Kedy začať s príkrmami u predčasne narodených detí?

katarina1103
21. sep 2012

Poradite mi prosim, kedy zacat s prikrmami u predcasne narodenych detoch? Nasa neonatologicka z centra pre rizikove deti povedala, ze s prikrmami sa zacina od ukonceneho 4.mesiaca, ale kedze mala je predcasne narodena (narodila sa o 6 tyzdnov skor) tak jej k tym styrom mesiacom mam priratat tych 6 tyzdnov, a zacat s prikrmami az potom. Takze podla nej, by sme mali zacat az od 5,5 mesiaca. Naopak, nasa pediatricka povedala, ze predcasne narodene deti maju s prikrami zacat skor, lebo viac potrebuju napr. bielkoviny z masa a vitaminy..Teraz ma mala 4,5 mesiaca. Mozem teda zacat s prikrami? Klasicky, najskor mrkva, zemiak, petrzlen, brokolica, na vecer kase a neskor aj ovocie? Alebo predsa len pockat este ten mesiac?

katkas1
21. sep 2012

moja svagrina tiez porodila o 6 t skor a zacala prikrmovat normalne od 4 mesiaca, mala bola kojena aj dokrmovana um od narodenia.ZAcinala klasikou, mrkva, zemiak a tak postupne, ale je riadne dr kazala zacat od ukonceneho 4m, ale oni ziju v nemecku, neviem ako je to tu

soldi
21. sep 2012

@katarina1103 priklanam sa k nazoru neonatalogicky. creva potrebuju dozriet.
ale pokial mas pocit, ze dieta prejavuje zaujem o jedlo a pyta si ho, tak sa riad nim a ponukni ho 🙂

liliemegane
21. sep 2012

ahoj, moj maly sa tiez narodil skor, ale nie ako tvoja, iba o 3 tyzdne, ale my sme mali iny problem a nizku porodnu hmotnost. Nam pediatricka dala zelene svetlo od ukonceneho 5. mesiaca, bez ohladu na priratavanie, ci odratavanie tyzdnov. Myslim si, ze najma sledovala jeho rastovu/vahovu krivku a celkove prospievanie. Kedze som ho vylucne kojila a krasne prospieval, zacal byt aktivnejsi, tak az vtedy sme zacali s prikrmami. Co sa tyka prikrmov samotnych, zo zaciatku je to pre babo iba ochutnavanie, ono ti tych prikrmov vela nespapa, max 3-4 lyzicky. Prvy mesiac je to len jeden denne, az neskor pridavas kasu na veceru a ovocie doobeda/poobede. Moj nazor je taky, pokial malu kojis, kludne pockaj, nic ti neutecie, vylucne kojene deti sa prikrmuju az od ukonceneho 6. mesiaca. Ak je na MM a ak ti mala krasne prospieva, nema ziadne problemy a hlavne ked ti dala pediatricka zelenu, kludne sa do mrkvy a zemiaku mozes pustit. Prvy mesiac ti raz dva ubehne, pretoze 3-4 dni mrkva, 3-4 zemiak/mrkva - musis sledovat aj znasanlivost potravin a to trva aj 2-3 dni. Drzim palce akokolvek sa rozhodnes.

mirfa
21. sep 2012

mne sa narodili skôr o desať týždňov a s prikrmami sme začali ked mali päť mesiacov a boli už len kojene... Schválila nám to aj naša pediatricka a aj neonatologicka. U nás to skôr bolo preto, že papali už iba moje mliecko, no už som ho nemala dosť, tak sme začali dávať prikrmy, aby sme sa nemuseli vrátiť k umelemu, ktoré zo začiatku v nemocnici dostávali. Najprv mrkva, zemiak, potom brokolica, karfiol, kalerab cukina, petržlen, pór, kuracie masko a z ovocia jablka, banány, potom marhule, broskyne, slivky... A tiež kasicky im veľmi chutia 🙂 ja by som kľudne začala na tvojom mieste, veď budeš sledovať reakcie , poprípade nejaké kožné zmeny a ked to bude ok, môžeš pokracovat. nezabudni, každá nová potravina dá skúša tri dni 🙂

mimi
21. sep 2012

@mirfa a preco ste sa nechceli vratit k umelemu mlieku? Moja mala je tiez predcasne narodena, ale zatial neprikrmujeme.

mirfa
21. sep 2012

@mimi ked nás pustili z nemocky dom, tak som umelé prestala dávať a vkuse len kojila zo začiatku, nech sa to poriadne rozbehne... a ked sa konečne rozbehlo a drobci pekne prospievali, tešila som sa ako blcha, tak už som sa nechcela vracať k umelemu 🙂 a myslím, že aj vďaka tomu stale kojim. Sice už len ráno a večer, ale je to pre nich určite lepšie ako umele 🙂

mimi
21. sep 2012

@mirfa mojej malej tiez davali umele mliecko, doma sme postupne presli na kojenie, len teraz opat mam menej mliecka, tak som ju zacala dokrmovat umelym. Nasa dr. mi zatial nedoporucila zacat s prikrmami. Co doktor to iny nazor 😉

mirfa
21. sep 2012

@mimi a koľko má malá mesiacov? všade je to inak, to sa už ani nedá nájsť jednotný názor... tu na internete som našla, že kojené deti by s príkrmami mali začať až v 7mom mesiaci 😲 no to je podľa mňa už strašne neskoro... my sme vyskúšali a všetko je aj bolo v poriadku, takže to veľmi závisí aj od toho malého človiečika, ako to on prijme, si myslím 🙂

syky24
21. sep 2012

ahoj
moj maly je tiez predcasne narodeny a pije umele mliecko a zacali sme prikrmovat od ukonceneho 4mes.

