Volím správny systém látkových plienok?

hviezdickka
18. feb 2016

Ahojte, mamicky 🙂 vela som citala o latkovych plienockach, je to naozaj kopa informacii.. rozhodla som sa pouzivat vrchne nepremokave nohavicky a do toho poskladanu bavlnenu plienocku na tvar obdlznika.. bude to stacit? je to spravna volba? mam nieco pridat/vymenit? dakujem velmi pekne

juhseverzapad
18. feb 2016

Záleží pre ako staré bábo, ak nevie ešte chodiť, tak je lepšie používať poštolky.

ukulela
18. feb 2016

ja som najprv sdladala z bavlnenych stvorcov novosklad, no do neho som davala este jednu vkladacku, aby plienku rychlo neprecural. podla mna obdlnik ti bude v takychto pulkach pretekat kade tade ... latkove plienky je dobra volba, prestuduj tu viac o skladani, atd. urcite si najdes vyhovujuci system pre teba aj babo.
ja som latkovky striedala s paierkami. mam aj nejake plienkove nohavicky - frote aj flaneky aj bambusky, viacero vkladaciek.
ked bol maly este maly, tak mu najlepsie sedeli bambino-mio vrchne nohavicky a do nich bud original bambino mio vkladacky, alebo kikko viacvrstvove plienky.

hviezdickka
autor
18. feb 2016

dakujem vam.. tak tie nepremokave nohavicky maju klipy, takze by mali sluzit uz od narodenia a ked bude babatko rast, tak sa pomocou klipov nastavi velkost.. a v com je rozdiel medzi tymi bambusovymi plienkami/vkladackami, viacvrstvovymi bavlnenymi plienkami a bavlnenymi klasickymi plienkami? tie bambusove maju lepsiu savost? a tie viacvrstvove maju vyssiu gramaz nez klasicke, podla toho co som pozerala na nete.. prepacte, ak sa pytam na hluposti, no ja uz som tolko tych clankov a for precitala, ze uz ani neviem aka plienka je aka.. a to to studujem uz nejaky cas..babatko este nie je na svete, takze zatial sa snazim len pripravit a dopredu si kupit plienkovu vybavu. keby nahodou neboli na sklade a trebalo cakat, tak aby som to neobjednavala na poslednu chvilu.. casu je vsak este dost

majba
18. feb 2016

@hviezdickka ahoj, tak ja som kupila plienky este pred narodenim pop in, bum genius, wonderoos, totsbos. aj take s tym dlhym jazykom, aj take co sa da vkladacka dnu,, aj vrchne nohavicky.. no mam toho dost. cast ani nepouzivam... ale, nasa hanka mala prvych pat mesiacov len papierove, pretoze na ortopedii jej zistili zle vyvinute bedrove klby. museli sme nosit abdukcnu perinku. tam by sa latkova nezmestila. tak u takych malych babatiek nemam skkusenost s latkovkami. aale potom som jej latkove zacala davat. a nam najviac vyhovuju pop in. tie wonderoos a totsbos jej vobec nesedia. z jednych je velmi otlacena a druhe ma velmi volne a prepiska sa. bum genius vkladacky su celkom v pohode ale medzi nozickami je jej to dost siroke a a ta plienka sa jej medzi nohami akoby vlni. vrcne nohavicky, kde sa len polozi vkladacka nevyhovuje velmi lebo nasa je sido a ked sa kruti a vrti, tak sa jej ta vkladacka posunie a presiakne na nohavice. v tych pop in sa vkladacka pripina patentkami a je tvarovana. tak pre nas taka naj. inak vsetky plienky mame take, s klipami, ktore rastu s babatkom.
ja by som pozicala alebo kupila lacnu pouzivanu na odskusanie. rozne znacky. lebo ja som tiez nakupila dopredu a niektroe ozaj nesedia a nepouzivam.
a ci bavlnene alebo bambusove to som neriesila. ja v tom nevidim rozdiel. a stvorce som chcela davat ale nakoniec mi uplne postacili origos vkladacky v plienkach. savost som tiez neriesila. ved prebalim, ked popiska. nenecham ju predsa v tom.
dufam, ze moja skusenost aspon trochu pomohla. 🙂

ukulela
18. feb 2016

@hviezdickka tie viasvrtsvove mam tieto: http://kikko.sk/plienky-kikko/skladane-plienky/... - onisu "naskladane" a dva krat su presite, takze ty ich uz len poda svikov zohnes na tretinu. malemu sedela tato velkost uz od narodenia.
bambusove su prijemne, aj dobre saju, no dlhsie schnu. , mam napr aj tieto: http://www.bambiroxy.com/product/latkove-plienk...
... ono neoplati sa kupovat hned celu vybavu, ale vyskusajeden kus, ci tebe aj babu vyhovuje ... mne saviac aci takato plienka a osobitne na nu nepremokave nohavicky, ako cela plienka nakomlet AIO (ci ako sa topise 🙂
a vacsiemu uz davamtie patentkove nohavicky, kde nastavis velkost. no miminu odporucim radsej malu velkost, lebo ked to naskladas patentkami na najmensie, tak jednat je to velke a aj neforemne, takze dake dvoje S-ka neprmokave si kup. moja rada.

hviezdickka
autor
19. feb 2016

dievcata, naozaj vam velmi pekne dakujem za informacie! 🙂 praveze toho sa bojim, ze kupim a nebude nieco sediet, bude to malickemu velke a nebudem si s tym vediet rady.. zijem mimo SVK a nemam tu obchod, kde proste pridem a kupim to.. musim to kupit cez net.. cize, ked to babu nesadne, tak to musim online kupit a cakat za dodanim.. co je zvycajne rychlo, do 3-4 dni (objednala som si tehotenske saty a tie mi sli napr. 12 dni).. a neviem, co budem robit.. kupim asi pampersky zatim, kym na to pridem, ze co malemu sedi...

@ukulela ked kupim tie kiko plienky, tak ich potom mozem dat do tych nepremokavych nohaviciek (obrazok som dala hned hore)? alebo este nieco k tomu mam dat? bude jedna plienka stacit alebo aj dve mozem dat? no ono to vyzera byt dost hrube.. pripadne ze dam tu bavlnenu obycajnu + tu kiko? dava to hlavu-patu?

a ako casto ste prebalovali novorodenca pri latkovych plienkach? velmi dakujem!

tortelinka
19. feb 2016

@hviezdickka tiež som za kúpenie po kusoch, nie všetko sadne, prebaľovala som ako kedy, niekedy po 2 hodinách, niekedy po 20 minutách..nemáš v okolí niekoho, čo by ti to vedel ukázať?

hviezdickka
autor
19. feb 2016

@tortelinka bohuzial, nemam tu nikoho.. ani len ten obchod, kde by som si to mohla fyzicky pozriet alebo sa poradit.. musim objednat z netu a potom tu plienocku uvidim.. preto mi je najlepsie, ked mi niekto nieco odporuci.. aj ked kazde babatko je ine..

a v noci si ako casto prebalovala? tiez tak? budil sa malicky casto? lebo s pamperskami sa niektori novorodenci zobudia len 2x v noci.. no s tymi latkovymi to asi tak nie je.

tortelinka
19. feb 2016

@hviezdickka ja teraz látkujem druhé dieťa, v noci sa nebudí, neprebaľujem ho, inak som raz za noc, prípadne keď sa precikal, ale teraz keď nepije v noci tak ciká menej, vydrží do rána, ozaj sa ťažko odporučí, mojim chalanom sedeli dobre gro via, vôbec nesedeli tieto
http://www.bionos.eu/latkove-plienky1/itti-bitt...
pre novorodenca mi sedeli viazacie disana, mala som ich veľmi rada a tiež vlnené vrchné, kamoška ktorej som ich dala ich nemala rada
skús napísať do témy o plienkach kde bývaš, možno sa nájde nejaké mamina čo poradí

tortelinka
19. feb 2016

@hviezdickka a kľudne daj obyčajnú poskladanú na novosklad do nejakých vrchných gatí

tortelinka
19. feb 2016

@hviezdickka môžem ti zruba opísať moju výbavu, mám toho veľa, viac ako treba: cca 30 ks obyčajné, cca 10 ks disana viazacie, asi 8 ks kapsoviek, 4 ks AIO plienok, 5 ks nočných a asi 5 ks nohavičkových, dvojo vlniakov, 5 pull nohavičiek vybava navyše: sponky snap, separačné papiere, lanolín na vlniaky a kýbeľ na plienky 😀 , a ešte netuším koľko cca 30 ks rôznych vkladačiek,neviem či som napísala všetko

hviezdickka
autor
19. feb 2016

dakujem vam dievcata 🙂 nasla som toto video, velmi mi pomohlo.. sice, som ich vela pozerala, ziadne mi neprislo take prinosne ako toto.. neviem, preco som nan natrafila az teraz.. hlavne 6:15 mi dalo konecne predstavu 🙂 mozno to pomoze niekomu

https://www.youtube.com/watch?v=uDAPSHDbJB4

@tortelinka tak ty si poriadne vybavena 😉

a este jedna otazocka.. mam pouzivat vkladacie plienky alebo separacne vlozky? mozem aj oboje? mate skusenosti? tu je o tom clanok

http://www.bocianiehniezdo.sk/content/vyznam-vk...

tortelinka
19. feb 2016

@hviezdickka hej, mám viac ako treba, ale už ich má druhé dieťa a budú sa posúvať aj tretiemu, takže v konečnom dôsledku je to v pohode, a niečo sme aj podedili, tie separačné papiere som mala, tie vložky som občas na noc dávala

hviezdickka
autor
17. mar 2016

mamicky, este mam otazocku... aky rozmer by mali mat 100% bavlnene plienky? 80x80,70x70 alebo moze byt aj 60x80? dakujem

ukulela
17. mar 2016

zalezi, ako chces skladat ... jasom kupovala 80x80. skladala som novosklad, ale aj na obdlznik. mne vyhvovali vacsieaj preto, lebo sim ich malemudavala do postielky/kocilka pod hlavu a pod.
... este k tym separacnym vlozkam, ja som mala papierovu rolku, teda stale mam, mina sa mi pomaly. tie mi velmi pomahali. su sice drahsie, no ja ich v pohode periem az do zodrania - nie len raz, dva krat, ale v pohode aj 10-20 krat vydrzia niektore. periem samozrejme len pocikane, pokakane vyhadzujem. a normalne ich tiez zehlim 🙂 a teda pomahaju hlavne v tom, ze tie fajnove kadejake bambusove a flisove a vlnene atd plienky ochrania pred (sorry za vyraz) "hovnikom". nepresla mi cez ne ani novorodenecja "prazenica", max trocha po okrajoch, kam uz separacka nesiahala. - takze udrzba plienok bola ovela lahsia.

hviezdickka
autor
17. mar 2016

@ukulela chcem skladat novosklad zo 100% bavlnenej plienky (rozmer 60x80 - neviem, ci je to vhodny rozmer), do toho novoskladu chcem dat tuto kikko bambusovu plienku

http://www.kikko.sk/bambusove-plienky/obrusky-3...

a na to pripadne este flisovu sepracnu vlozku.. a na to vsetko este nepremokave nohavicky

myslis, ze som zvolila spravny system? dakujem

ukulela
17. mar 2016

@hviezdickka no ja som novosklad skladala zo stvorcov - inac to potom nevychadza. aj tu s

https://www.youtube.com/watch?v=S1TN98b-w1E


inac ja so mala tie male bambusky kikko, no pouzivala som ich na kupanie, utieranie, ako vreckovky a tak 🙂 do novoskladu som davala bud dalsi stvorec naskladany ako vo videu, alebo som mala aj tieto kikko http://www.kikko.sk/plienky-kikko/skladane-plie..., alebo aj tieto bambino mio vkladacky http://www.branakdetem.cz/vkladaci-plenka-absor...
kikko som objednavala, bambino mio kupila v tescu.
uplne na zaciatku, mi stacila niekedy aj samotna kikko, alebo bambino mio vkladacky bez novoskladu len bo neremokavych gatiek. ked bol maly, najlepsie mu sedeli original bambino mio vrchne gatuse tieto http://www.branakdetem.cz/svrchni-kalhotky-pul-... - potom som uz mala viac druhov. moj malinko kakal (raz za 10 dni) a dost cikal, niekedysom ho prebalovala aj kazdu hodinu, dve. tak preto mu stacila len ta vkladacka do gatiek.
system mas spravny, len teda ja myslim, ze treba stvorec na novosklad (vsak vyskusaj ho poskladat z obdlznika, ako to vyjde) a nevie, ci ta bambuska v strede nebude neskor malo .... ale teda mozes pridat hoccoine ked uz nebude stacit 🙂
separacka horeje dobra, len mne viac teda vyhovovala paierova. kedze maly malo kakal, tak som ich ozaj malo vyhodila.
inac mam kamosku, ktora takto balila deti do klasickych stvorcovych plienok po cely cas a nic jej nechybalo 🙂

hviezdickka
autor
17. mar 2016

@ukulela dakujem velmi pekne 🙂 do novoskladu chcem davat tie kikko plienky, co si ty poslala, cize

http://www.kikko.sk/plienky-kikko/skladane-plie...

ospravedlnujem sa, som velmi unavena, a preto som asi aj uviedla v prispevku uplne ine plienky 😀

no ja som si myslela, ze aby som poskladala novosklad, potrebujem plienku stvorec 80x80, 70x70.. preto som sa pytala na ten rozmer 60x80... bohuzial plienku doma fyzicky nemam, musim to vsetko poobjednavat z netu, a preto zistujem info.. aby ked mi to pride, tak som to nemusela posielat naspat a objednavat nieco ine.. casu mam este dost, malicky sa ma narodit az o 3 mesiace.. no teraz mam na to cas, tak to chcem poobjednavat a mat plienky poriesene

ukulela
17. mar 2016

@hviezdickka ono ten novosklad- vsak vystrihnu rozmer z dakej starej periny, alebo utierky alebo podobne a vyskusaj.
tie kikko viasvrtstvove boli paradne - tie ti schvalujem 🙂 akurat kedze su hrubsie, dlhsie schli.
ak si este z kikko neobjednavala, tak tie male bambusky, co si poslala omlom, si objednaj jedny ) ja som - ako som pisala - nimi napr umyvala maleho (namiesto sponie a pod) a teraz ich ma akovreckovky na nos. ten bambus je velmi prijemny material.
a z tej stranky som si do porodnice objednavala ich papierove eko plienky, a teda u mna boli top - bez farbiv, bez sajrajtu ...ale teda drahe. ale nesanovala som na tie prve dni, nech si ritula mala zvyknena svet .... akurat teraz pozeram, ze ich na tej stranke uz neviem najst, :(

hviezdickka
autor
20. mar 2016

@ukulela nemam to z coho vystrihnut 😀 to nevadi, objednam stvorec 80x80.. prosim ta, kolko tych kikko viacvrstvovych plienok by som mala objednat? 100% bavlnenych planujem objednat 40 ks (len cisto na prebalovanie, pod hlavicku mam kupene take pekne so zvieratkami), myslis, ze aj tych kikko mam objednat 40 ks? Plienky planujem prat kazde 2-3 dni, asi skor kazde 3 dni.. uvidim.. dakujem

