Klystír

Klystír z PVCNázov klystír (klyzma) je odvodený z gréckeho slova klysterion - čistenie. Ide o rýchlu, jednoduchú procedúru, pri ktorej sa nálev použije k výplachu hrubého čreva. Klystír je vpravenie roztoku do konečníka, prípadne do vyšších častí hrubého čreva.

Vďaka klystíru sa hrubé črevo očistí, podporí sa peristatika a vylúčia sa usadené zvyšky jedál. Výplach tohto typu zasiahne konečník a priľahlú oblasť koncového hrubého čreva. Po vniknutí primeraného množstva primerane teplej vody do koncového hrubého čreva dochádza k jeho (väčšinou nesťaženého) vyprázdneniu.

Ciele klystíru

  • vypláchnutie hrubého čreva
  • odstránenie stolice alebo plynov
  • zavedenie liečiva na sliznicu konečníka
  • vpravenie kontrastnej látky do hrubého čreva
  • podporiť pohyb čriev

Delenie

Klystíry sa môžu deliť na:

  • terapeutický klystír- čistí hrubé črevo, zmierňuje zápchu a lieči choroby ako napr. Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída.
  • diagnostický klystír- pomáha diagnostikovať rôzne ochorenia, Klystír sa najčastejšie indikuje pri bolestiach brucha, pri krvácaní z konečníka alebo pri prejavoch zápalových ochorení.

Klystíry sa môžu ďalej deliť na:

  • očistný klystír- odstraňuje sa stolica a očisťuje sa hrubé črevo, Tento druh klystíru sa robí pred operáciou, pred pôrodom alebo pred vyšetrením hrubého čreva. Množstvo vpraveného roztoku je okolo 1000-1500 ml.
  • liečebný klystír- robí sa za účelom vpravenia liečebnej látky do čreva. Existujú dve formy:
    • mikroklystír- podanie malého množstva tekutín
    • kvapôčkový klystír- ide o pomalé podávanie klyzmy po kvapkách
  • diagnostický klystír- vpravenie kontrastnej látky do hrubého čreva pri RTG vyšetrení.
  • Harrisov výplach- klystír so spätným výplachom, aby sa podporil pohyb čriev a vylúčili sa plyny. Procedúra sa opakuje asi 5-6krát.

Indikácie k urobeniu klystíru

  • črevné stimulans- zápcha, tvrdá, suchá stolica
  • plynatosť, nadúvanie, nafúknuté brucho
  • ulcerózna kolitída, zápal a krvácanie v hrubom čreve
  • čistiaci klystír pred kolonoskopiou
  • pôrod
  • irigografia- je to RTG vyšetrenie hrubého čreva pomocou báryovej kaše, ktorá sa pomocou klystíru podá do hrubého čreva.

Z čoho sa skladá klystír

Klystír, ako zariadenie, je bežne zložené z niekoľkých častí:

  • nádržka,
  • irigačná hadice alebo gumový balónik,
  • kohút,
  • koncovka.

Irigačná hadica sa dá bežne zohnať v predajniach zdravotníckych potrieb.

Použitie klystíru

  1. Pacientovi sa vždy povie prečo sa mu ide robiť klystír, vysvetlí sa mu postup a kážeme mu, aby vpravenú tekutinu v sebe zadržal čo najdlhšie.
  2. Pacient sa uloží do náležitej polohy, pod sedaciu oblasť sa dá misa.
  3. Na rúrku, ktorá sa vsúva do konečníka sa nanesie vazelína. Uľahčí to vstup rúrky do konečníka. Rúrka sa zavádza do hĺbky 7-10cm.
  4. Po zavedení rúrky, sa na rúrku napojí hadička z irigátora.
  5. K nádržke sa pripojí irigačná hadica.
  6. Na druhý koniec hadice sa nasadí kohút, na ktorý sa nasadí koncovka.
  7. Kohút sa uzavrie, nádržka sa naplní tekutinou (teplou vodou) a zavesí sa.
  8. Po zavedení rúrky (koncovky) do konečníka sa kohút otvorí a tekutina začne prúdiť.
  9. Po vpravení tekutiny sa rúrka pomaly vyberie.
  10. Pacient niekoľko minút po výkone leží na posteli.

Existuje viacero polôh, v akej sa vykonáva klystír. Pacient pri klystíre však najčastejšie leží na ľavom boku a vytiahne si kolená k hrudníku do klbka. Ďalšia z polôh je ležanie na chrbte s vytiahnutými kolenami k hrudníku. Pacient by sa mal uvoľniť, uľahčí sa tak vkladanie hadičky do konečníka. Klystír by nemal byť bolestivý, ak sa podáva správne. Pacient môže mať pocit plnosti, mierny tlak na konečník alebo mierne kŕče. Po naplnení čreva tekutinou sa pacient snaží čo najdlhšie udržať tekutinu v čreve.
Klystír je jeden zo spôsobov, ktorý sa používa k diagnostike alebo na liečenie ochorení a patologických stavov hrubého čreva a konečníka.

Komplikácie po vykonaní klystíru

  • dehydratácia, nerovnováha elektrolytov
  • poškodenie čreva s následným krvácaním

Klystír v pôrodníctve

Klystír pomôže pri zápche. Používa sa bežne aj v pôrodníctve. Aj keď je práve v ňom v posledných rokoch nahradzovaný napríklad obyčajnými čapíky na vyprázdňovanie. Klystír pri pôrode32 vykoná zdravotná sestra alebo pôrodná asistentka. Mnohé budúce mamičky si pred pôrodom radšej urobia klystír v domácich podmienkach. Klystír však nezaručuje, že pri pôrode a samotnom tlačení, kedy dochádza k vypudeniu plodu, nedôjde taktiež k vytlačeniu stolice.

Žena, ktorú čaká pôrod alebo trpí zápchou, si môže klystír vykonať aj sama doma. Môže tiež použiť Yal s preháňavým účinkom, ktorý je predpisovaný lekárom. Klystír ako taký navyše môže vyvolať pôrod32, pretože teplá voda, ktorá prúdi do čriev, otepľuje taktiež aj maternicu.

Stanovisko WHO ku klystírom

Klystíry sú pri pôrode stále rozšírené, pretože sa predpokladá, že stimulujú sťahy maternice a že prázdne črevá umožňujú zostup hlavičky. Tiež sa verí, že znižujú znečistenie a tým riziko infekcie matky a dieťaťa. Sú však nepríjemné a predstavujú určité riziko poškodenia čriev. Aj keď niektoré ženy o klystír žiadajú, mnoho žien sa pri nich cíti trápne. Dva náhodne rozdelené kontrolné testy (Romney a Gordon 1981, Drayton a Rees 1984) zistili, že po použití klystíru zostáva v I. dobe pôrodnej miera fekálneho znečistenia neovplyvnená, ale znižuje sa v II. dobe pôrodnej. Bez klystíru je znečistenie väčšinou mierne a ľahšie sa odstraňuje ako znečistenie, ktoré nastane po klystíre. Neboli zistené žiadne účinky na trvanie pôrodu alebo na neonatálnu infekciu či na infekciu vzniknutú poranením hrádze.

Rutinné vykonávanie klystíru pri pôrode je podľa WHO praktika jednoznačne škodlivá, ktorá by mala byť eliminovaná. Výnimkou môže byť výskyt zápchy, ak v ranej fáze pôrodu spontánne neustúpi. V tomto prípade však žene postačí uvoľniť malým výplachom, či k tomu určeným gélom len análnu oblasť. Klystír by sa nemal vykonávať rutinne, ale len, ak žena o neho požiada.

Irigografia

Irigografia je RTG vyšetrenie čreva pomocou kontrastnej látky vstreknutej pomocou klystíru do čreva. Kontrastná látka pokryje sliznicu čreva. Za normálnych okolností RTG vytvára zlý obraz pri zobrazení čreva ale pri použití kontrastnej látky sa viditeľne zobrazí črevo a jeho patológia na RTG obraze.

Riziká irigografie:

  • zápal tkanív
  • obštrukcia v tráviacom trakte
  • alergická reakcia na bárium

Pacient deň pred vyšetrením neje ale musí vypiť asi 4 l tekutín s preháňadlom. Po príchode do ambulancie sa pacientovi podá injekcia proti bolesti a na upokojenie. Lekár zavedie pomocou hadice do čreva kontrastnú látku a osnímkuje brucho. Vyšetrenie trvá asi 15-20 minút.

Zaujímavosti...

  • niektorí ľudia používajú klystír ako prostriedok na podanie alkoholu. Alkohol podaný do čreva cez klystír sa vstrebe do krvi oveľa rýchlejšie ako alkohol, ktorý vypijeme. Na vstrebanie stačí veľmi malé množstvo alkoholu.
  • klystír používajú aj niektoré páry pri pohlavnom styku, klystír u mužov stimuluje prostatu. Klystír je používaný aj pred análnym stykom.
  • klystír sa v minulosti používal ako prostriedok trestu, kedy sa odsúdeným aplikoval do konečníka roztok terpentínu a korenia.
  • prvé zmienky o použití klystíru sú z čias starovekého Egypta, kedy bolo veľa liekov podávaných v podobe klystíru

Viac o klystíre na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Klystýr
  2. http://www.ezdravotnicke-potreby.cz/irigator-klystyr-pvc
  3. http://www.dr-rudolf-zemek.cz/celostni-medicina/cisteni-strev-zacpa
  4. http://iham.cz/nabizime/informace/prirucka-who/
  5. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Klyzma
  6. http://www.szslucnalc.sk/
  7. http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/medicina/osetrovatelstvi-postupy/klyzma-postup-provedeni-kly...

Hodnotenia a skúsenosti s klystírom

Máš skúsenosť s klystírom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
maggie37  24. júl 2013

Klystír odporúčam

Ani som nevedela, že mi niečo robia pomedzi kontrakcie. Človek rieši iné veci ako toto. Ale pôrod to ešte urýchlilo. Nie je sa čoho báť v tomto prípade. Mne ho podali citlivo v Lučenci, žiadna hanba, milá sestrička, ešte sme stihli zasrandovať pomedzi kontrakcie. Určite som rada, že som ho mala, aspoň som si nespravila hanbu na stole :-p
smatko  22. júl 2013

Smatko

Ja som rodila v Žiline. Tam klystír dávajú. Tiež som sa veľmi bála toho, ale vôbec to nebolí. Len to je taký blbý pocit. Mala som ho, keď mi to dávali. Ale asi som sa zle vyprázdnila, lebo si pamätám, keď som prvýkrát zatlačila malého, tak mi ešte trošku išla aj stolica, čo mi ju sestrička utierala. A dosť som sa hanbila. Bolo mi to dosť trápne..
nika_kika  19. júl 2013

Klystír som nedostala

Ja som tiež rodila v Trenčíne a klystír mi nedali. Len teraz neviem, či nestihli, keďže mi doma odtiekla plodová voda a ešte ma aj prevážali, pretože sme išli predčasne. Ale viem, že to bolo nepríjemné. Lebo som nevedela, či idem rodiť alebo vykonať potrebu. Bol to skrátka taký blbý pocit :-)
ellenie  18. júl 2013

Klystír som nemala.

Zatiaľ som rodila iba raz, ale klystír mi nedali. Keď som začala mať doma pobolievanie v podbrušku, tak má aj 2x prehnalo. Na to som išla do pôrodnice a do 6 hodín porodila :-)
fifi284  17. júl 2013

Pôrod s klystírom.

Ako prvorodička som sa obávala nielen samotného pôrodu, ale aj klystíru, keďže som vedela, že v nemocnici v Komárne ho robia. No ak som sa zamyslela nad tým, ako by pri pôrode zo mňa mala ísť stolica, tak som bola celkom rada, že mi ten klystír urobia.

Nebolo to vôbec také hrozné ako v mojich obavách. Možno trocha nepríjemné. No ale čo je pri pôrode, okrem vedomia, že onedlho sa stanete matkou, príjemné...
Celé to šlo dosť rýchlo. Kým tá teplá voda, ktorú do mňa liali, mala miesto, tak to bolo znesiteľné. Nepríjemné to začína byť v tom momente, keď sa už črevá napĺňajú vodou. Potom už iba vydržať aspoň minútku udržať tú vodu v sebe :-D Je to dosť ťažké. No a keď som už cítila, že ani o sekundu dlhšie, tak tá úľava sa nedá opísať. Na záchod som letela asi 3 krát, s tým, že tretí krát to už bol len pocit, že musím ísť, ale nič som už zo seba nedokázala vytlačiť.
A toto bol ten dôležitý moment pre moju psychiku, že počas pôrodu určite nič nevykakám :-)

Ak raz budem rodiť znova, chcela by som aj klystír.
3 ľudia považujú za užitočné
inmaza  17. júl 2013

Vlastný klystír

Ahoj, už sa dá kúpiť v lekárni aj klystír cca 250 ml, čo si aplikuješ sama a je to oveľa pohodlnejšie ...alebo si ho vezmeš so sebou a sestričky len uvítajú že máš svoje...Mám s tým vlastnú skúsenosť, rodila som v Bardejove.
1 človek považuje za užitočné
betina1984  17. júl 2013

Klystír doporučujem....

Ja som rodila dvakrát. Prvýkrát v Trenčíne, kde klystír nedávajú, resp.nedávali v roku 2008, teraz neviem. Tam som rodila "naostro" a cítila som sa tak povediac nepríjemne, keď išla zo mňa najskôr stolica... Druhýkrát som rodila na Myjave v roku 2011 a tam klystír dávajú. Nie je to vôbec nič bolestivé, akurát možno trošku nepríjemné. Vlejú cca liter nejakej zarábanej teplej vody do čriev. Potom treba pár minút to v sebe udržať a pohybovať sa v blízkosti toaliet... Vyšla zo mňa aj dvojdňová večera...:-). Ale potom na sále to bolo omnoho príjemnejšie, keď už zo mňa nešlo nič, čo nemalo.... Takže ja som bola spokojná...
4 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke