V akej oblasti hľadať prácu na začiatok?

8. jan 2023

Dobry vecer, kde vsade ste si davali CV po materskej a rodicovskej dovolenke?
Mam Mgr. z prava. Anglicky jazyk viem, nemcinu zaklady. Praca na PC-excel, word, powerpoint. Vobec netusim kam dalej. Pravo vsak robit nechcem. Ani si to neviem predstavit. Laka ma oblast ludskych zdrojov, nejaky ten lektoring. Len nemam ziadne skusenosti. Je mozne sa s mojimi zakladnymi schopnostami niekam dopracovat?
Dakujem za rady, pripadne zdielanie Vasich skusenosti. Pekny vecer.

loginexistuje
8. jan 2023

v akej loaklite zijes ? celkom fajn je teraz napr sa specializovat na oblast verejneho obsataravania 😉

mikadooo
8. jan 2023

Nuž, ja som otvorila profesiu a všade, kde by som si vedela predstaviť robiť, som poslala životopis. Od lidlu až po eset 😄. Dokonca som sa prihlásila aj na pozíciu testera Pc hier, fotografia eventov, atď. atp. Proste čokoľvek sa mi páčilo a aspoň trošku som spĺňala kritériá /napríklad keď vyžadovali aktívnu čínštinu, tak tam som sa neunúvala posielať životopis/. Asi nemusím hovoriť, že 95% firiem sa ani neunúvalo ťuknúť do klávesnice 😉. Ale jedna si ma našla a myslím, že sme si parádne obojstranne sadli.

autor
8. jan 2023

@mikadooo vazne? To si ma moc potesila 🙂 lebo ja som celkom v strese co robit. A ak sa smiem spytat, kolko ti trvalo najst pracu? Asi si hromadne posielala CV. Ak to nie je tajne, mas tiez taku somarinu ako ja vystudovanu, pripadne podobnu? Lebo ja mam z toho dost traumu. Pravnik je uz pomaly nadavka a clovek s tym titulom neschopny 🙂

autor
8. jan 2023

@loginexistuje jaaaj, ja nechcem robit nic s pravom.fakt som na to lava, alebo mam len z toho strach, neviem, ci by som zvladla tie pravnicke veci

mikadooo
8. jan 2023

Ja mám kvalitu produkcie - technický smer, ale nechcela som to robiť. Takže na tento smer som životopisy ani neposielala. Áno, trvalo to a tých životopisov som poslala veľa, vždy večer som posielala (cez deň som som robila po brigádach v jednom sklade - manuálna práca). Cca o dva mesiace som našla, ale musím upozorniť, že ja som z Ba.

autor
8. jan 2023

@mikadooo ja som kusok od BA. Takze to nebude problem. Pripadne zvazujem aj nejake kurzy. Je to tazko, ked clovek nevie presne co chce, ked to ma takto. Ja som obcas poslala, raz som sa dostala aj na pphovor, ale nezobrali ma :( bola to ponuka v BA

gemerka17
8. jan 2023

Skús zverejniť aj životopis na profesii. Aj keď tam zadáš pozíciu o ktorú máš záujem, tak ti personalisty môže volať o úplne inú pozíciu. Je to inak aj fajn na zistenie, či si pre trh práce zaujimavá a teda fakt ti práca môže spadnúť ako z jasného neba úplne nečakane.

kikushaa
8. jan 2023

Co si robila pred md? Ci to bude tvoja prva praca? Ak ano urcite by som skusila to, po com ti srdce pisti, kludne aj tie ludske zdroje 🙏🍀

autor
8. jan 2023

@gemerka17 uz som to mala a nic. To som si dala este hned asi rok, ked som bola na materskej. Volali mi niekde z Kosic do automobilky za pas. Preto sa aj bojim, ze ci najdem pracu, lebo fakt mam pocit, ze pravnikov nikto nechce

katuskamala1
8. jan 2023

Na tvojom mieste by som zvazovala i upsvar, mestský urad, vuc, úpsvar, ci ministerstva (meviem kde byvas tak ze co tam mas v meste...). Pripadne i asistentku v advokatskej kancelarii. Take mensie zabrdy do prava by si zniesla mozno 🙂 Mozes si urobit i kurz a preplatit uradom prace..ci uz lektorsky, mediatora..

autor
8. jan 2023

@kikushaa hej, presne tak 🙂

autor
8. jan 2023

@katuskamala1 uf, tuto oblast vobec nechcem. Ziadne sudy ani nic podobne. Na to si netrufam a ani ma to nebavi.

janka_266
8. jan 2023

Prečo ste potom študovali právo??😃ako vám radia vyššie, otvorte profesiu a posielajte doradu životopisy, čo sa Vám páči. A tiež si musíte urcit či vám ide o peniaze, voľný čas, alebo aby Vás práca bavila.

autor
8. jan 2023

@janka_266 to viete, mlady clovek blbý. Teraz som na to doplatila 😊 musim nejako zacať. Len mam dve podmienky: ziadne pravo a robit vo fabrike za pasom ( som migrenicka, viem čo zvládnem). Ostatne otazky co ste polozila mam zodpovedane 🙂 asi to urobim a budem posielat rad radom, nic ine mi nezostava

loginexistuje
8. jan 2023

pskoda ze nie pravo vobec lebo tym si vylucujes aj tu personalistiku 😉

zuzahajdulka
8. jan 2023

Mimovladky? Neziskovky?

autor
8. jan 2023

@loginexistuje lenze tam je aj vyber ludi a robenie pohovorov, riadenie rozhovory. To by ma velmi bavilo aj lakalo a postupne sa venovat hladaniu ludi

autor
8. jan 2023

@zuzahajdulka dobry napad, sledujem viacere ci nevypisu pozicie

autor
8. jan 2023

Mozno moj problem je, ze si neverim. Viete, stala sa mi taka vec, ze ako som bola tehotna som cakala v cakarni a viete ako to je. Vzdy sa nejaka buduca mamicka prihovorila. A raz jedna, ze co som studovala, vravim, ze co. A ona sa zacala smiat, ze ci idem rovno na urad prace. Ze to je slabo platene, ludia s tou skolou nevyziju. Ako dost povzbudive :/ lebo poznam vela spoluziakov co to nerobia a radsej robia ine odbory.

jvlo
8. jan 2023

Otvorila som si to tu a presne tento dojem z teba mám, vôbec si neveríš. v prvom rade si napíš dobrý zivotopis, kde jasne definuješ čo si študovala, aké skúsenosti máš, certifikáty, stáže, školenia.... zverejni updatnuty zivotopis na profesii a začni si hľadať prácu na úrovni svojho vzdelania a kvalít. Ja som bola tiež po materskej neistá, ale mala som na pohovore šťastie, kde ma môj terajší šéf prečítal lepšie než som si ja sama verila a mám prácu snov, na pozícii, kde som sa ani neodvážila si poslať životopis /hlásila som sa na juniorskú pozíciu namiesto seniorskej/. Držím palce

minsi
8. jan 2023

Bavilo by ťa výber ľudí a riadenie pohorov, ale vôbec to nie je jednoduché. Aspon v dnesnej dobe. Častokrát je to veľmi flustrujuce, ľudia sú úplne iní, nehovoriac, že na trhu práce si veľmi z čoho vyberať ani nie je.

minsi
8. jan 2023

A ešte.. právo ide ruka v ruke s riadením ľudských zdrojov🙂

zuzahajdulka
8. jan 2023

Zivotopis mozes kludne poslat proaktivne, cize netreba cakat len na inzerovanie pozicie. A co sa tyka personalistiky, tam ziadne pravo podla mna netreba. Personalistika sa zhruba deli na firemnu a agenturnu. Vo firemnej mas na starosti zamestnancov firmy. V mensich firmach robis viacmenej cely balik. Napisem ho po anglicky, lebo tak je to zauzivane - trainings & development, compensations & benefits, recruitment, succession planning. Vo velkych firmach su na kazdu odnoz oddelenia, cize sa mozes uchadzat o konkretnu jednu.
V agenturnej personalistike hladas zamestnancov pre ine firmy. Tam je to to, co spominas - oslovovanie kandidatov, pohovory, prezentacie potencialnych profilov, komunikacia s klientom.

autor
8. jan 2023

@jvlo nemam sebavedomie, netrufam si. Neviem si to predstavit. To je cele. Ale jedno viem, ze pravo nie je to co ma chytilo za srdce :/ zial.

autor
8. jan 2023

@zuzahajdulka ano, toto mam na mysli. Dokonca som si uz o tom zistovala. Len, ci by niekde zobrali na takuto poziciu aj ludi bez skusenosti v danom odbore. Budem asi len skusat.

autor
8. jan 2023

@zuzahajdulka velka vdaka, uz len asi skusat. Mna moj kamarat odradil, ze co on ma skusenosti, beru skor ludi uz vyprofilovanych a zvacsa po studiu psychologie. Lebo firmy hladaju priamo uz konkretnych ludi co maju skusenosti a nazitych viacero pohovorov

zuzahajdulka
8. jan 2023

Vobec sa neobavaj, ze nemas prax, na juniorsku poziciu ju nepotrebujes. Nie je pravda, ze na personalistiku beru hlavne absolventov psychologie - pre vystudovaneho psychologa je to totiz trosku step down robit personalistiku a zamestnavatelia su si toho vedomi. Neboj sa nicoho, nemas ziadne minusy, vies anglicky. Smelo sa do toho.

sovica
8. jan 2023

Skús pozrieť konkrétnu firmu, kde by si chcela pracovať. Zvyčajne majú firmy v záložke "kariéra" uvedené aj konkrétne ponuky práce. Pošli CV a uvidíš, či sa Ti niekto ozve. Možno by bolo dobré zaregistrovať sa aj na LinkedIn. Však za to nič nedáš. A možno Ťa tam niekto "objaví".
Ak si stále v kontakte so spolužiakmi z VŠ alebo máš na dobrých pozíciách kamarátky, tak sa opýtaj aj tam. Nikdy nevieš, kto Ti môže dohodiť dobrý job.

loginexistuje
8. jan 2023

ak chces robit vyhladavanie uchadzacov a pod tak je priam ziduce (a to si vacsinou potencialny zamestnavatel porie ako prve ) aby si mala kvalitny profil na linkedin a vybudovanu siet kontaktov primarne z oblasti kde smerujes
na to sa sustred tiez cez tu siet mozes potom vyhladavat potencionalnych zamestnancov oslovovat ich s ponukami
i atd

janka_266
9. jan 2023

Tiež mám vyštudované právo, a teda nezivorim 😃takze úplne by som ho nezavrhovala. Ale určite treba poslať na viac miest životopis a keď sa ozvú, potom vyberať