Končí mi zmluva a som tehotná

penny007
15. júl 2013

Kočky mám malý problém, koncom augusta mi v práci končí zmluva (doba určitá) ale zistila som že som tehotná, čo mám urobiť? Nahlásim zamestnávatelovi že som tehotná a on mi zmluvu nepredlži čiže budem musieť ísť na podporu???? Potom mi ale vraj nedajú materskú

ladyka8
15. júl 2013

Ja by som sa hodila na pnku a ťahala to pokiaľ je to možné

dai
15. júl 2013

@ladyka8 hm... lenze zmluva na dobu urcitu konci datumom stanovenym v zmluve - ci si na pnke, tehotna = to je jedno...
@penny007 v kolkom si mesiaci?

penny007
autor
15. júl 2013

nie som na pnke, ešte som nebolo ani na gynde takže nemám ani materskú knižku, chcem len vedieť či ked to oznámim zamestnávatelovi on ukončí so mnou pomer a ja nastúpim na podporu či budem poberať normálônu materskú alebo nedostanem žiadnu? lebo je vraj zákon že ak si nezamestnaná pred nastupom na metrskú tak dostaneš len okolo euro ale neviem či je to pravda

ladyka8
15. júl 2013

@dai máš pravdu 🙂

livocka21
15. júl 2013

@penny007 no matersku nedostanes.... ale dostanes rodicovsky prispevok 200 euro... 🙂

majka2508
15. júl 2013

známa končila v máji v robote. v októbri má termín. šla na pn a potom na materskú, kt. bude normálne dostávať

dai
15. júl 2013

@penny007 musis byt za posledne neviem kolko rokov poistena 270 dni - cize stale mozes si platit dobrovolne poistenie - potom dostanes matersku ( ked zostanes na podpore mozno ti na ten DP zosane nieco ), ak ti to nevyjde tak dostanes prispevok dorovnany do vysky rodicovskeho

slavka034
15. júl 2013

nárok na materskú ti vznikne ak si v posledných 2 rokoch pred nástupom na MD bola nemocensky poistená

radkanika
15. júl 2013

Úplne presne v tej istej situácii som bola koncom januára. Som zistila,ze som tehotná a v marci mi končila zmluva na dobu určitú. Riešila som, či nič nepovedat a nechať si zmluvu predĺžiť, alebo povedať a jasne, ze nepredĺžia. Nakoniec som sa rozhodla povedať, zdalo sa mi neetické voči zamestnávateľovi ho takto ťahať za nos. Písomne som oznámila svoje tehotenstvo s prilozenym dokladom o tehu od lekárky. A zhodou okolnosti mi gynekologicka odporučila ísť na PN kvôli tomu, ze by som bola pracovne vytazena a stale unavena, a urobila som dobre,kedže mi vkuse bolo zle a potom to došlo až k rizikovemu tehu. Čiže od februára som na PN a v marci mi volali z práce, či viem na chvíľu prísť. Podpísali sme ukončenie pracovnej zmluvy, rozlúčili sa, boli všetci veľmi milí a chapavi a ze ak skončím materskú, kľudne nech si znovu podám žiadosť, samozrejme, ze ma nemusia vziať, tri a pol roka je dlha doba, no vyskúšať môžem. Tým, ze som na PN, dostávam nemocenské, co je 55% z platu (ráta sa to z priemeru hrubej mzdy) a presne tento piatok nastupujem už na materskú, co bude 75%. Čiže skoro ako plat, len o čosi menej. Ty aj keď na PN nebudeš (ale ja na tvojom mieste si to vybavim, nech máš aspoň zatiaľ nemocensku vyplacanu), tak na materskú máš nárok,kedže predpokladám, ze máš odpracovaných 270 dni a navyše si otehotnela v čase zamestnanosti a to sa na teba vzťahuje ochrana lehota, ktorá ti zaručuje narok na matersku...Mimochodom ako pisali vyssie, ci by si bola tehotna, ci nie, v auguste ti konci zmluva a tehotenstvo to nedokaze ovplyvnit...len este to v praci nehovor, pokial nemas potvrdene tehu od lekara. Resp. mozes, len pre zamestnavatela to bude bezpredmetne, pokial mu to nedokladujes a pisomne nepotvrdis...takze si pockaj na vysetrenie...no snáď som ti trochu pomohla. Ak niečo, kľudne napis.

radkanika
15. júl 2013

@dai to dobrovoľne poistenie sa jej už neoplatí...to keby ho platila už pred otehotnenim,tak áno, ale mne presne moja dobrá známa zo socialnej poistovne toto vysvetlovala, keď ja som riešila to co zakladajuca tému, ze teraz už by sa mi neoplatilo to platiť.

danielita18
17. júl 2013

ahoj a v ktorom si týzdni, lebo ty nie si povinná to nahlásit ze si tehotná az pokial nemas tehotensku knižku