Zavádzanie potravín v imunologickom okne

nikiki29
19. jún 2019

Ahojte. Neviem či je to mýtus alebo nie, keďže nachádzam samé protichodné info, no aj tak som sa rozhodla zaviesť v imunologickom okne alergény. Chcem zaviesť (len ochutnať! nie celý príkrm) alergény podľa tohto článku:

Nové štúdie odporúčajú, kvôli zníženiu rizika vzniku celiakie a cukrovky 1. typu, zaraďovať lepok v malom množstve už od ukončeného 4. do 7. mesiaca.
Z dôvodu zníženia rizika vzniku alergií (potravinových i inhalačných) by sa mali dieťaťu od 4. do 6. mesiaca zaviesť (opäť len jednú novú potravinu 4-5 dní po sebe) a podávať občas v malom množstve (1-2 lyžičky, prvý deň stačí okolie pusy potrieť danou surovou potravinou) aj ďalšie možné hlavné alergény - bielkovinu kravského mlieka (najlepšie ako ricottu alebo jogurt), vajcia vrátane bielkov, sóju, ryby, ryžu aj orechy (v nedusivej forme "mlieka", "maslá").

A teraz moja otázka, keď chcem dať ochutnať tieto alergény, ako to skombinovať so zeleninou? Čo dať teda ako prvú lyžičku? Dať prvú jednu zeleninu a potom každé 3-5 dní pridať lyžičku alergénu? Čím viac čítam, tým viac neviem... 😞
Prosím ak niekto vie poradiť, budem rada... hľadala som nejaký rozpis prvých dní alebo toho imunologického okna, ale nepodarilo sa mi nič vhodné nájsť...

kikulienkadd
19. jún 2019

Ahoj,myslim,že nad tým príliš špekuluješ. Ak je dieťatko kojene, tak všetko čo zješ mu prefiltrovane v materskom mlieku aj dávaš. Napr.ja sa nevyhybam medu a orechom od začiatku. Malý má 11mes od ukonc.4mes dostával cuckat rožok, mrkvu, jablko, prikrmuj som začala dávať po ukoncenom 5mes. Klasika mrkva,zemiak,cukina,batat, spenat,brokolica,cestoviny,ryža a mäso (telacie,hovädzie, morčacie) a červená sosovica.Na zaciatku 2-3dni to isté,potom som postupne pridala aj petržlen a zeler(ktoré sú vraj alergenmi), lebo si myslím, že to lepšie chutí. Myslí si to zjavne aj drobec,všetko pekne papá a nejaví známky alergie. Jogurt napr.nechce,dam mu obcas smotanoveho pribinaka asi posl.mesiac. Napr.cestoviny som si až neskôr uvedomila,že som mu nedala bezvajecne, ale normálne naše barilla. V pohode. Je to druhé dieťa,asi nestíham toľko premýšľať nad alergenmi. Hlavne pestra strava a stále kojim. Myslím,že neexistuje univerzálny návod, každému dieťatku sedí niečo iné,niekedy je to aj pokus -omyl. Držím palce.

beky1813
19. jún 2019

Ja som využívala sezónu domacej zeleniny a ovocia a keď som jedla ja napr. domqce jahody, dala som aj dcere, takto vsetko, co bolo domace, zo zahrady, z lesa. Sezónne

nikiki29
autor
19. jún 2019

@kikulienkadd to je pravda, príliš špekulujem 😁 ja mám alergiu na kravské mlieko aj na lepok, takže sa tomu vyhýbam, malý má ekzém, tak možno preto sa zbytočne toľko bojím...
Asi budem menej čítať... a každopádne ďakujem za radu 🙂

nikiki29
autor
19. jún 2019

@beky1813 ja by som tiež chcela využiť sezónu, hlavne máme veľa domáceho... len sa bojím ako na to 🙈 no asi budem skúšať len tak náhodne 🤷🏻‍♀️

kikulienkadd
19. jún 2019

@nikiki29 prepáč mi,ak sa ťa to dotklo,nechcela som ta zhadzovat... samozrejme, ak už máš nejaké indície k dispozícii na alergie a intolerancie, je lepšie všetko konzultovať s pediatričkou na poradniach. Ak lekárka nie je zhovorciva, veľa sa pýtaj, niekedy si aj píšem, čo chcem vedieť,aby mi to nevyfucalo z hlavy.

luba41
19. jún 2019

ak máš potvrdené takéto alergie , tak je vysokopravdepodobné, že dieta zdedilo predispozicie po tebe..a teda ak už má exem, tak ich podedil určite ..a pravdepodobne sa pridružili už dalšie alergeny ..ak držíš dietu - vieš vylúčiť alergeny zo stravy/ tým udržuješ správnu mikrofloru v črevách sebe aj dieťaťu cez mlieko../, takže by som vobec "nešpekulovala" tak skoro s ochutnávaními..hlavne aj v príkrmoch potom sa vyhýbat týmto alergenom pekne dlho, najlepšie ak sa s nimi vobec nestretne..ak nemáš,prečítané, tak hore v záložkách si vyhladaj choroby - Exem a kvasinková infekcia..pekne popísané s "návodom" stravovania atd..
@nikiki29

nikiki29
autor
19. jún 2019

@kikulienkadd nie, to je v pohode. Je pravda, že ja nad všetkým strašne premýšľam... asi preto že by som mu rada dopriala lepší život ako mám ja s ekzémom a alergiami, ak by bola pravda že zavedenie v imuno.okne znižuje ich výskyt... konzultovať budem, ešte som sa na to zatiaľ nepýtala, no pediatrička je staršia, tak zbieram info kade-tade.

nikiki29
autor
19. jún 2019

@luba41 tu v záložkách som nečítala, pozriem sa, ďakujem. No inde som čítala že takéto zavedenie v inumo.okne práve znižuje výskyt alergií. Preto som to práve chcela urobiť. Ja mám alergie potvrdené. Prešla som od narodenia malého eliminačnou diétou, ekzém sa zlepšil no nezmizol ani na prísnej diéte. Mám alergiu aj na peľ, možno zdedil aj tú chudáčik 🤷🏻‍♀️😞

luba41
19. jún 2019

@nikiki29 tu https://www.modrykonik.sk/zdravie/kvasinkova-infekcia-u-deti/ a pozri dalšie odkazy.. najprv sú vždy potravinové alergie.. ak sa nevyhýba telo alergenom v strave, potravinové prejdú do pelových a iných alergii..takže pri správnej strave nemusia u dieťaťa pelové a ine vobec prepuknut..a treba u vás hladať dalšie alergeny, ak exem pertrváva..

nikiki29
autor
19. jún 2019

@luba41 alergény v strave som vylúčila úplne a nezmizol 🤷🏻‍♀️ ako zlepšil sa výrazne - malému vadí vajíčko, mne napríklad vôbec... ale stále to má a neviem z čoho 😑

luba41
19. jún 2019

@nikiki29 exem je väčinou prejav kvasinkovej infekcie- takže tým smerom začať v strave..

nikiki29
autor
19. jún 2019

@luba41 no ja som začala eliminačnú na ľadovom šaláte, ryži a králičom mäse, neviem, možno som urobila chybu s ryžou alebo čo 😞 pediatrička totiž povedala že ryža môže byť... až potom som pridávala ostatné potraviny.

luba41
19. jún 2019

@nikiki29 ryža je sacharid / zdroj premnoženia kvasiniek/ a pre niektoré deti alergen..pediatrička asi nebude ten správny radca..

nikiki29
autor
19. jún 2019

@luba41 no mne to až teraz došlo, že možno tá diéta bola aj tak na nič 😑

luba41
19. jún 2019

@nikiki29 v tom odkaze o kvas, infekcii začni jest potraviny podla tabuliek "odzadu" - Potraviny odporúčané a Potraviny konzumovatelné obmedzene..základ je jest vela zelenej a listovej zeleniny , mäso, a minimum sacharidov / sladke ovocie, sladká zelenina, obilniny atd/ a zapisuj si celú stravu a rekcie dietat nan...tak vylúčiš alegeny ..a Hylak užívat dlhodobo,

zuzumajko
19. jún 2019

@nikiki29 vies mi dat link na tu stidiu alebo clanok z ktoreho si vystrihla svoj prispevok, prosim prosim? 😇

nikiki29
autor
19. jún 2019

@zuzumajko je to tu z MK 😂 štúdie, ktoré boli trochu odbornejšie spomínali v imuno.okne prevažne len lepok, no tých bolo viac a len som googlila...
Link na MK článok https://www.modrykonik.sk/dojcenie/zavadzanie-detskych-prikrmov/

