Zygota

Zygota je prvotná bunka, ktorá vznikne splynutím dvoch pohlavných buniek - vajíčka a spermie. Je to ten úplne prvý útvar, prvé spojenie, ktoré sa po oplodnení vajíčka spermiou vytvorí a v tú chvíľu, z tejto jedinej bunky, vzniká nový život.

Znalosť tohto úplne prvého diania krátko potom, čo ste počala, vám môže veľmi dobre načrtnúť, čo sa s vaším bábätkom deje v prvých okamihoch jeho vzniku.

Zygota
Popis obrázku: Znázornenie deja v prvých troch týždňoch po oplodnení.

Prvé hodiny existencie vášho budúceho bábätka

Zygota už v tú chvíľu, kedy sa spermia s vajíčkom spojí, má plný počet chromozómov (46), ktoré ste jej ako otec a matka budúceho dieťaťa odovzdali. Vďaka tomuto spojeniu má všetku dedičnú informáciu, s ktorou bude disponovať vaše budúce dieťa. Už v prvých hodinách po oplodnení je tak rozhodnuté o niektorých vlastnostiach vášho budúceho potomka.

Zygota sa následne delí na dva, následne štyri tzv. blastometry (tak sa nazývajú bunky, ktoré vznikajú delením zygoty) a intenzívne sa delia ďalej, čím tvoria zárodok nového života.
Tomuto procesu sa hovorí ryhovanie zygoty - bunka pri nej nemení svoj rozmer, stále je vo veľkosti pôvodného vajíčka, ale delí sa na ďalšie a ďalšie bunky, ktoré pri delení kopírujú svojej DNA.

Ryhovanie buniek zahŕňa tri alebo štyri cykly, počas ktorých sa vajíčko delí - v prvom vzniká dvojbunkové embryo, pri druhom štvorbunkové, po treťom delení sa morula skladá z ôsmich buniek a po štvrtom procese ryhovania vznikne z jedného spojenia vajíčka a spermie šesťnásťbunkový zárodok.
Tento proces sa v ženskom tele odohráva asi tri dni. Následne je toto bunkové zoskupenie, ktorému sa hovorí morula, zárodok budúceho bábätka, pripravené po cestovaní vajcovodom vstúpiť do maternice.

Morula

Popis obrázku: Delenie buniek a vznikajúce morula.

Zona Pellucida Asi štvrtý deň po oplodnení sa vaša morula, ako môžeme nežne prezývať budúce bábätko, presunie do maternice. V tej dobe má morula ešte okolo seba nepriepustnú blanu, ktorá zohrala v oplodnení svoju podstatnú úlohu - táto takzvaná Zona pellucida totiž funguje ako vstupná brána k vajíčku - k oplodneniu pripúšťa len tie spermie, ktoré sú oplodneniaschopné a zdravé. Má na starosti tiež to, že zona pellucida bráni polysperimii - to znamená, že vajíčko oplodní iba jedna, a to tá najlepšia, spermia.

Popis obrázku: Znázornenie ochranného obalu vajíčka, ktoré zariadi, že bude oplodnené len raz a tou najlepšou spermiou.

Po oplodnení vzniknuté rozdelené bunky chránia zárodok na ceste do maternice, kde končí ich úloha. Po doputování do maternice praskne a tým sa do vnútornej bunkovej masy moruls dostane veľké množstvo tekutiny a vznikajú veľké medzibunkové priestory vyplnené vodou, z ktorých sa nakoniec sformuje jednoliata dutina. Týmto okamihom sa morula mení v tzv. blastocystu.

Blastocysta sa pohybuje voľne v maternici a vyživuje sa jej sekrétom. Vzniknutá dutina, ktorá sa nazýva blastocel, sa zväčšuje a následne sa blastocysta rozdelí na dve časti:

  • tenká vonkajšia vrstva buniek tzv. trofoblastu, dáva vznik zárodočné časti placenty.
  • druhá skupina, ktorá sa nazýva embryoblast, v strede uložený blastomér, ktoré vytvoria telo budúceho bábätka.

Blastocysta voľne putuje maternicou a rýchlo naberá na objeme.

Asi počas šiesteho dňa vývoja zárodku vášho budúceho bábätka dôjde k prichyteniu celej blastocysty ku tkanivu, ktorá vystiela maternicu, a tam prebehne takzvaná nidácia - vajíčko sa tu zahniezdi.

siedmy deň života zárodok začína produkuvať ľudský hormón choriogonadotropín čiže hCG1- ten sa dostáva do vašej krvi a vy prvýkrát môžete jeho hladinu merať a tým si svoje tehotenstvo overiť.

Prvý týždeň vášho budúceho bábätka vo vašom tele končí.

Ako tento proces vyzerá sa môžete pozrieť na tomto krásnom videu s unikátnymi zábermi.

Video: Od spermie k pôrodu. Takto vzniká život.

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Zygota
  2. http://lekarske.slovniky.cz/pojem/zygota
  3. http://sk.wikipedia.org/wiki/Zygota
  4. https://www.wikiskripta.eu/w/První_týden_vývoje_zárodku

Použité zdroje obrázkov

  1. https://commons.wikimedia.org/w/index.php?search=gray3&title=Special:Search&go=Go&searchToken=3dw...
  2. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ed/HumanEmbryogenesis_cs.svg/450px-HumanEm...
  3. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c4/Gray9.png/220px-Gray9.png

Hodnotenia a skúsenosti so zygotou

Máš skúsenosť so zygotou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke