Výpoveď a pracovný pomer na dobu určitú

svetlusb
7. jan 2020

Ahojte, rada by som sa ešte tu utvrdila v mojich informáciach. Pracujem ako asistentka učiteľa v MŠ, som tam zamestnaná iba na polovičný úväzok (4 hodiny denne) a na dobu určitú (končí 31.1.2020), ...teraz mi bola ponúknutá dlhodobo hľadaná a vysnená práca učiteľky v MŠ, plný úväzok, trvalý prac. pomer a istota miesta, je to dedina vzdialená od našej 4 km, čiže nepreviezla by som nič... problem je ten, ze ma potrebuju uz od buduceho utorka, čize hned zajtra musím dať v praci vypoved s tym ze este do piatka by som potiahla a od pondelka idem do novej prace...... ak je to pracovny pomer na dobu urcitu do konca januara, mohli by mi robit nejake problemy? alebo jednoducho skoncim a hotovo?.....mam strach ako im to povedat, či je to normalna vec? nikto sa na mna neurazi? je to moja prva praca takze este som nikdy vypoved nedavala....uz som si doma nacvicovala co povedať, ze som nasla lepsie miesto atd atd,....len mam taky vnutorny strach z toho rana :(-.........

fokuska
7. jan 2020

@svetlusb Tvoj pracovny pomer konci 31.1. Ak chces skoncit skor, tak musis podat vypoved (bude bezat vypovedna doba), takze realne neskoncis skor ako toho 31.1.

Druha moznost je ponuknut dohodu o ukonceni PP - k datumu aky ti vyhovuje. Na tuto dohodu ale zamestnavatel pristupit nemusi. Vtedy ti ostava len pockat do konca januara.

Nemozes jednoducho skoncit a hotovo... nie je to normalna vec. Normalna vec je dodrzat zakonnik prace. Urazat sa nema kto.

evittam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fokuska
7. jan 2020

@svetlusb Ako sa ma zariadit zamestnavatel ked mu zrazu do tyzdna chces odist? Ako si zozenie nahradu?

Ako by sa tebe pacilo keby tebe zrazu povedali, ze buduci tyzden s tebou uz nerataju, lebo si nasli inu?

evittam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
svetlusb
autor
7. jan 2020

Pracujem tam od 16.9 takze skusobna doba mi skoncila 16.12

evittam
7. jan 2020

@svetlusb Ako pise
@fokuska

nevludna
7. jan 2020

Skus a uvidis, zalezi ake mas vztahy so sefom. Ale nemusi s tym suhlasit a budes musiet byt do konca januara tam

svetlusb
autor
7. jan 2020

to zial tolko na mna cakat nemozu a nechcem si pustit ten flek lebo je to ozaj ovela lepsia prilezitost.....uvidim zajtra to poviem riaditelke len mam trochu stres

evittam
7. jan 2020

@svetlusb No hocico jej povieš bud pristúpi na dohodu o skončení PP ako potrebujes alebo nie-a to uz mas potom Acko a ine problémy.

svetlusb
autor
7. jan 2020

@evittam ake problemy?

fokuska
7. jan 2020

@svetlusb A co chces urobit ked na dohodu nepristupi?

evittam
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
svetlusb
autor
7. jan 2020

@evittam neviem no, budem sa snazit aby na dohodu pristupila....bohuzial nemozem si nechat ujst prilezitost...to asi nikto

janula3000
7. jan 2020

@svetlusb všetko je o komunikácii, rozdiel medzi tým kedy ti konci terajší pomer a kedy by ta potrebovali v novej práci je dva týždne. To nie je až take strasne. Keďže ide o skrátený úväzok normálny zamestnávateľ pochopí že priorita je pre teba HPP, ja by som to úprimne vysvetlila a verila že sa stretnem s porozumením. Na druhej strane aj v budúcom zamestnaní môžu len skúšať s rečami že nemôžu čakať, je možné že ak povieš že môžeš až o dva týždne tak to budú akceptovať a počkajú. S týmto som sa už stretla. Inak ak by si odišla zo dňa na deň bez dohody, po troch absenciách s tebou ukončia pracovný pomer, za absencie nebudeš mat platené odvody a ak máte v pracovnej zmluve uvedený paragraf o skončení prác.pomeru a nedodržanie výpovednej lehoty môžu si od teba nárokovať náhradu škody. Treba si to pozriet v zákonníku práce ako to je presne formulovane.