zuzumajko
19. jún 2019

@nikiki29 acha. Dikiii 🙂

07022007
19. jún 2019

@nikiki29 Ahoj, riešila som toto 4 roky dozadu na radu alergo a gastro dr z dôvodu že som veeeelmi silná alergička. Mám kopu peľových,kombinovaných alergií plus BKM. Zavádzanie týchto potravín nám vôbec nepomohlo syn zdedil všetko čo mám aj ja. BKM má od 8m keď ho začalo z mlieka preháňať. Ak to zdedí dieťa tak to nepomôže, ale za skúšku to určite stojí. Teraz mám druhého syna, dnes 4m a začneme od zajtra a zase pôjdem s postupom imu.okna a uvidím čo to urobí. Už teraz má ekzém

nikiki29
autor
19. jún 2019

@07022007 môj syn má ekzém od 6 týždňov, tak isto ako ja v detstve, 4m bude mať v piatok a strácam sa už vo všetkom, neviem čo kedy ponúknuť 😑 chcela by som mu pomôcť no ak to zdedil, asi to fakt nepomôže... 😞

luba41
19. jún 2019

@nikiki29 a držala si "dietu" aj počas tehotenstva? pretože dieťa dedí mirofloru od matky..takže aj strava-diéta dlho pred aj počas tehotenstva je dôležitá / pre prípad, napr. ak budete mat dalšie dieťa/..a exem je u malého strašný, či len červený, šupnatý? pretože väčšinou stačí dodržiavať "protikvasinkovú diétu"/odsledovanú/, vychytať čo robí "zle" v strave, mikroflora sa upraví..ak sa dieťa roky nestretne s alergenom v strave , ale vobec / ani cez MM/, tak vraj dokáže "telo zabudnuť "po rokoch, že to bol pre neho alergen , a v menších množstvách nebude neskor vadiť..

nikiki29
autor
19. jún 2019

@luba41 no počas tehotenstva nie lebo pravdupovediac som si konečne mohla dať jogurt bez akýchkoľvek problémov. Kým som bola tehotná som nemala žiadne príznaky potravinových alergii ani prejavy alergie na peľ... ani ma nenapadlo že by to mohlo mať vplyv.
Tak neviem čo teraz... Začnem znovu diétu len šalát, mäso, ale už teraz mám z toho strach zbytočne 😑

luba41
19. jún 2019

@nikiki29 inak na českom MK bežia skupiny o atopickom exeme aj protikvasinkova dieta..dá sa tam vela naučiť a inšiprovať..

abcmajacba
2. apr 2022

@nikiki29 ahoj ako si nakoniec postupovala? Mám teraz rovnakú dilemu...

nikiki29
autor
2. apr 2022

@abcmajacba ja som sa nakoniec rozhodla zaviesť alergény v imuno okne. Keď mal malý 5 mesiacov som zaviedla mlieko s nádejou, že nebude mať intoleranciu ako ja, ale nasledovala silná reakcia aj po 1 lyžičke, testovala som to aj ďalšie 2 dni, opäť reakcia, takže sme sa objednali na gastro. Tiež som zaviedla lepok, celé vajce a orechy a možno ešte nejaké alergény (to už presne neviem) v množstve asi 1-3 lyžičky. Striedala som to tak 3dni alergén-3dni zelenina-3dni iný alergén… a tak dokola až kým som neminula alergény a potom som postupovala ďalej s bežným odporúčaným zavádzaním príkrmov. V podstate mi to vymýšľanie asi nič nepomohlo, malý aj tak mlieko netoleruje, ale aspoň vajcia, ktoré mu pred tým vadili, teraz toleruje v poriadku. Ostatné zavádzané potraviny bez nejakej reakcie ani vtedy ani teraz. Ale napríklad mu vadia jahody, okolo roka nemohol ani broskyne (už v pohode) … a stále má ekzém (škôlkarská strava tomu “pomáha” 🤦🏻‍♀️)

abcmajacba
2. apr 2022

@nikiki29 aha ďakujem pekne za odpoveď. Takže ma to nepresvedčilo 🤔 držím palce nech sa tie alergie vytratia a hotovo 😍👍

nikiki29
autor
3. apr 2022

@abcmajacba no možno to niekomu pomohlo, za mňa zbytočné vymýšľanie… ale na druhú stranu, pri druhom dieťati by som postupovala rovnako a dala ochutnať alergény v imuno okne. Len by som teda nemala od toho žiadne očakávania 🤷🏻‍♀️