadna iná zmena. Tou môže byť napríklad prechod z postieľky do postele alebo sťahovanie sa do inej domácnosti, či príchod nového súrodenca na svet.

Nočník

Kedy je pravý čas na nočník?

Ideálnym obdobím, kedy dieťa na nočník učiť je leto. S nočníkom rodičia môžu vyraziť do záhrady, ak majú k tomu príležitosť. Dieťa by k celému procesu prechodu na nočník malo byť pripravené ako fyzicky, tak psychicky a preto akési nútenie používania nočníka pred 1. narodeninami nemusí byť dieťaťu prínosom, ba naopak. Používanie nočníka je v živote detskom zlomovou záležitosťou a dôležitým míľnikom, preto by si na neho rodičia mali vyhradiť dostatok času, pohody, pokoja a priestoru, aby dieťa nebolo stresované, nútené alebo dokonca vydierané.

Dieťa na nočníku

Kedy dieťa prvýkrát začne používať nočník je individuálnou záležitosťou. Niektoré deti začnú nočník používať úplne bez problémov pokojne aj v prvom roku života, iné mu prídu na "chuť" až v druhom roku života, či dokonca neskôr. Neexistuje ale žiadna správna doba, kedy by dieťa už malo nočník používať a rozhodne nejde o žiadne preteky, preto je k tomu potrebné aj tak pristupovať. Pri používaní nočníka nejde o vek, ale o zrelosť dieťaťa, ktoré je už na taký zlomový moment vo svojom živote samo pripravené. Ak nervový systém dieťaťa ešte zrelý nie je, nepomôže ani nočné budenie, ani odmeňovanie, ba dokonca ani trestanie.

Rodičia môžu správnu dobu spoznať tak, že dieťa úplne samo dokáže svoju potrebu nejakú dobu udržať. Po príchode z dlhšej prechádzky je plienka suchá, dieťa rozumie bežným pokynom a chápe ich význam, samotnému sa mu nepáči, že musí byť nejakú dobu v pocikanej plienke. K vykonaniu potreby do plienky si hľadá tichý kútik v domácnosti. Dieťa tak rodičom dáva úplne jasné signály, kedy je pripravené učiť sa novú vec. Ak sa dieťaťu spočiatku potrebu nebude dariť vykonať úplne správne, nie je dobré dieťa za to karhať a trestať. Tým môže byť zablokovaná ďalšia spolupráca v tejto oblasti. Chlapci sa na nočník môžu učiť dlhšiu dobu než dievčatá.

Video (CZ): Ako naučiť dieťa na nočník - záznam z relácie Sama doma

Viac o nočníku na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Nočník
  2. http://www.prostezdravi.cz/jaky-vybrat-detsky-nocnik/
  3. http://www.novesluzby.cz/nase-deti.205/detsky-nocnik-vyber-druhy.21779.html
  4. http://www.spektrumzdravi.cz/jak-naucit-dite-na-nocnik
  5. http://www.trenujemenanocnik.cz/trenujeme-na-nocnik/

Hodnotenia a skúsenosti s nočníkom

Máš skúsenosť s nočníkom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť