Ako sa postarať o pani?

1. máj 2024

Ahojte. Opatrujem staru pani, s ktorou ale nebyvam. Niekedy si vsak musim oddychnut aj ja, takze vtedy ma zastupi rodinny clen, ktory jej ale neposkytne az taku starostlivost 100 percentnu, ale dajme tomu iba 90%. Nechodi s nou napr na zachod, lebo je to jej zat a beru to prilis familiarne, ze sa to nehodi (podla mna). Ona to ale zvlada, len trochu pomalsie. Myslite, ze je to problem? Stale kvoli tomu stresujem. Vdaka za odpoved.

vyrovnanaosoba
1. máj 2024

A jej to vadí?

autor
1. máj 2024

@vyrovnanaosoba nepytala som sa jej na to, ale ona to berie normalne, ze to tak proste je. Je vdacna za vsetku pomoc a uvedomuje si, ze aj jej zat je uz sedemdesiatnik, ze uz tiez nema tolko energie.

vyrovnanaosoba
1. máj 2024

Tak potom aký problém? Ak nemáš zaplatené 24hodinovky, tak nerieš. A aj keď máš, tak niekto musí nakúpiť, aj spať potrebuješ. Jedine, ze by si pri nej bola aj v noci. Ak nie, potrebuješ čas aj na presun a aj na svoje potreby.
Tvoja otázka je taká všeobecná.
Ak by som potrebovala k mame opatrovateľku, tak s nou prejdem všetky body, koľko denne ma byt s nou, čo všetko robiť, čo v noci, kto na zástup v prípade ze by ona vypadla.
Ak toto vsrtko mate dohodnuté, tak nevidím v ničom problém

madeincssr
1. máj 2024

Si zlata, ale nemas dovod sa trapit. Pani moze byt neprijemne chodit na WC s asistentom - muzom a mozno aj jej to takto vyhovuje viac. Je ine, ked s nou ide zena.

anketkarka
1. máj 2024

Nestresuj pre to. Máš dobré srdiečko a si starostlivá, ale potrebuješ načerpať sily aj Ty. Pani to zvláda, tak to nebude na 100 ale na 90%. Tým, že si dopraješ relax, si chrániš svoju energiu, aby si nevyhorela tým ,,stresovaním".

melanta
1. máj 2024

Pokiaľ sa 70-ročný zať nestará o pani v čase, kedy to máš ty platené, tak nemáš dôvod mať výčitky. Ak to robí v čase, kedy to máš ty platené, tak to v poriadku rozhodne nie je.

januska12323
1. máj 2024

Keď zvláda ísť na záchod sama tak neviem prečo stresuješ, iné by bolo keby ju nechal v posteli a ona nevie prejsť sama.

autor
1. máj 2024

@vyrovnanaosoba mam to na 24 hod. Lenze zaplatene ako zaplatene. 500 eur rozhodne nie je na 24 hod sichtu.

autor
1. máj 2024

@anketkarka ❤️ dakujem ti
Vies ja mam v papieri napisane, ze starostlivost musi byt riadna. A to ma myli, kedze som zvyknuta robit na 100% vsetko. A riadny podla mna znamena 100%.

autor
1. máj 2024

@madeincssr ❤️

autor
1. máj 2024

@januska12323 dakujem

autor
1. máj 2024

@melanta on s nou tiez nebyva, chodi k nej pocas dna, obsluzi, uprace, porozprava, vyvetra, atd. Ale proste na zachod s nou nejde.

autor
1. máj 2024

@melanta mam to na 24 hod, takze velmi si vyberat nemozem

melanta
1. máj 2024

Máš to na 24 hodín. Tak tam máš byť. Áno, tých peňazí je brutálne málo. Ale ty nemáš povinnosť robiť to, môžeš ísť robiť niečo iné. Ale ak si platená za to, že si u niekoho 24 hodín, tak tam máš byť.

madeincssr
1. máj 2024

@melanta nie je to pritvrde? Sme len ludia (nie stroje) a obcas potrebujeme malu "vynimku", necitime sa dobre a pod.

melanta
1. máj 2024

@madeincssr nie je. Píše, že s ňou nebýva. Čiže chodí preč od pani pravidelne. Ale má poskytovať 24 hodinovú starostlivosť. Ak nevládze alebo nemôže s pani bývať, nech nájdu na poskytovanie starostlivosti niekoho iného.

e1i
1. máj 2024

@madeincssr opatrovala som babku,mala som to 2h denne iba schvalene a ked som nemohla,musela som to napisat ako dovolenku,kedy som tie dni zaplatene nemala. Je normalne ze ked je to 24h nemoze pracovat niekde inde a radsej sa spytat ako si zaznacit ak tam nebude aby ju nejaka dobra dusa nenatrela a nezrusili jej to uplne.

autor
1. máj 2024

@melanta pockaj, pockaj. Cisto z hladiska zdraveho rozumu. Kto sa bude potom starat, ak mna porazi? 😂

autor
1. máj 2024

@melanta a este jedna vec. V zakone je napisane, ze s nou byvat nemusim. Tak co riesis?

autor
1. máj 2024

@e1i ale toto je opatrovatelsky prispevok, takze tam dve hodiny robit neexistuje, takze si to pleties.

melanta
1. máj 2024

Ako sorry, ale podpísala si 24 hodinovú starostlivosť. Tak tam máš byť 24 hodín. Veď ona v noci spí, budeš aj ty. Ak nevládzeš, nerob to. A že tam nemusíš byť 24 hodín? Vážne? Opýtaj sa na úrade teda, či je v poriadku, že sa o ňu niekedy stará 70 ročný zať.

autor
1. máj 2024

@melanta pytala som sa a dostala som dve rozne odpovede.

autor
1. máj 2024

@melanta a ja som nic nepodpisovala. Oni mi to priradili az v rozhodnuti.

autor
1. máj 2024

@melanta chcem sa ta este opytat. Ty by si vladala byt od rodiny vlastne cely cas opatrovania (mozno niekolko rokov) podla tvojho usudku? Prestahovala by si sa od deti a manzela? V zakone je pisane, ze s nou byvat NEMUSIM. Tak? A nie, ze ty by si to nerobila. Ak by si musela, tak vyberat by si si nemohla.

e1i
1. máj 2024

Nepletiem. Mas opatrovatelsky prispevok cez UP na 24h starostlivost a potom opatrovatelsky cez MsU kedy je to do 8h a schvalia podla papierov kolko mas byt. Pri tom opatrovatelskom z MsU som mohla aj dostudovat aj pracovat.

autor
1. máj 2024

@e1i aha, tak ja mam potom normalne cez urad prace

e1i
1. máj 2024

Na tie dni ked nevladzes si vypis dovolenku a si chranena ze si s nou neni.

e1i
1. máj 2024

Napr ked bola babka v nemocnici ze som sa o nu nestarala ja tak som mala dovolenku,ked som vypisovala ten vykaz

autor
1. máj 2024

@e1i narok na ziadnu dovolenku nemam, ani volne vikendy, sviatky, PN, nic..

e1i
1. máj 2024

Ale ked je pani napr v nemocnici tak sa nestaras ty a teda nedostavas zaplatene? Ja som to tiez nemala tie dni zaplatene ale musela som to uviest ako dovolenku=ze v tie dni sa staral niekto iny