Krvná skupina a rh faktor

xzizax
22. feb 2014

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či nemá niekto skúsenosť s týmto:
Ja mám krvnú skupinu A- (viem keďže chodím darovať krv), môj otec má krvnú skupinu A+ (tiež daroval niekedy krv), mamka má 0- ,
obe staršie sestry majú A+ (staršie o 10 a 9 rokov).
Čo som sa pýtala lekárov, tak mi nevedia na to odpovedať.
Mamka spomína, že počas tehotenstva so sestrami brala nejaké protilátky a som mnou už nie.

Ďakujem za odpoveď

0silvia0
22. feb 2014

@xzizax ja mám tiež krvnú skupinu ako ty, ale nepochopila som, čo sa vlastne chceš opýtať 😒

luba28
22. feb 2014

@xzizax a co sa vlastne pytas???kedze pri tebe mamine v tehotenstve nestupali protilatky pri odbere krvi,tak preto teba neriesili,..ale kedze tvoje sestry zdedili Rh+ tak telo tvojej mamy vytvaralo protilatky proti plodu a preto dostala reagu po porode a tieto protilatky mozu poskodit plod,..telo matky ich berie ako nieco cudzie,...

lucinocka
22. feb 2014

@xzizax pri negativnom Rh faktore u zeny sa toto v tehotenstve sleduje, aby si plod nezacal vytvarat protilatky proti matke..kedze si A- .po porode dostanes injekciu Rhegu .. dostala som ju po potrate, v druhom tehu som bola trikrat na kontrolu faktorov a po porode som zase dostala injekciu, lebo mala ma A+

saskarisko
22. feb 2014

@xzizax - ja som to pochopila, a spravu mas v IP. Mama ma negativnu KS, kedze otec je pozitiv, mohla vzniknut komplikacia odmietnutie dietata telom matky (ale toto sa moze udiat az neskor), preto je matka sledovana. A po porode sa zistuje krvna skupina dietata. ak je negativ, vsetko je OK, ak je pozitiv picha sa injekcia. v pripade, ze negativna matka podstupuje v priebehu tehotenstva amniocentezu, taktiez je jej pichana injekcia.
U tvojej mamky, ona je negativ, otec pozitiv, segry pozitiv - dostala injekcie, ty si negativ, pri tebe injekciu nedostala

satanka1
22. feb 2014

@xzizax nechapem moc co sa vlastne pytas
Ja mam tiez rh negativ.obe moje deti su rh pozitiv.po oboch porodoch mi pichali injekciu..rhega sa to vola.

tilka82
22. feb 2014

ahoj.ja mam tiez A-,manzel 0+.ked som bola tehotna prvykrat,sledovali mi protilatky,vsetko bolo v pohode a po porode zistovali malej krvnu skupinu a faktor.kedze mala 0+,pichli mi rhegu,aby neboli problemy v dalsom tehotenstve.pri druhom tehotenstve to bolo to iste,mala mala tiez iny faktor,cize zase injekcia a po tretom porode uz nic,lebo drobec ma 0-. 🙂
dufam,ze som aspon trosku pomohla,aj ked si mozno chcela vediet nieco ine...

ketrinka17
22. feb 2014

ja viem tak, ja mam tiez A- a muz ma AB- takze som sledovana nebola pretoze si moje telo nevytvorilo protilatky ale keby mal muz pozitiv tak by som bola...

opicaskorica
22. feb 2014

A podobas sa na otca? 🙂

0silvia0
22. feb 2014

@opicaskorica ty si teda opica 😀 😀

satanka1
22. feb 2014

@saskarisko prosim ta mna teraz napadlo...uz som hore pisala,ze ja mam 0-,obe deti su A+ .pri oboch som dostala injekciu.Pred 2 mesiaci som mala MA v 9tt.az teraz ma napadlo,nemala som aj po kyrete dostat tu injekciu?davnejsid zom niekde citala,ze ju davaju aj zenam s rh neg.po potrate.

saskarisko
22. feb 2014

@satanka1 - ak ma manzel KS +. co kombináciou vychadza, tak ano mala

satanka1
22. feb 2014

@saskarisko teraz som sa uplne vyplasila.lebo urcite som im diktovala aku mam krv ale neviem o tom,ze by mi rhegu pichali.nie je mozne,ze to pichaju az od vyssieho tt?chceme sa snazit o dalsie babo a teraz sa bojim este viac.prve protilatky mi stihli este urobit a boli negativne.

simisi
22. feb 2014

@satanka1 mala si dostat aj po kyrete,ja som dostala a aj po odbere plodovej vody,tak isto po oboch porodoch,kedze obe dcery maju A+

simisi
22. feb 2014

@satanka1 nemusis sa plasit,ved pocas tehotenstva ta budu sledovat a robit odber na protilatky,myslim,ze mozes byt v klude 😉

satanka1
22. feb 2014

@simisi snad to bude ok,dalsi potrat uz neprezijem

simisi
22. feb 2014

@satanka1 mam dcerku,po nej som prisla dvakrat o babatko a takmer aj tretikrat,stravila som nejaky cas v nemocnici a Viktoria/symbolicke meno/ ma uz tri rocky...neboj,vsetko dobre dopadne 😉

0silvia0
22. feb 2014

@satanka1 rhegu si mala dostať aj po potrate. Ja som tiež Rh - a deti majú obe Rh+, ale pri druhom som si rhegu musela vyslovene žiadať. Keby som si nežiadala, ani mi ju nepichnú 😒 Lekárka mi povedala niečo v tom zmysle, že automaticky ju dávajú len po prvom pôrode, po druhom pôrode som si to musela naháňať ja. Ale asi je to všade inak, moja skúsenosť je spred 10 rokov.

csenibaba
23. feb 2014

Ahojte ja mám krvnú skupinu A + a manzel 0 + a predsa sa my tvoria protilàtky proti bábetkàm v krvi!A to zistili len teraz pri 3 tehotenstve.Nevedli zistit ze co to spôdobuje kazdy 2 tyzden som mala odber krvi+sono.A pri pôrode bola tam aj hematológicka a pre màlèho bol pripraveny krv pre pripadnú tranzfúziu krvi!Nakoniec transfúziu nedostal lebo vedely jeho stav normalizovat!

luba28
23. feb 2014

@csenibaba ano,na darovanie krvi mas A+,ale na prijem si A-,.....cize preto,...🙂

csenibaba
23. feb 2014

@luba28 No nie celkom mám dostat krv A+ len musi byt Kell negativny(som anti-Kell)

luba28
23. feb 2014

@csenibaba aj ja som A+ Kell-,.....a nevadi aj keby som dostala kell+, u mladych sa tak dava,....starsim ludom to nevadi,len zenam do 40 rokov,dievcatam a detom,.....

luba28
23. feb 2014

@csenibaba je to naopak,sorry,...si A+ na prijem,ale Dw mas pozit,cize pri darovani si A-,....

csenibaba
23. feb 2014

@luba28 ok diki som zase múdrejsia🙂