Prekotný pôrod

V niektorých prípadoch môže pôrod mamičku prekvapiť svojou rýchlosťou a intenzitou. V takýchto prípadoch sa môže stať, že mamička nestihne dôjsť a porodiť v pôrodnici. Jedná sa o prekotný pôrod. Nie je to ale nič, z čoho by ste mali mať strach. Preto vás teraz prevedieme pôrodom bez asistencie.

Ak chcete byť pripravená na všetko, nebaľte si na konci tehotenstva len tašku k pôrodu, tašku na oddelenia šestonedelia, ale aj tašku "keby náhodou" na prekotný pôrod. Už len existencia tej tašky vás môže upokojiť, že sa už nie je čoho báť.

Pohotovostná taška

Žena si na konci svojho tehotenstva pripravuje do pôrodnice najčastejšie dve tašky. Jednu k pôrodu a druhú pre pobyt na oddelení šestonedelia s dieťatkom. Keď si ale žena len tak nevdojak pripraví tašku pre prípad rýchleho pôrodu, dalo by sa povedať, že už je pripravená naozaj na všetko. Už len vedomie, že tu taký balíček prvej pomoci leží, vám pomôže sa viac uvoľniť k pôrodu. Takú pohotovostný tašku sa hodí pripraviť aj v prípade, keď má rodička zvolenú pôrodnicu ďaleko od svojho bydliska, a teda sa môže stať, že sa dieťatko narodí už po ceste. Ani toho sa nebojte, do pôrodnice nakoniec dôjdete a tu sa vám dostane popôrodnej starostlivosti. Hlavne pamätajte na to, aby dieťa neprechladlo.

Pohotovostná taška by mala obsahovať:

  • Niekoľko jednorazových podložiek
  • Čistý uterák na usušenie dieťatka
  • Ďalší čistý uterák alebo detskú prikrývku, ktorými dieťa prikryjete
  • Misku / nádobu na placentu
  • V mraziaku majte mrazenú zeleninu v prípade krvácania po pôrode
  • Číslo na sanitku alebo na vašu pôrodnú asistentku1

Ako spoznať veľmi rýchly pôrod?

Kontrakcie maternice sú zo začiatku veľmi silné a dlhé (okolo 60 sekúnd) a pauzy (intervaly) medzi nimi sú krátke (po 1 - 4 minútach). Nevládzete sa ani obliecť, zobrať tašky, doklady, telefón, kľúče, nieto sa dopraviť do pôrodnice. Veľmi skoro začnete pociťovať nutkanie na tlačenie - ako na WC pri stolici. Toto nútenie nedokážete ovládať, máte pocit, že vaše telo tlačí samo. Nepanikárte!

Čo robiť?

V prípade, že už cítite nutkanie na tlačenie, skúste si čupnúť a sama sa vyšetriť v pozícii prstom v pošve (ako na obrázku). Ak ucítite tvrdú guľovitú časť v pošve, je to hlavička dieťaťa, pripravte sa na pôrod1. Dajte si pod seba vankúš, deku, čokoľvek mäkké, podložte sa jednorazovými podložkami, aby dieťa nedopadlo na tvrdú zem. Nachystajte si miesto na pôrod. Zapnite kúrenie, zatvorte okná, dvere, nech rodíte v teplej miestnosti, kde nie je prievan a chlad. Ak s vami niekto je, nech vám donesie podložky a vykonáva vaše pokyny podľa tohto manuálu - vy už budete vedieť, čo potrebujete.
Samovyšetrenie prstom
Popis obrázku: Samovyšetrenie - prstom v pošve môžete nahmatať hlavičku dieťatka

Ak sa necítite bezpečne a ak máte čas volať, zavolajte svoju pôrodnú asistentku alebo záchrannú službu.
Poloha spomaľujúci prekotný pôrod

Skúste spomaliť rýchlu prácu maternice a dieťaťa tak, že zaujmete koleno-prsnú pozíciu. Získate tým možno nejaký čas, napríklad na príchod pomoci.
Popis obrázku: Poloha pre spomalenie pôrodu

Pôrod v podrepe Keď dieťa zostúpi na panvové dno a dostaví sa pocit tlaku na konečník, zaujmite pozíciu, kedy svoj pôrod budete mať pod vizuálnou kontrolou, ideálne tzv. štartovaciu pozíciu, viď obrázok.
Popis obrázku: Bábätko už je v panvovom dne, pripravte sa na pôrod v tejto polohe

Ak budete na štyroch v drepe, znížte zadoček čo najbližšie k zemi, aby dieťa nespadlo z výšky na zem. To v prípade, keď ste úplne sama bez pomoci. V opačnom prípade vám druhá osoba dieťatko zachytí, aby nespadlo na zem.
Pomoc druhej osoby pri pôrode

Spomaliť priechod hlavičky môžete tiež v pozícii na boku, ideálne ak je prítomná ešte jedna osoba a pri pôrode hlavičky vám zdvihne nohu.
Popis obrázku: Spomalenie pôrodu za pomoci druhej osoby

Neľahnite si pri pôrode na chrbát! Panvový otvor, kadiaľ ide von dieťatko, sa v tejto pozícii na chrbte zužuje až o 30%. Priechod hlavičky a ramienok môže byť v pozícii na chrbte sťažený.
Položte si dlaň na svoju hrádzu. Ak budete mať čas, nahrejte si plienku alebo ju namočte do teplej vody a teplom ochraňujte hrádzu. Až ucítite a uvidíte hlavičku, ktorá sa už nevracia späť, nastáva doba tzv. korunovácie. Zostaňte pokojná a netlačte.

Pôrod hlavičky iba vydýchávejte hlbokým "aaaaaaa". Nechajte dieťa, aby sa samo narodilo. Je vhodné hlavičku pridržiavať tak, aby neprechádzala príliš rýchlo, skúste jej priechod spomaliť, neporodiť ju za každú cenu na jednu kontrakciu, zmiernite tak riziko natrhnutia.

Keď sa narodí hlavička, skontrolujte, či nie je okolo krku pupočná šnúra. Ak áno a je pevne utiahnutá, opatrne skĺznite prstami pod šnúru a pokiaľ to ide, pokúste sa ju jemne pretiahnuť cez hlavičku. Ak je voľná, počkajte, až sa dieťa narodí, a až potom pupočnú šnúru odmotajte. Omotaná pupočná šnúra okolo krku je veľmi častým javom a neznamená pre dieťa riziko.

Keď bude hlavička vonku, neťahajte ju, oddychujte a naberte silu na ďalšiu kontrakciu, kedy sa začnú rodiť ramienka. Dieťa pozná spôsob, ako sa narodiť, a pokiaľ ho nikto nezabrzdí vo svojej práci, zvládne to úplne samo. Nebojte sa, že sa v pôrodných cestách dieťa dusí alebo uviazne. Pôrodné cesty sú mäkké a poddajné a dieťa je stále napojené na pupočník, ktorý ho zásobuje kyslíkom, a to aj po pôrode.

V prípade, že by sa ramienka nezačali spontánne rodiť pri ďalšej kontrakcii, zmeňte pozíciu na všetky štyri, ak to nezvládnete, môžete použiť veľmi jemný a mierny ťah za hlavičku zhora dole k podložke, tým sa porodí horné ramienko. To sa ale stáva skutočne veľmi zriedkavo.

Dieťatká sú po narodení veľmi pohyblivé, snažte sa ho držať pevne.

Ak je pupočná šnúra krátka, buďte opatrná, keď si dieťatko budete dávať na hruď. Položte si dieťatko na hrudník. Nahý hrudník mamičky je pre dieťatko najlepšia vyhrievacie podložka.

Čo s pupočnou šnúrou?

Neprerušujte pupočnú šnúru. Pupočná šnúra reaguje na prítomnosť vzduchu po pôrode tak, že mení svoju štruktúru a tým prirodzene uzatvára krvný obeh dieťatko-placenta. Nikdy sa nemôže stať, že by dieťatko do placenty vykrvácalo, pretože najprv prestane odchádzať krv z dieťatka šnúrou do placenty. A čo sa stane s cievami, ktoré viedli z pupka telom dieťatka do jeho krvného obehu? Počas jedného týždňa sa nahradí väzivom a premení sa na oblý pečeňový väz ("ligamentum teres hepatis"), ktorým sa pečeň púta k prednej brušnej stene. Neskoršie podviazanie pupočnej šnúry nie je spojené so zvýšeným rizikom krvácania po pôrode. Dotepanie pupočnej šnúry je na základe štúdií dôležitou prevenciou neskoršej anémie3 (chudokrvnosti).

Zakryte sa obaja teplou dekou, ruky majte na holej koži hrudníčka svojho dieťaťa, tým kontrolujete jeho dýchacie pohyby. Udržujte sa v teple, v tesnej blízkosti, to vám pomôže upokojiť sa.

Väčšine novorodencov1 sa po pôrode darí, majú dobrú tepovú frekvenciu a dýchajú samy od seba. Dôležitým rezervoárom kyslíka je práve placenta. Nezľaknite sa, zdravý novorodenec má často najprv fialovú farbu kože. Postupne bude ružovieť. Zdravé dieťa má dobré svalové napätie, to znamená, že sa samo hýbe a po zdvihnutí nevyzerá ako "handrová bábika". Dieťatko môže mierne poplakávať priebehu niekoľkých minút po narodení, ale tiež nemusí.

Ak dieťa dýcha sťažene, nepravidelne, má lapavé nádychy, horšie sa adaptuje, fúknite mu jemne do tváre a začnite so stimuláciou. Masírujte ho rýchlymi pohybmi pozdĺž jeho chrbtice hore a dole, na masáž môžete použiť napr. uterák. Trite aj jeho chodidlá a dlane.

Pôrod placenty

Dieťatko je na svete a je v poriadku. Pôrod ešte nie je ukončený. To až po pôrode placenty.
Placenta často vychádza do 20 minút od narodenia dieťaťa, ale môže to trvať dlhšie. Je to úplne normálne.

Odpočívajte, dieťa majte kožu na kožu, vo vertikálnej pozícii, a keď sa začne po vašom tele plaziť, kopať, dlabkať kolienkami do brucha - hľadá bradavku, začne tým stimulovať prácu maternice a napomáha tak pôrodu placenty. Keď sa dieťa prisaje, väčšinou sa dostavia silnejšie kontrakcie, ktoré placentu vypudia.

Ak nie, skúste sa dostať do drepu alebo štartovacej pozície. Skúste zakašlať, fúknuť do fľaše, zvýšite tak vnútrobrušný tlak a placenta vykĺzne. Zvyčajne to trvá len jednu alebo dve kontrakcie, než porodíte placentu.

Neťahajte za pupočnú šnúru! Môžete začať silno krvácať alebo sa môže pupočná šnúra odtrhnúť.
Placenta je mäkká a klzká, keď vychádza, z jej pôrodu už nemajte obavy. Bude to vyzerať krvavo. Placenta vyzerá podobne ako surové mäso alebo pečeň.

Keď placenta vyjde, strata krvi sa môže mierne zväčšiť. Nebojte sa, pretože je to úplne normálne. Je to znamenie, že placenta sa úspešne oddelila od maternice.

Môžete si dať na podbruško na maternicu zmrazené vrecúško so zeleninou, chlad stiahne cievy a väčšinou krvácanie ustane.

Vaše dieťa je stále pripojené k placente pupočnou šnúrou. Ak máte niekoho pri sebe, držte dieťa v náručí a požiadajte ho, aby umiestnil placentu do nádoby vedľa vás. Ak ste sama, len relaxujte, udržujte seba i dieťatko v teple a počkajte, než dorazí pomoc.

V prípade, že začnete masívne krvácať jasnou červenou krvou a krvácanie nebude mať tendenciu ustávať, volajte ihneď záchrannú službu, do tej doby vám môže doprovod silno masírovať maternicu a priložiť na podbruško niečo chladného a vy stimulujte bradavky. Krvácanie môže byť tiež z poranenia pôrodných ciest alebo z poruchy zrážanlivosti krvi.

Väčšina žien a detí sú po pôrode úplne v poriadku.

Prvá pomoc dieťatku, alebo čo robiť ak nie je niečo v poriadku

Volajte rýchlu záchrannú službu, ktorá vás bude do svojho príchodu slovne navigovať, čo máte robiť. Dajte si telefón na hlasitý odposluch.

Ak nemôžete z akéhokoľvek dôvodu volať, začnite ihneď s resuscitáciou dieťatka:

  • Položte dieťa na chrbát na pevný, rovný povrch, prikryte ho suchým uterákom.
  • Zakryte jeho ústa a nos svojimi ústami a dajte mu päť dychov, kde každý vdych trvá dve až tri sekundy. Do bábätka vdýchnite toľko vzduchu, aký je objem vašich úst. Skontrolujte, či sa jeho hrudník pohybuje hore a dole.
  • Väčšina detí reaguje do 30 sekúnd a potom začne normálne rýchlo dýchať.
  • Ak si stále nie ste istí, že dieťa normálne dýcha (40 - 60 dychov za minútu) zahájte kompresiu hrudníka - masáž srdca.

Masáž srdca

  • Uchopte jeho hruď oboma rukami tak, aby ste mali palce mierne pod spojnicou bradaviek (masáž sa vykonáva v 1/3 hrudnej kosti).
  • Stlačte hruď rýchlo a pevne trikrát tak, že sa hruď bábätká pohybuje dole o jednu tretinu priemeru hrudníka, čo je zhruba 2 - 2,5 cm, potom nasleduje opäť jeden vdych do úst a nosa zároveň.
  • Frekvencia 3: 1 - tri stlačenia hrudníka, ktoré by mali byť vo frekvencii zhruba 120 za minútu nasledované jedným krátkym vdýchnutím.
  • Opakujte tak dlho, kým dieťa nezačne dýchať či do príchodu záchrannej služby.
  • Ak začne dieťa dýchať, udržujte ho stále v teple.

Čo sa vlastne stalo a ako sa môžete cítiť?

Prekotný pôrod môže byť veľmi silný a intenzívny zážitok, šok pre vás a pre každého, kto je s vami. Rýchly a intenzívny pôrod môže mať hlboký vplyv na vaše emócie. Môže sa vám vyplavovať stresový hormón adrenalín z nečakanej rýchlosti pôrodu a vy môžete cítiť aj strach. Stres môže pretrvávať aj niekoľko dní po pôrode.

Ak sa cítite traumatizovaná prekotným pôrodom, obráťte sa na svoju pôrodnú asistentku alebo terapeuta, ktorý vám pomôže tento zážitok spracovať.
Novorodenec a prekotný pôrod

Pár rád záverom

Ak budete musieť odísť do pôrodnice, je možné, že sa stretnete s nepochopením a predsudkami. Pamätajte si, že ste neurobila nič nelegálne, čo by zaslúžilo odsúdenie. V pôrodnici ste stále zodpovedná za svoje dieťa, nenechajte sa od neho oddeliť, zúčastnite sa všetkých vyšetrení dieťaťa. Vaše dieťa má právo na neustálu prítomnosť blízkej osoby. Dieťa má právo zostať so svojím otcom či sprievodnú osobou, ak budete v pôrodnici podstupovať zákrok, napríklad vybavenie placenty pod narkózou. Pokiaľ ho môžete držať vy alebo sprievodné osoba (otecko, pôrodná asistentka), nie je dôvod, aby bolo odložené samotné na detské oddelenie.

Okrem zdravotnej starostlivosti, ktorú poskytuje pôrodnica, je tu ešte starostlivosť komunitnej pôrodnej asistentky, ktorá vás a vaše dieťa skontroluje doma a urobí test z pätičky (novorodenecký laboratórny skríning). Ak nechcete zotrvávať dlhšie v pôrodnici a chcete s dieťatkom skôr domov, je to možné, nazýva sa to ambulantný pôrod.

Zavolajte tiež svojmu pediatrovi v prípade, že do pôrodnice nepôjdete. Ten má zákonom danú povinnosť vyšetriť dieťa mladšie ako 72 hodín. Nesmie dieťa odmietnuť prehliadnuť kvôli spôsobu jeho narodenia. Ak áno, nechajte si toto odmietnutie od neho potvrdiť písomne ​​pre poisťovňu. Tá má za úlohu zo zákona o zdravotnom poistení vám zabezpečiť prehliadku iného pediatra.

Praktická rada na záver? Zakrvavenú bielizeň namočte do studenej vody a potom predperte žlčovým mydlom a neskôr vyperte v práčke.

Užívajte si pocit, že vaše telo vie, ako porodiť. A teraz sa priznajte, kto ste skúsil fúknuť do fľaše?


Môj pôrod trval len 18 minút

Rozhovor s mamičkou Eliškou o jej rýchlom pôrode.


YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka


Viac o prekotnom pôrode na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://sites.google.com/view/ambulantni-porody/home?authuser=0

Hodnotenia a skúsenosti s prekotným pôrodom

Máš skúsenosť s prekotným pôrodom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke