Zona pellucida

Zona pellucida je ochranný obal vajíčka, tzv. priesvitná zóna. Môžete si ju predstaviť ako takú záclonku, ktorá chráni okno. Ta v prvých šiestich dňoch chráni vajíčko pred okolitými vplyvmi.

Funkcia

Má dve veľmi dôležité funkcie:

  1. Chráni embryo v jeho počiatočných fázach. Zóna pellucida praskne vo štádiu moruly a potom vzniká blastocysta, ktorá sa implantuje do maternice. Môžete si ju predstaviť ako taký filter alebo osobného strážcu, aby nedošlo k oplodneniu viacerými spermiami. Až potom pretrváva na embryu a to konkrétne do štádia blastocysty (do 6.dňa).
  2. Hovorím o nej v súvislosti s imunologickou príčinou neplodnosti. Zona pellucida okrem embrya pokrýva tiež zrelé vajíčko. Je to skrátka taký strážca, myslí to s nami dobre. Pokiaľ si proti nej však žena vytvorí protilátky, tzv. antizonálne, je zamiesené na problém s otehotnením. Spermia sa nemá ako dostať k vajíčku a oplodniť ho. Príčinou vzniku antizonálnych protilátok môžu byť prekonané zápaly vaječníkov a ich okolia, napríklad aj chronický alebo komplikovaný zápal slepého čreva2 (apendicitída).

Po uhniezdení oplodneného vajíčka

Vráťme sa ešte bližšie k prvotnej funkcii zony pellucida. Ide o malú dutinu v centre buniek a vyvíjajúce sa nové bunky rastú okolo nej. Na povrchu tejto dutiny je tenká vrstva buniek. Táto nová štruktúra s dutinou v centre a vyvíjajúcimi sa bunkami okolo nej sa nazýva blastocysta.
Zona pellucida

Ako už asi z hodín biológie viete, potom bezprostredne po pohlavím styku sa spermie stretnú s vajíčkom. Ale len tá najrýchlejšia a najšikovnejší z nich prenikne skrz zonu pellucida. Tým vznikne zygota, teda oplodnené vajíčko. Už za 24 hodín sa bunka rozdelí na dve: tak vzniknú dve blastoméry. Tie sa potom za ďalší deň rozmnožia na štyri bunky: a máme tu už štyri blastoméry. Ďalší deň ich je osem. To je slušná, rýchlosť, čo poviete?

V tejto fáze dochádza k aktivácii embryonálneho génovej informácie a štvrtý deň vznikne rovno 16 blastomér, ktorým sa hovorí morula. V štádiu morula praskne zona pellucida a bunky sa tak môžu "vyliahnuť". Výsledkom je blastocysta, ktorá sa potom uhniezdi do sliznice maternice. A v tej sa potom diferencujú embryoblast a trofoblast. V štádiu blastocysty vzniká blastocel (primárna telová dutina), v ktorej potom vznikajú orgány embrya.

Viac o Zona pellucidana modrykonik.sk:

Použité zdroje:

  1. http://www.neplodnost.org/imunologicke-priciny-neplodnosti.html
  2. http://www.galenus.cz/clanky/zdravi/tehotenstvi-embryonalni-vyvoj

Použité zdroje obrázkov:

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Zon...

Hodnotenia a skúsenosti so zonou pellucida

Máš skúsenosť so zonou pellucida?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke