Úzkostné stavy - panická porucha

ivana9000
1. mar 2021

Ahojte,
chcem sa opýtať na jeden problém, ktorý ma trápi už skoro mesiac. V decembri som prekonala covid 19, samozrejme to boli pre mna neskutočne stresy, bala som sa o seba a o rodinu. Nonstop som bola v strese a naozaj psychicky dosť zle na tom. Potom som sa dala nejak dokopy ale už cca od začiatku februára som občas cítila take veľmi nepríjemne tlaky na hrudi a do toho dýchavičnosť, potenie a proste nepríjemne pocity. Samozrejme som hneď kontaktovala môjho obvodného lekára, ktorý ma poslal na pľúcne vyšetrenie a neskôr aj na interne a všetky výsledky sú v poriadku. Som podľa nich úplne zdravý človek ale necítim sa tak. Tie tlaky na hrudi ma úplne ničia, niekedy trvajú aj cely deň - niekedy sú viac intenzívne, niekedy menej. Neviete mi poradiť či môže ísť o nejakú psychickú poruchu? Úzkosti alebo panická porucha? Všade však čítam, že takéto stavy trvajú len pár minút prip. Hodín a potom odznejú. Avšak ja sa cítim zle napríklad aj dva dni vkuse. Mam problémy aj zaspať kvôli tomu a celkovo ma to obmedzuje veľmi. Som celkom citlivý človek a dosť stresujem, niekedy aj viac ako je normálne takze mam pocit, že by to mohlo byt niečo psychické ale nemám s tým doposiaľ skúsenosti. Ďakujem za rady a samozrejme, objednam sa aj ku psychiatrovi. Len ma zaujímali aj skúsenosti iných ľudí. Ďakujem pekne a prajem pekný deň 🙂

gubiko
1. mar 2021

@ivana9000 môže to byť psychické. žijeme v sústavnom strese, len už to nereflektujeme. skúšala si si na ten tlak dať paralen/ibalgin, či zabrali? pretože potom by to bolo telové, nie psychické.
ja mávam takýto tlak a ide z hrudnej chrbtice, skrátka problémy s chrbtom.
psychiatrovi nie je od veci, ak je to psychické, tak ti dá lieky, ktoré pomôžu.

marek400
1. mar 2021

Môže to byt úzkostná porucha ja ju mám tiež a mám ju od novembra neodporúčam hneď psychiatra on dáva aj lieky najskôr by som šiel psychologicke a snou absolvoval nejaké sedenia a potom by ste videli či to pomáha alebo nie tiež tlaky na hrudi chvenie rúk nejedol som odmietal som jesť a takt tiež som nespaval.Ja som veľa razí dostával paniku aj vonku že nikto somnou nebol a musel som hneď utekať domov a dávať magnezium.

iveta7677
1. mar 2021

@ivana9000 je to long covid. Mne to zistili. Mam podobne priznaky ako vy. Bola som u neurologa dal magnosolv. Treba zvysit prisun magnezia.

lubiss
1. mar 2021

psychiater ta hned nadopuje liekmi, skus psychologa ked uz tak..inac toto je presne to ludia doslova chytaju paniku minule jedna znama pisala ze ked otvorila obalku skoro sa zosypala...az doma sa ako tak ukludnila a cely jej kovid bol o teplote 37 - 3 dni a potom strata cuchu a nic ine ale strasenie z kazdej strany tomuto krasne pridava...

marek400
1. mar 2021

@lubiss áno aj ja som jej napísal že najlepšie na začiatok psychologická nech skúsi pár sedení lebo psychiater dáva hneď lieky

dadus_ka
1. mar 2021

Ano mne to vyvolal covid, snazila som sa to zvládnuť ale nakoniec som aj tak skoncila na AD + magnosolv.

gubiko
1. mar 2021

psychológ odporúči na začiatok zastabilizovanie liekmi. autorka prežíva akútny diskomfort. psychológ bude vedieť pomôcť v dlhodobejšej perspektíve. ona potrebuje, z toho ako a čo píše, pomoc hneď.
čiže smelo toho psychiatra. a psychológa v prípade potreby tiež.
ale zatiaľ to podľa toho, čo píšete beztak vyzerá na ten post covid. už som o ňom tiež počula v súvislosti s týmito symptómami a opäť som raz vďačná za tohto koňa. niekedy fakt nie je nad túto zdieľanú skúsenosť, že sa tu ľudia podelia.

janeane
2. mar 2021

@ivana9000 na psychiatra by som ešte počkala. Ak ťa to samozrejme neznesiteľne neobmedzuje. V opačnom prípade by som radila jesť veľa magnézia + vitamíny skupiny b. Pokojne aj vyššie dávky, najmä B6. Tieto stavy som totižto mávala aj ja a aj napriek predošlému liečeniu u psychiatra bola diagnóza "tetánia". Čiže skôr by som najprv skúsila neurológa. Aj neurológ vie dať totižto psychiatrické lieky 🙂

llenka014
25. júl 2021

@iveta7677 aj ja to mám ale mna až žalúdok boli

iveta7677
25. júl 2021

@llenka014 tiez po covide?

llenka014
25. júl 2021

@iveta7677 áno ! Po covide sa to spustilo jak blazeen tieto stavy hrôza už nech sa dam spat do kľudu ako kedysi keď som nič neriesila 😃

beta4
25. júl 2021

@ivana9000 Mate Uzkosti a začinajucu panickú podla mňa ....
Mne Uzkosti trvali mesiace v kuse nonstop som si myslela že mam infarkt išla som s tým spať a aj sa zobúdzala treba to riešiť z psychiatrom .... píšem vám to otvorene lebo som si tým prešla a dostalo ma to až na psychosomatické oddelenie v Pezinku o ktore som prosila lebo som kvoli tymto problemom ani nespala .....
Na Začiatok berte Magnesium dva krat denne , skuste sa odreagovať niečomu sa venovať ..... mne po dlhom boji čo nevedeli čo mi je po pol roku zistili že mam až uskostnu a panicku poruchu a škoda že som to neriešila skor z psychiatrom a odmietala som
Je To neprijemne nikto vás nepochopí ten čo si to nezažil ja som bola pre celu rodinu paranoidna nikto mi nevedel pomoct aj ked sa snažil a prosim vas nečitajte o tom Na INTERNETE NEČITAJTE NIČ O CHOROBACH Z ČOHO MÔŽETE MAŤ TIE PROBLÉMY LEBO TO VO VÁS EŠTE VIACEJ PREHLBUJE OBAVY

iveta7677
26. júl 2021

@llenka014 ma to vela ludi po.covide

llenka014
26. júl 2021
1stefi121
30. jan 2022

@dadus_ka Prisim vás už ste ok ja mám tieto stavy tiež po covide...

dadus_ka
30. jan 2022

@1stefi121 ano uz som v pohode. Stale ale beriem AD minimalnu davku. Cipralex 10mg. Ostatné lieky uz neberiem.

1stefi121
31. jan 2022

@dadus_ka a koľko vás to držalo prosím?

1stefi121
31. jan 2022

@dadus_ka ja užívam citalopram 10mg...tiež najslabšie ...mali ste aj také že preskakovanie srdca?

dadus_ka
31. jan 2022

@1stefi121 kym poriadne nezabrali AD. Potom uz to bolo dobre. Nie preskakovanie som nemala. Aspon som si toho nebola vedoma

1stefi121
31. jan 2022

@dadus_ka a ako dlho ti zaberali Ad ja už bude 2 mesiace čo ich beriem 9. Marca ..

dadus_ka
31. jan 2022

@1stefi121 tak plne cca 3 mesiace. Ale postupne sa to zlepsovalo. Po tych 3m uz mi bolo 90% dobre. Treba este vydrzat a potom ked tak skusit ine AD. Nemusia sadnut vzdy prvé

erikaastalosova
5. feb 2022

@dadus_ka pomohli vám AD?

dadus_ka
5. feb 2022

@erikaastalosova ano pomohli

lau435
12. mar 2022

@ivana9000 práve prežívam to isté.. mam malú dcérku, nedokážem pri nej fungovať normálne..keď som sama s ňou doma som nervózna že sme tu samé .. presne ako opisuje @1stefi121, chytá ma panika vonku, zle sa mi dýcha... doteraz som si myslela, že mi je niečo iné ale ako toto všetko čítam tak asi zbehnem za psychiatrom.. momentálne čakám na výsledky z krvi..tak som úprimne zvedavá..ale nedokážem normálne žiť, covid sme mali všetci koncom januára.. prosím neskúšali ste niekto užívať aj voľnopredajné lieky napríklad sedatif pc?

mima1108
17. júl 2022

Ahoj prosiiim ako si dopadla mas stale tie tlaky na hrudi , momentalne to prezivam a neviem ci to je z chrbtice aslebo zo stresu. Uz aj tyzden ma boli na hrudi potom prejde potom viac potom menej. Neviem uz co stym dakujem
@ivana9000

erikaastalosova
20. júl 2022

@mima1108 už mene, ale mávam ešte občas a slebsie