ukulela
20. mar 2016

jasom ratala 8- 10 prebaleni denne pri malom mimine aj s rezervou a ked sa vkladacky pripadne minu, alebo nestihaju schnut, vzdy mozes poskladat obycajny stvorec na taky rozmer. ja som mala tych vkladaciek (spolu kikko aj bambino mio) okolo 30ks, nikdy som ich neminul vsetky - ze by bola kriza, ze som nestihla oprat. prala som minimalne kazde 2 dni, aniekedy pol pracky kazdy den, hlavne kvoli zehleniu. aby som nemala velku kopu potom🙂
40 stvorcov na prebalovanie mi stacilo.
a pod hlavu som mala tiez tie kikko macikove pekne 🙂 k dalsiemi babu siobjednam aj farebne bambusove 🙂

peluskovo
22. mar 2016

@hviezdickka pri malom novorodeniatku treba ratat cca 10-11 prebalovani denne, neskor sa to zmeni na 6-7, aj podla toho, ci budes pomaly davat na nocnicekj skusat a tak. do pracky sa mesti plienok tak z 2 dni, takze ked peries kazde dva dni, treba ti mat plienky na tri dni / jeden den schnu, ak nemas susicku, ale aj tak treba ratat aspon s polkou dennej rezervy / .... ked budes davat klasicke stvorce, na zaciatok ti bude treba mozno po dva ks kvoli sirokemu baleniu, ale niektore mamicky daju plienku, vrchne a na ne zas plienku kvoli sirokemu baleniu, co je ale asi tazko potom uchytelne, este mozno s disana zavazovackou... neskor jedna plineka bavlnena moze byt malo - na nasatie - takze neskor , uz prax ukaze , ich bud etreba bud doplnit nejakym bambusovym prefoldom, alebo dve plienky, co bude zas objemne balenie. na zaciatok staci rozmer 70*70 , ale neskor, tak od pol roka moze byt maly.
na eshope mam popis k latkovaniu aj k typom plienok , mozno tam bude viac info 😉 5

peluskovo
22. mar 2016

@hviezdickka p.s. ja som takto balila novorodenca, myslim bavlneny stvorec a vrchne a neskor na doma - u novorodenca urcite na novosklad, zachyti krasne tu jemnu novorodenecku stolicu, a doporucujem separacky, nakolko ak sa stane nehoda vonku, staci tu separacku vziat s obsahom a splachnut vo wc / v najhorsom pripade vyhodit ako jednorazovku / . vrchnych ti treba cca 3-4 ks, niekedy sa stane, ze sa okraje znecistia a kym to dojde do prania , vyschne ..... nestava sa to denne, ale mala som pri dcerke obdobie, ked za den minula 3 vrhcne.
Bavlneny stvorec + pulky som davala aj na doma, lebo doma bol cas sa s tym hrat, ale na vonku, k doktorovi, na navstevy som davala AIO plienky, bolo to praktickejsie . no a neskor, ked dietatko bude spinkat skoro celu noc, cize ked uz nebudes prebalovat aj v noci tak casto, tak klasicky stvorec bude malo, tam odporucam na neskor miesto stvorca nohavickove bambusove a na nich bud PULky, alebo ja som davala vlniaciky, prisli mi ovela priedusnejsie, jemnejsie k pokozke a celkovo prirodnejsie 😉

hviezdickka
autor
23. mar 2016

@peluskovo dakujem, precitam si co mate napisane na eshope..

myslim, ze plienky sa mi vojdu do pracky aj ked budem prat po 3 dnoch, mam velku 7 kg pracku a niekedy sama nechapem, ako sa mi tam toho tolko vojde 😀 ale samozrejme ze keby to naozaj nestacilo, tak budem prat kazde 2 dni.. pripadne, keby bolo plienok malo, objednam dalsie.. susicku nemam, pre mna je to zbytocnost.. hoci manzel ju chcel isty cas kupit, ja som zakazala 😀 a ked dam pracku na 1 200 otacok, tak urcite mi tie 100% bavlnene plienky za 1 den vyschnu, myslim, ze za pol dna budu suche.. tie kikko neviem, nikdy som ich v ruke nemala, uvidim... urcite vsak budu schnut dlhsie ako bavlnene

este raz dakujem, budem este studovat 🙂

hviezdickka
autor
24. mar 2016

dievcata, znova mam otazku ☹ uz som chcela objednat tie kikko plienky viacvrstvove, avsak pozeram, ze tam je to akosi podla veku dietatka..

od narodenia (32x34 cm), od 6 do 12-18 mesiacov (35,5x40,5 cm), od 18 mesiacov (38x46 cm)

ja som si myslela, ze to je len nejaka jedna velkost... moja chyba.. musim skutocne riesit vek dietatka? nebude pouzitelna jedna z tych velkosti len? 😀

http://www.kikko.sk/plienky-kikko/skladane-plie...

dakujem

monikaparson
25. mar 2016

Dávali sme od narodenia PUL nohavičky a novosklad, teda myslím, že sa to tak volá, už si to presne nepamätám. Nikdy sme nič iné nepoužívali. V cca. 8 týždňoch sme začali s BKM a prikúpili ešte nejaké látkové plienky. My sme začínali so 40 látkovými plienkami a 2 PUL nohaviačkami, ešte sme dokúpili 20 ks látkoviek a ako rástla, tak sa menili aj PUL nohavičky. Nič viac, nič menej.

peluskovo
25. mar 2016

@hviezdickka my máme 6 kilovú práčku, na druhej strane nie je dobré nechávať plienky pravidelne dlhšie ako 2 dni, 3 už je max, kvôli množiacim sa baktériám. Sama uvidíš, ako Ti to pôjde, a urite sa rýchlo nastavíš na vlastný systém :D :D

ukulela
25. mar 2016

@hviezdickka ja som neobjednavala najmensiu velkost, ale az tu druhu (infant myslim) a teda stacili mi. ale ja som nebalila len do novoskladu, ale mala som okrem nich aj viac kusov (zo 10) frote aj bambusovych nohaviciek a tieto kikko som do nich davala ako vkladacky na vyplnenie a zvysenie savosti - takze aj preto som neriesila vacsiu velkost, ked uz kilami maly presiahol 🙂

hviezdickka
autor
2. apr 2016

mamicky, dakujem vam 🙂 ano 3 dni je max doba skladovania latkovych plienok (tak som sa to aspon vzdy docitala)

objednam aj ja tu druhu velkost (od 2 mesiacov)

no, este kym objednam, tak mam otazocku.. verim, ze skutocne poslednu 😀 tie viacvrstvove plienocky su biele a nebielene, predpokladam, ze je uplne jedno, ktore objednam.. ide len o farbu.. mam pravdu? dakujem

biele
http://www.kikko.sk/plienky-kikko/skladane-plie...

nebielene/natural
http://www.kikko.sk/plienky-kikko/skladane-plie...

hviezdickka
autor
2. apr 2016

mamicky, este som zabudla jednu otazku napisat 😅 kolko tych kikko viacvrstvovych plienok mi odporucate objednat/aku mate vy skusenost? ked objednam 40 ks bavlnenych plienok, tak mam objednat aj 40 ks tych kikko? ked dam novosklad, tak do novoskladu dam tu kikko.. tak asi by ich mal byt rovnaky pocet, nie? ci myslite, ze niekdy mi bude stacit, ked pouzijem do novoskladu len klasicku plienku?

tie kikko plienky nie su najlacenjsie, tak by som nerada nakupila vela a zbytocne mi tu potom budu stat... viem, ze kazde babatko je ine a ma ine potreby.. avsak zaujima ma vasa skusenost..

dufam, ze na mna este mate nervy 😀 dakujem! 🙂