Doba určitá a tehotenstvo

zelovicka
18. jan 2013

Ahojte.. Mám otázku. 30. apríla 2013 mi končí PP, ktorý mám na dobu určitú. Som tehotná a potrebujem poradiť, čo je pre mňa výhodnejšie: ísť na PN alebo na Úrad práce? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.. 🙂

henrietag
18. jan 2013

na PN lebo ked nebudete zamestnana v case ked pojdete na matersku dovolenku nesplnate druhe kriterium - 1)odrobenych 270 dni a 2) byt zamestnana tak vraj nedostanete matersku ... a kedy mate moznost ist na matersku ?

henrietag
18. jan 2013

@zelovicka pozeram ze ste len 10tt normalne poproste dr. nech vas da na PN budete dostavat 65% platu tusim
ale naozaj neviem teraz ked mate dobu urcitu a nepredlzili by vam tu zmluvu ?

liz_lemon
18. jan 2013

@henrietag na pn sa prve 3 dni dostava 25% z platu a neskor 55%

henrietag
18. jan 2013

neviem no mne na PN chodilo necelych 700 e . plat som mala 1150 ci ako az do porodu a 4 dni mi chybbali do materskej 266 takze som ju nepoberala ..

vianne
18. jan 2013

@henrietag ak ma odrobenych 270 dni vztahuje sa na nu ochranna lehota, v ktorej moze nastupit na matersku. myslim ze skor ide o to, ake financie dostavat pocas toho casu kym nastupi na matersku. davka v nezamestnanosti je po novom 50% z denneho vymeriavacieho zakladu, kym PN 55%, ale s rizikom konktroly zo socialnej poistovne a samozrejme, ci je lekar ochotny vypisat.

henrietag
18. jan 2013

@vianne lenze zelovicka nebude k 30. aprilu mat narok na nástup na matersku dovolenku lebo bude len v dakom 6 mesiaci a ked jej zmluvu zamestnavatel nepredlzi tak zostane nezamesnana a tym padom nesplna narok na matersku davku - kedze bude nezamestnana, nie je tak ?

vianne
18. jan 2013

@henrietag dovolim si citovat socialnu poistovnu. - ochranna lehota v pripade tehotnej zeny je 8 mesiacov, rata sa odo dna skoncenia nemocenskeho poistenia, http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=11&p...

cize ak 30.4.2013 skonci prac. pomer, od 1.5.2013 jej zacina plynut ochranna lehota 8 mesiacov, pocas ktorej moze nastupit na materksu dovolenku. cize ak aj otehotnie posledny den v praci, ma na nu narok. samozerejme, pri splneni dalsej podmienky 270 dni poistenia v poslednych 2 rokoch.

zelovicka
autor
21. jan 2013

@henrietag
@vianne Baby ďakujem Vám.. ešte sa skúsim popýtať u nás na mzdovom.. zmluvu mi nepredĺžia, lebo mi nemajú aké miesto ponúknuť. Ešte raz ďakujem.. ste zlaté 🙂 🙂 🙂

vianne
21. jan 2013

@zelovicka aj na socialnej poistovni ti poradia

zalka
23. jan 2013

@zelovicka kedy ti začal PP , ktorý ti končí 30.04.2013?
Ak trvá dlhšie ako 270 dní, tak kludne po skončení PP sa chod zaevidovať na UP, a budeš mať ochrannú lehotu 8 mesiacov, počas ktorej môžeš ísť kedykoľvek na PN a potom aj na MD.
Akurát Ti počas tej ochrannej lehoty nesmie vzniknúť nové poistenie.

liwka
23. jan 2013

ahojte- síce sa ma táto otázka bytostne netýka (tehu nemám zatiaľ potvrdené), ale tiež by ma zaujímalo, čo je výhodnejšie (ďalšia vec je chodiť sa podpisovať a aktívne si hľadať prácu), keď som tehu...nič moc ☹ ale zasa byť zavretá doma na PN tiež nič moc 😠
mňa by ešte zaujímalo, ako je to, ak mám čiastočný úväzok (40%) a v čistom dostávam 190E- potom PN a materská sa rátajú z tejto sumy? bo to vooobec nie je dobrééé ☹ ☹ ☹ ☹

zalka
23. jan 2013

@liwka fúha tak to ozaj nie je dobré,
otázka ... ak by si bola tehotná tak doba určitá by ti skončila počas tehotenstva?
Ak áno tak sa vieš prihlásiť na DNP balík a MD z toho by bola 255 e .. stále je to viac asi ako zo zamestnania .. lebo iste nemáš v zamestnaní hrubú mzdu vyššiu ako 393 eur.

A výhodnejšie. To je jedno teraz sa tak často netreba chodiť hlásiť, a preukazovať si hladanie práce.

liwka
23. jan 2013

nooo, to tehu je zatial moooc zaujímavé, bo príznaky by aj boli, ale test negat. a mrcha má prísť o 3 dni...preto si to priebežne zisťujem... mne tento čiastočný úväzok vyhovoval, bo som ešte na RD- dcérka bude mať 3 roky o 2 tt., no tehu sme do toho neplánovali...
prac. pomer by končil 30.6. som učiteľka- takže žiadne predĺženie cez prázdniny nehrozí:(

zalka
23. jan 2013

@liwka to nie je problém si myslím ... nakoľko ak by ti v lete vzniklo nové poistenie .. tak OL zo zamestnania by sa zrušila ... ale pre teba by bolo nové poistenie výhodnejšie .. lebo MD by bola vyššia .

Resp. materská sa ráta z hrubej mzdy ... z čistej neporátam nič ... a ak by si bola ochotná platiť balík DNP .. alebo by si mohla ísť na PN .. tak by si mohla mať temer maximálnu MD .. čo je teraz bajočko 750e

liwka
23. jan 2013

@zalka pochopila som to správne, nové poistenie znamená nový prac. pomer? kto by ma už len zamestnal s bruchom?
mám kamošku, čo si platila DNP, koľko to vychádza mesačne?
hrubú mzdu mám (myslím 208,50)
čo je OL?
sorry za blbé otázky, ja som antitalent- do týchto ekonomických vecí...

zalka
23. jan 2013

@liwka pohodka, stačí ti po skončení zmluvy v júli sa nahlásiť na DNP z vymeriavacieho základu 393 eur , za deň sa platí bajočko 4,50 eur .. ak sa 1 den prihlásiš a na druhý pôjdeš na PN .. tak PN dostaneš vo výške 216e mesačne ,,, a MD bude ccca 255 e mesačne ...

Ak v lete nič neurobíš tak tvoja MD zo zamestnania z ochrannej lehoty bude 135 eur. Ale to s DNP je možné len vtedy ked Ti skončí pracovný pomer, ak ti ho predlžia tak dostaneš technicky MD len tých 135 e. A zvyšok do cca 200 e ti doplatia rodičák.

zelovicka
autor
24. jan 2013

@zalka Začal mi 4.3. 2011. Spĺňam podmienku 270 dní.. Len som chcela vedieť, z čoho mi bude rátaná materská keby som PN. Na PN by som išla ešte počas trvania PP. Som z toho jeleň 😀

zalka
24. jan 2013

@zelovicka MD Ti bude rátaná z VZ dosiahnutého v roku 2012. Takisto pre PN bude rozhodujúcim obdobím rok 2012.
VZ = hrubá mzda .
A to že pôjdeš na PN neovplyvní nárok na MD.

zelovicka
autor
24. jan 2013

@zalka Super ďakujem. Si zlatá. Pomohla si mi.. 🙂 🙂