mimi
21. sep 2012

@mirfa buduci tyzden bude mat 6 mesiacov a dr. kazala najskor od 7 mesiaca 😕

mirfa
21. sep 2012

@mimi tak sa riaď dr., ja som sa tiež riadila 😉

luciferkax
21. sep 2012

AHoj. Môj bol narodení skôr 12 týždnov, bol krmený MM plus sommu miešala doneho fortifikát - taký prášok, a začali sme, ked mal 5,5 mesiaca

katarina1103
autor
21. sep 2012

Ahojte baby, tak dakujem za rady..zabudla som dopisat, ze my sme boli od zaciatku na UM, lebo pre moje zdravotne problemy a lieky mi museli stopnut laktaciu, tak dojcenie nebolo mozne. Mala sa narodila s hmotnostou 1900 gramov, teraz ma 5600 gramov. Krmime sa cisto len UM, 5 krat denne, jedna davka ma tak cca od 150-180 ml. Nemam pocit ze by jej to bolo malo. Skor je to taky moj pocit spestrit jej stravu, uz nech ma aj nieco ine ako to mliecko. Myslim ze tie vitaminy zo zeleniny by jej nemali uskodit, a presne ako pisu aj mamicky, kym mi mala zje celu davku zeleniny, tak mozno uz bude aj v korigovanom veku 4 mesiace.. A este taky dotaz, mozem to spravit tak, ze napr. na obed jej dam 1-2 lyzicky mrkvoveho pyre, doplnim UM a na vecer jej dam kasu? Alebo mozem len raz denne zmenit UM na prikrm, resp. kasu? Ci mozem to hned od zaciatku takto kombinovat?

ivonka720
22. sep 2012

Ahoj my sme boli v nemocnici ako 4 mesačna a doktorka povedala že ju mam prikrmovat inač som kojila tak som si nakupila Hipka od 4 mesiacov to na obed večer kaše. Na obed spapala hned pol flasky hip. skusila som jej dať potom mliečka raz chcela raz nie netreba nutit nasilu a večer kaša a tak za hodinu skusila som dať mlečko čiže neboj sa možeš kombinovať neboj ona ti da najavo sama či chce alebo nechce.

liliemegane
23. sep 2012

@katarina1103 Katka, mojmu malemu som davala na obed prikrm, na veceru kasu (ale az o 2 tyzdne neskor). Prikrm mi jedol hotovy mesiac po 4 lyzickach a zvysok MM (uz som bola nestastna, co uvarit a co kupit). Kasu jedol podla nalady. Jeden vecer plnu misku, na druhy vecer 2 lyzicky a dost. Neskor som pridala ovocie na desiatu a podla obedu som mu davala dojedat ovocie aj na olovrant. Presne ako hovori Ivonka, nenut ju, ona ti sama urci, co si prosi a co nie. Ale tiez daj na rady svojej Dr. ta najlepsie vie, aky zdravotny stav ma tvoja mala a co si mozte dovolit a co nie. Hoci dr. su omylni a nie su bohovia, ale maju nejaku tu prax a skusenosti. Napr. dr. mojho maleho ma pravidelne neskutocne rady cakajucich mamiciek, ci v poradni alebo pred ambulanciou - vedla nej ordinuje aj dalsia pediatricka a ta veruze ma 3-4 pacientov v cakarni. Este som zabudla, za kazdym prikrmom daj mliecko - ty teda musis dat UM, co ti nezavidim, lebo nebudes vediet, kolko vypije a kolko budes musiet zamiesat.

maruska711
24. sep 2012

ahojte, nas malinky sa tiez narodil predcasne 6tyzdnov, najprv bol na UM, lebo bol v inkubatore tyzden, kojit som ho zacala az od 3 tyzdna, lebo bol strasne slabunky, nechytil prsnik, tak som si musela odsavat. Po 3 tyzdni bol uz len kojeny, ale od zaciatku bol zly papkac, kojenie nam trvalo hodiny, vkuse na prsniku, ja som mala stale zastavene mliekovody, no hruza, same trapenie. Potom mal pruh, no tak to sa uz nedalo vydrzat, chudatko, plakal, nekakal tyzden, a to crievko nepodarene mu robilo zle. Operovali ho ako 4.mesacneho. Mal 4565g a 4 mesiace a po operacii, sa nam vsetko zmenilo, chcel papat kazdu hodinku, tak som dva tyzdne bojovala s nim a potom sme mu dali UM.
Este stale ho kojim, ale mu davame aj UM. Nam doktorka povedala, ze zacat s prikrmami az od 7. mesiaca, lebo, ze v podstate bude mat ako keby 6 mesiacov. Ale teraz aj UM chce kazde 2hodiny, niekedy po hodine a pol. a to sme mu kupili hungry milk (my sme v irsku) tak ani toto mliecko ho uz nezasyti, tak vcera sme mu dali prvykrat Hami kasicku, sice iba polovicnu porciu, uvidime, co to spravi. Ved to UM by mal pit kazde 3 hodiny. Ja sa uz riadim vlastnym rozumom, vidim na malom, ze uz mu nestaci ani MM ani UM, tak uz jedine mozeme zacat s prikrmami. A tiez som ho chcela prikrmovat az od 7 mesiaca. Takze tak