Kedy zrušiť živnosť pred materskou?

simonavh
6. máj 2022

Ahojte. Prosim o radu. Roky mam zivnost. Od 1.1.2022 mam aj TPP. Lekar ma posiela na rizikove, v septembri mam termin. Chcem sa opytat, ako sa mi bude raatat PN, ci z oboch zamestnani... materska sa mi bude ratat z dlhsie trvajuceho NP, preto chcem zrusit zivnost,aby sa mi ratala MD z TPP. Kedy je najlepsie ju zrusit? Dakujem!

liliana363
6. máj 2022

@simonavh pokiaľ viem, tak PN aj materská sa ráta u teba z oboch poistení. Počas PN si poistné zo živnosti platiť nebudeš, ale bude trvať, čo je podstatné pre výpočet. Teda za predpokladu že si platila zo živnosti aj SP. Takže odporúčam ukončiť až po nástupe na MD.

draik
6. máj 2022

@liliana363
A čo takto podmienka 270 dní?

simonavh
autor
6. máj 2022

@liliana363 asi pn z oboch a materska bude zo zivnosti.. ale ak by som ju zrusila, tak asi z noveho tpp.. len si nie som ista :(

lenuska9999
6. máj 2022

@simonavh nepočíta sa náhodou materská z nového pracovného pomeru ak trvá minimálne 90 dní?

simonavh
autor
6. máj 2022

@lenuska9999 co som sa docitala, tak sa pocita z dlksie trvajuceho np. Cize v mojom pripade zo zivnosti. Ak by som ju ale zrusila, potom by sa pocitalo z tpp.. len neviem ci som to dobre pochopila a na sp volat nechcem, tam ma uz kedysi odbili

draik
6. máj 2022

@simonavh
Pochopili ste to dobre, ak máte z aktuálneho PP aspoň 90 dní poistenia bez PN atď

gabika8855
6. máj 2022

@simonavh musis zrusit pred nastupom na matersku zivnost qby sa ti ratalo z tpp

simonavh
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simonavh
autor
6. máj 2022

@draik dakujem za odp!! Takze pn by mala ist z oboch prac.pomerov ? Tak teraz radsej este nebudem zivnost rusit..?

simonavh
autor
6. máj 2022

@gabika8855 a mozem zrusit zivnost aj pocas poberania pn?? Ci najskor ukoncit pn a potom zrusit zivnost?

gabika8855
6. máj 2022

@simonavh jasne vsak pn stale mozes byt ved si chora a zivnost ti netreba ...sice neviem kolko po zruseni budes dostavat pn zo zivnosti a ci v9bec ale rusit ju mzoes kedykolvek

fliacik
6. máj 2022

@simonavh Ako dlho si zamestnaná a odkedy máš živnosť? Ak je to pri oboch aspoň tých 270 dní, bude sa Ti aj materská rátať z oboch vymeriavacích základov. Živnosť potom rušiť nie je treba, počas MD môžeš normálne aj podnikať, odvody platiť nebudeš. Počas RD sú potom tri možnosti - buď ďalej podnikáš a platíš odvody, buď živnosť ponecháš aktívnu, ale na SP odovzdáš čestné prehlásenie, že zo živnosti nedosahuješ žiaden príjem (sociálne odvody potom platiť nemusíš), alebo živnosť pozastavíš.

simonavh
autor
6. máj 2022

@fliacik zivnost mam uz roky,ale platim min.odvody. tpp mam 4mesiace a z toho by mi vysla o nieco lepsia materaka ako zo zivnosti...tak radsej by som chcela,aby mi ratali matersku z tej tpp... v tom pripade ale musim zivnost zrusit,ak chcem mat md z tpp...lebo v oboch nemam 270dni subezne.. (len neviem kedy mam tu zivnost zrusit). A neviem ako sa posudzuje pn. Ked ma doktor naozaj vypise, tak ze ci mi pojde teraz pn z oboch, alebo len zo zivnosti (ako pri posudzovani materskej) som z toho baran 😀

sandra19901990
7. máj 2022

@simonavh neruste si živnosť. Manžel mal živnosť aj prácu a vypočítala sa materská z oboch.

sandra19901990
7. máj 2022

@simonavh zavolajte do socialky, nam vždy pekne poradili

simonavh
autor
7. máj 2022

@sandra19901990 dakujem. Muz mal asi v oboch splnenu dostatocne dlhu dobu nemoc.poistenia... do socialky som volala a mna odbili :D

fliacik
7. máj 2022

@sandra19901990 TPP nemá dosť dlho na to, aby dostala materskú z oboch. Ak ponechá súčasný model, materské sa jej skutočne vypočíta z vymeriavacieho základu dosiahutého v rámci živnosti, v ktorej už splnila podmienku 270 dní. Ak by sa živnosť zrušila/pozastavila, budú pri výpočte vychádzať z vymeriavacieho základu dosiahnutého v rámci TPP, keďže už odpracovala minimálnu hranicu 90 dní. Škoda, ak by do nástupu na MD stihla odpracovať 270 dní aj v rámci TPP, dostala by materské z oboch.

simonavh
autor
7. máj 2022

@fliacik dakujem fliacik za objasnenie. A ak by ma mudr skutocne poslal na rizikove,tak pn pojde z oboch pomerov? A tu zivnost mozem zrusit aj pocas pn? Povedzme napr mesiac pred nastupon na matersku? Alebo najskor musim ukoncit pn a potom az ukoncit zivnost?