svetlusb
autor
7. jan 2020

@janula3000 neviem.... Uvidím zajtra... Ak mi to nepovolí tak ešte po skončení doby určitej co je 31.1 mi môže dať výpovednú lehotu 1 mesiac? Ci pri dobe urcitej to nieje?

janula3000
8. jan 2020

@svetlusb pri dobre určitej nie je výpovedná lehota

svetlusb
autor
8. jan 2020

@janula3000 neviem nájsť vhodné slová co povedať ach....

juliet86
8. jan 2020

@svetlusb povedz proste pravdu. . . a uvidis. pozri je to zvlastme ze v tej druhej skolke hladaju niekoho takto na rychlo.... kazdy normalny zamestnavatel vie ze na dobreho zamestnanca bezne treba pockat mesiac az tri. ak je zamestnany. co vacsina je... taktez mozes navrhnut tym nedockavym ze tam budes dva januarove tyzdne tahat polovicny pracovny pomer... tj. ak napr. robis 4hodky v povodnej 8 00 az 12 00 tak k nim sa dostavis 12 30 az 16 30 napr. spoznas deti. ucitelky ti odovzdaju remeslo.. uvidis sama

fokuska
8. jan 2020

@svetlusb Nastuduj si zakonnik prace... lebo vidno ze tomu vobec nerozumies.
Inak by ti nenapadlo opytat sa, ci ti po skonceni doby urcitej moze dat mesacnu vypovednu.
Ak nepodpises novu zmluvu, tak od 1.2. pracu nemas. Tvoj pomer koncom januara skonci. Na zaklade coho by ta tam mali este meaiac drzat?

janula3000
8. jan 2020

@svetlusb nájsť vhodne slova na čo? Ako im to povedať? Pozri ja chápem že si mladá a nemáš skúsenosti ale čo sa týka dobrého zamestnania nikto nebude riešiť veci za teba svoje miesto si musíš vybojovať sama, máš príležitosť na ktorú si čakala tak sa jej chop. Teraz máš skrátený úväzok ktorý ti čoskoro konci a pokial už nestudujes alebo nie si mamička na MD/RD každému zamestnávateľovi musí byt jasne že to proste z dlhodobého hľadiska nestačí. Neviem či ste sa už rozprávali čo bude po skončení doby určitej ale ak nie tak je najvyšší čas a je úplne normálne nepodpísat predĺženie a posunúť sa ďalej. Keď ma zamestnávateľ s niekym dobu určitú tiež musi počítať s tým že sa môže stať že mu zamestnanec predĺženie nepodpíše to nie je len o zamestnávateľovi či chce v prác.pomere pokračovať ale aj o zamestnancovi. Aj keby si sa rozhodla v posledný deň máš na to nárok, možno niekto povie že to je voči nemu nefér ale povedzme si na rovinu koľkokrát ani zamestnanec do poslednej chvíle nevie či mu zmluvu predĺžia a koľkokrát nepredĺžia a dozvie sa to pár dni pred skončením...

janula3000
8. jan 2020

A ako píše fokuska je potrebné si naštudovať časti zákonníka prace ktoré sú ti ako zamestnancovi na osoh😉 tiež som nestudovala ani personalistiku ani právo len niektoré veci pre vlastne dobro je lepšie vedieť, minimálne mat prehľad že to je v zákonníku nejakým spôsobom riešené a vyhľadať si to keď to potrebuješ

juliet86
8. jan 2020

@svetlusb pripadne si pozri vyplatme pasky mozno ti zvysilo par dni dovolenky. ak ano aj to ti vie pomoct ze de facto par dni uz vies byt v novej praci a v starej cerpat dovolenku... ale to si skor myslim po vianociach ze nebude ten pripad ale tak pozro so na paske

mogaa
8. jan 2020

@svetlusb no ak ti neschvália dohodu o skončení PP, odísť môžeš - ale v terajšom zamestnaní ti to môže písať ako absenciu a môžu žiadať náhradu za 1 tvoj plat - čiže poslednú výplatu ti nemusia vyplatiť....ďaľša vec - riaditeľky škôlok/škôl sa poznajú hlavne ak ide o prácu v rovnakom okrese - takže nová riaditeľka sa o tom pravdepodobne dozvie a tedaneviem či si bude chcieť nechať neseriozneho zamestnanca ktorý jej môže kedykoľvek odísť ako z predch.zamestnania

aspinka
8. jan 2020

@svetlusb v pripade, ze by na dohodu nepristupili tak skus zarezavat aj tam aj tam... pokial viem v školke je 5,5hod pracovna doba hold to konca januara vydrzis... len ti v skolke musia upravit smenu aby si to vykryla..

tomaskovamaminka
10. jan 2020

A ako si teda nakoniec dopadla? Dufam, ze ti umoznili tu dohodu.

lussyl5
10. jan 2020

Tiež by ma zaujímalo ako dopadla.Ja som raz takto zariskovala,bolo to ešte v 2014 v tej dobe som pracovala ako šička na 8 hod denne dostávala som minimálku okolo 280 až 300 v čistom,už som bola po skúšobnej dobe ale mala som možnosť odísť pracovať ako opatrovateľka v AT za 750 čistého tak som jednoducho zariskovala a poslala výpoveď k termínu ktorý som potrebovala.Vtedy bola celozávodná dovolenka 2 týždne,vychádzalo mi to tak že keď sa malo po dovolenke nastúpiť do práce už som potrebovala byť v AT.Nakoniec mi dali výpoveď dohodou.Rizík som si bola vedomá,ale jednak pri tak malej mzde a charaktere práce výpadky na odvodoch a prípadne škody by neboli nejaké vysoké,a jednak bola otrocká práca za almužnu z ktorej sa nedalo slušne žiť tak som musela ísť.Ono v autorkinom prípade si myslím že v pohode dostala výpoveď dohodou, neverím že pri 4 hodinovom úväzku by niekto robil problém pre zopár dní.V takých prípadoch sa oplatí riskovať len ak to nové miesto stojí za to a je to niečo na 110% percent isté.

fokuska
10. jan 2020

@lussyl5 Len aby v tom bol poriadok a nepouzivali sa nespravne pojmy - vypoved dohodou neexistuje. Vypoved a dohoda si navzajom odporuju.

Vypoved je jednostranny ukon a podava ju bud zamestnanec alebo zamestnavatel. Druha strana nema moznost vypoved neprijat, alebo neakceptovat, musi sa postupovat podla zakona.

Potom existuje skoncenie pracovneho pomeru - to je opat jednostranny ukon, moze ho urobit aj zamestanec aj zamestnavatel pocas skusobnej doby. Jednoducho sa len oznami skoncenie pracovneho pomeru. Mimo skusobnej doby tak mozu urobit iba podla zakona - napriklad hrube porusenie pracovnej discipliny a pod. - to je tzv. hodinova vypoved.

A este sa da pracovny pomer ukoncit dohodou - vtedy sa obe strany spolu dohodnu kedy a az akych podmienok pracovny pomer skonci.

svetlusb
autor
10. jan 2020

@tomaskovamaminka
@lussyl5 zial..najprv ze ano...tak som volala do tej novej roboty ze ci este pockaju..ze ano...no dnes mi volali ze ma nutne potrebuju uz aby som najneskor v piatok nastupila....lenze na to moja nadriadena ze ma nepusti dokym si nenajde nahradu......v novej praci mi povedali aby som uz neprisla do prace a nechala sa vyhodit z porusenia pracovnej discip...ze ci si necham ujst taku prilezitost byt natrvalo niekde ...lenze taka som ja zas neni..nedokazem im toto spravit.....a ked nepockaju tak co uz mam robit......a mozno aj toto v mojej terajsej prace chcu...ked im poviem ze sa na mna v novom vykaslali tak budu vediet ze tam ostanem lebo nemam na vyber...no asi mam smolu......dobu urcitu mam do 31 januara....

svetlusb
autor
10. jan 2020

takze asi som prisla o super flek....co uz narobim niesom spina....

fokuska
10. jan 2020

@svetlusb To mi je luto, na jednej strane chapem sucasneho zamestnavatela, ze s tebou pocital do konca januara a nevie si takto rychlo najst nahradu.
Na druhu stranu novy zamestnavatel mi tiez pride neferovy, lebo musi ratat s tym, ze ludia nie su na spagatiku a budu moct nastupit okamzite, za par dni.

A mozno ten novy nenajde nikoho ineho tak rychlo a predsalen s tebou budu pocitat od februara ;)