Kedy najskôr môžem zrušiť živnosť, aby sa mi z nej rátala materská?

Zodpovedané
10. jan 2024

Dobrý deň,

som SZČO a termín pôrodu mám 8/2024. Odvody platím minimálne.

Kedy najskôr môžem zrušiť živnosť, aby sa mi z nej rátala materská?

Oplatí sa mi ju zrušiť hneď a zamestnať sa na TPP alebo brigádu?

Alebo ju ponechať a ešte sa aj zamestnať brigádne?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokaiľ chcete, aby sa Vám materská počítala za SZČO, tak ju rušiť vôbec nemusíte a nie je potrebné riešiť TPP.

Ak chcete aby sa Vám materská počítala iba z brigády alebo z TPP (súbeh SZČO + TPP nevznikne), aby Vám mohlo byť materské priznané z TPP (resp. z dohody s pravidelným príjmom s nemocenským poistením), z ktorého sa bude platiť nemocenské poistenie viac ako 90 dní, živnosť pred nástupom na materskú môže byť aktívna, ale aj nemusí. Len je potrebné požiadať o materské iba z TPP.

Prerušenie živnosti treba oznámiť do SP.

Je to potrebné pre to, aby Vám započítali dni nemocenského poistenia za SZČO, nakoľko zo zamestnania nezískate 270 dní nemocenského poistenia. Uvádzate, že si platíte odvody do SP a ste teda SZČO s povinnosťou platiť odvody do SP.

Obnoviť živnosť viete kedykoľvek. Najskôr však po podaní žiadosti o materské z TPP.
Zároveň Sociálna poisťovňa skúma každé nemocenské poistenie. Obnovenie živnosti sa do SP nahlasuje.

Nemôžete mať príjem iba z TPP, z ktorého budete na MD.

S prianím pekného dňa,
Lenka