Rh faktor

Rh faktor býva určovaný spolu s krvnou skupinou človeka. Rh faktor sa určuje podľa výskytu aglutinogénu D v červených krvinkách.
negatívny Rh faktor krvi v tehotenstve

Ak je aglutinogén D prítomný, jedná sa pozitívny Rh faktor, tzv. Rh+. Ak nie je aglutinogén D v krvinkách prítomný, ide o negatívny Rh faktor, tzv Rh-.

Rh faktor a darcovstvo krvi

Neexistujú prirodzené protilátky proti Rh faktoru (anti Rh protilátky). Protilátky sa vytvoria ak sa stretne inkompatibilná krv príjemcu a darcu.

Ľudia s Rh faktorom negatívnym nemôžu prijať krv darcu, ktorého Rh faktor je pozitívny. Telo darovaného si vytvára protilátky na krv s pozitívnym Rh faktorom a môže dôjsť k hemolytickej reakcii. Darovaný pocíti prudkú bolesť na hrudníku, v chrbte, dýchavičnosť, nepokoj, teplotu s triaškou, zvracanie. Následne sa rýchlo rozvíja šokový stav. Ak človek tento šokový stav prežije, objaví sa žltačka a začínajú zlyhávať obličky.

Protilátky sa teda vytvoria:

  • pri krvných transfúziach inkompatibilnej krvi
  • inkompatibilita krvi matky a plodu: Matka Rh- a plod Rh+ po otcovi= rizikové tehotenstvo.

Na svete je malé množstvo ľudí s Rh faktorom negatívnym (približne 17% celkovej populácie). Pre týchto ľudí je nebezpečné cestovať do miest, kde sú nízke zásoby krvi s Rh faktorom negatívnym (napr. do východnej Ázie).

Rh inkompatibilita matky a plodu

Rh inkompatibilita znamená nezhodu medzi krvou matky a plodu. Jediná problematická situácia je v prípade, ak je matka Rh- a plod Rh+.

Červené krvinky plodu majú na sebe antigén D (je to ako keby značka), červené krvinky matky nemajú na svojom povrchu túto značku, antigén D. Ak sa červené krvinky plodu dostanú cez placentu do krvného obehu matky, imunitný systém matky nepozná antigén D, je to pre organizmus niečo cudzie a nové, tak sa proti tomu bránia tým, že stimulujú tvorbu protilátok. Protilátky sú vytvorené proti červeným krvinkám plodu. Tieto protilátky dokážu prejsť cez placentu a napádajú červené krvinky plodu, dochádza k hemolýze, k rozpadu červených krviniek a vzniká hemolytická choroba novorodenca.

rh faktor krvi a tehotenstvo

Krvné obehy matky a plodu sú oddelené, krv sa nemieša. K stretnutiu Rh - a Rh+ krvi môže dôjsť ak takáto žena dostala niekedy nesprávnu transfúziu krvi, počas tehotnosti transplacentárnym prechodom niekoľkých krviniek plodu, počas rôznych invazívnych zákrokoch v tehotnosti ako je napr. amniocentéza, pri problematickom pôrode placenty.

Imunizácia (tvorba protilátok) Rh- matiek nastáva väčšinou po pôrode. Preto prvé dieťa nie je postihnuté, lebo protilátky sa vytvoria až na konci tehotenstva. Pri ďalšom tehotenstve sú protilátky už vytvorené, voľne prechádzajú placentou a spôsobujú hemolýzu červených krviniek.

Príznaky poškodenia plodu:

  • anémia- orgány plodu sú nedostatočne zásobené kyslíkom
  • žltačka (ikterus)
  • poškodenie centrálneho nervového systému žlčovým farbivom bilirubínom, ktoré pochádza z rozpadnutých červenýck krviniek

Matke je po pôrode32 (do 72 hodín) injekčne podaný globulín, aby sa nevytvárali protilátky anti-D, ktoré môžu neskôr ohrozovať nový plod. Predtým sa táto situácia nedala riešiť a dochádzalo k častému úmrtiu detí ďalších v poradí. Deti s pozitívnym Rh faktorom, ktoré sa narodili matke s Rh-majú po svojom príchode na svet menšie komplikácie s novorodeneckou žltačkou.
Pozri článok: Aloimunizácia

Viac o Rh faktore na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.krevniskupiny.cz/rh-faktor/
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Krevní_skupina
  3. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Rh_systém

Hodnotenia a skúsenosti s Rh faktorom

Máš skúsenosť s Rh faktorom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke