Placenta accreta, increta, percreta

Placenta môže v priebehu tehotenstva, ale i po pôrode dieťatka spôsobiť nejednu komplikáciu. O to viac dokáže nastávajúcej maminke navodiť strach i skutočnosť, že množstvo problémov súvisiacich s placentou nesie odborný názov. Dnes sa preto pozrieme na placentu accreta, increta a percreta. Čo sa za týmito pojmami skrýva, ako sa v praxi prejavujú a akým spôsobom môžu narušiť tretiu dobu pôrodnú?
placenta accreta a vaginálny pôrod

Placenta accreta a jej ďalšie stupne dokážu skomplikovať prirodzený pôrod placenty.

Čo je to placenta accreta?

  • Ide o nadmerné prirastenie placenty k stene maternice, ktoré znemožňuje pôrod placenty prirodzenou cestou počas 3. doby pôrodnej. Placenta sa totiž za bežných okolností vylúči z tela von niekoľko (desiatok) minút po pôrode dieťatka. Napomáhajú jej k tomu tzv. druhotné kontrakcie, ktoré ju z tela vypudia. Ak sa tak nestane, lekári nadobudnú podozrenie na jej nadmernú fixáciu k maternici.
  • Keďže placenta nemôže zostať v ženskom tele dlhšie ako maximálne hodinu po pôrode bábätka, je potrebné pristúpiť k ďalším krokom. Lekári väčšinou nevedia, ako veľmi je placenta k maternici prirastená, preto najprv rátajú s možnosťou, že ide o tzv. adherentnú placentu – teda stav, kedy je placenta síce prirastená k maternici, avšak dá sa odlúčiť prostredníctvom manuálnej lýzy.
  • Manuálna lýza je zákrok, ktorý sa vo väčšine prípadov vykonáva po uspatí rodičky. Lekár počas neho jednou rukou vnikne cez vagínu k maternici a druhou rukou zasa vyvíja tlak na brucho. Pomocou týchto hmatov sa väčšinou podarí odlúčiť placentu bez toho, aby na maternici zostali jej zvyšky.
    • Manuálna lýza je však úspešná len vtedy, ak ide o adherentnú placentu alebo ľahší stupeň placenty accreta.
  • Avšak sú aj prípady, kedy manuálnu lýzu nemožno vykonať, pretože je placenta fixovaná hlbšie do svaloviny maternice. Vtedy už nehovoríme o placente adherens, ale práve o väčšine foriem placenty accreta a o placente increta alebo percreta.

Placenta adherens

Adherentná placenta môže skomplikovať aj predtým bezproblémový a hladký pôrod. Čo to placenta adherens vlastne je a ako postupujú lekári, ak sa na ňu vyskytne podozrenie? To sa dočítaš v našom článku, v ktorom sa venujeme poruchám inzercie placenty.


Stupne závažnosti abnormálneho fixovania placenty k maternici

  • 0. stupeň – placenta adherens – väčšinou sa dá odlúčiť z maternice pomocou manuálnej lýzy.
  • 1. stupeň – placenta accreta – placenta je prirastená k maternici, ale neprerastá až do svaloviny. Pri miernejších formách je možné vykonať manuálnu lýzu.
  • 2. stupeň – placenta increta – placenta presahuje až k svalovine maternice.
  • 3. stupeň – placenta percreta – placenta úplne presiahne svalovinu maternice a môže prerásť až k okolitým orgánom, napríklad k močovému mechúru alebo konečníku.
  • Diagnostika nadmerne prirastenej placenty je pomerne obtiažna. S určitosťou tento stav placenty odhalí len magnetická rezonancia (MR), avšak tá sa v tehotenstve bežne nevykonáva. Lekár však na MR môže ženu odoslať, ak sa v predchádzajúcom tehotenstve prirastenie placenty už vyskytlo. Vo väčšine prípadov sa však táto komplikácia objaví až pri vaginálnom pôrode.

Operácia dôsledkom placenty accreta

  • Ak nie je úspešná manuálna lýza, zahajuje sa operácia cisársky rezom, počas ktorého sa placenta musí odstrániť chirurgicky cez brušnú stenu.
  • V najzávažnejších prípadoch, kedy placenta presahuje celú svalovinu maternice, je potrebné spolu s placentou odobrať aj maternicu. Tomuto zákroku sa hovorí hysterektómia4 a lekári k nemu určite nepristupujú rutinne. Prihliadajú napríklad na vek rodičky či počet narodených detí, ktoré už má.

Príčiny vzniku placenty accreta, increta alebo percreta

O presnej príčine sa stále vedú domnienky. Najčastejšie sa však vyššie riziko vzniku nadmernej fixácie placenty prisudzuje týmto faktorom:

  • Prekonané operácie v oblasti brucha a na maternici – môže ísť o kyretáž2 – revíziu dutiny maternice po potrate, alebo o cisársky rez.
  • V minulosti nastal spontánny alebo umelo vyvolaný potrat.
  • Prekonaný zápal maternice.

Video: Všetko, čo potrebuješ vedieť o vaginálnom pôrode

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Vaginálny pôrod

  32 skúseností

Čaká ťa vaginálny pôrod? Bez ohľadu na to, či si prvorodička alebo už máš nejaký pôrod za sebou, môžeš sa pasovať s množstvom nezodpovedaných otázok, prípadne obáv, ktoré ti nedajú spať. Kedy vyraziť do pôrodnice? A čo ťa čaká počas prvej, druhej a tretej doby pôrodnej? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.

Maternica

Každý mesiac obmieňa svoju výstelku a v čase tehotenstva v nej rastie bábätko. Kŕče, ktoré počas menštruácie vysiela, mnohým ženám komplikujú život, no pri pôrode majú jej kontrakcie nenahraditeľnú úlohu. Akú funkciu má maternica v ženskom tele a ako sa mení, keď je žena tehotná? Aj to sa, okrem iného, dočítaš v našom článku.

Plodové obaly

Plodovým obalom sa v tehotenstve neprikladá veľká dôležitosť, no len do chvíle, kedy práve ony tehotenstvo skomplikujú. Až v tomto momente tehotná žena prichádza na to, aké nenahraditeľné funkcie či úlohy plodové obaly pre dieťatko plnia. Aké problémy môžu nastať s plodovými obalmi a ako ich lekári potom riešia? To sa dozvieš v našom článku.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s placentou accreta, increta, percreta

Máš skúsenosť s placentou accreta, increta, percreta?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke