Priateľ cholerik

karolina_2002
30. apr 2024

Ahojte, potrebujem názor iných žien, pretože si už naozaj neviem rady. Posnažím sa čo najkratšie. Po 5 ročnom vzťahu som sa nechcela viazať a chcela sa venovať iba sama sebe... Lenže som spoznala chlapa, ktorý ma nakoniec presvedčil na vzťah. Bol neskutočne pozorný -zapamätal si naozaj každú maličkosť čo som povedala, vtipný, cieľavedomý, pracovitý, v posteli nám to klapalo a bol neuveriteľne trpezlivý a kľudný čo sa mi na ňom veľmi páčilo proste naozaj sme si sadli. Aj napriek tomu, že som mu hovorila že sa na vzťah necítim sa nevzdal a po pár mesiacoch sme sa nakoniec dali dokopy. No a ako ste si všimli písala som o ňom v minulom čase... Momentálne sme spolu rok a niekedy mám pocit akoby som vedľa seba mala úplne iného chlapa ako do ktorého som sa zamilovala... Z toho kľudného chlapa sa stal cholerik. Keď ho vytočí niekto za volantom začne jazdiť ako blázon až sa pri ňom bojím a odmieta spomaliť alebo ma pustiť z auta, so svojou mamou rozpráva bez štipky rešpektu (neviem či predtým to hrala aj ona alebo čo lebo prvé mesiace sa k nej správal normálne, práveže som mala pocit že spolu dobre vychádzajú) a mohla by som pokračovať ešte veľmi dlho. Snažím sa s ním o Tom rozprávať ale zakaždým má odbije s tým, že ja som precitlivela histerka. Ale keď si odmyslím jeho výbuchy hnevu tak je to chlap s ktorým si viem predstaviť život. Viem že z pár viet je ťažko súdiť celý vzťah ale budem vďačná za každý názor alebo radu čo by ste robili na mojom mieste. On už by chcel aby sme spolu začali bývať čo donedávna chcela aj ja... Ale teraz si tým už nie som vôbec istá. Bojím sa , že sa to bude ešte zhoršovať. Milujem ho ale zároveň mám obavu čo sa z neho ešte vykľuje za človeka keď sa dokázal na začiatku tak pretvarovať

colsami
30. apr 2024

Ahoj, ano, zial vacsinou sa tieto veci zhorsuju.
Kazdy sme nejaki a su medzi nami aj cholerici chlapi ci zeny a ano da sa s tym zit, za urcitych okolnosti.

Ale - aby ho hluposti rozculili tak ze jazdi nebezpecne ako blazon a nevie sa ovladnut, pripadne sa sprava s despektom k vlastnej mame. Ty vies, ci toto chces...

A to ste spolu iba rok. Tie zabrany budu cim dalej mensie a samozrejme este sa tvari, ze problem mas Ty a nie on.

dzulli1980
30. apr 2024

A to ešte nemáte deti ... to len bude divočina ... preč od takého človeka ... čo najskôr.

haley7897
30. apr 2024

@karolina_2002 absolútne nie. Keď ti niekto ukazuje svoju pravú tvár, ver tomu čo vidíš. Nezlahcuj to, nehľadaj pre neho ospravedlnenia. Ak sa neunuva správať s rešpektom ani k vlastnej matke...

vler
30. apr 2024

@karolina_2002 uz by som s nim nebola, taketo spravanie by som absolutne netolerovala

karolina_2002
autor
30. apr 2024

To ako sa správa k mame argumentuje tým, že sa do toho nemám miešať, že oni nemajú taký vzťah medzi sebou ako mám ja s rodičmi. Uznávam, že majú viac kamarátsky vzťah ako rodič - dieťa ale to, že sa k nej správa agresívne mi nepríde okj v žiadnom prípade. Zatiaľ som sa riadila pravidlom že ako sa chlap správa k svojej mame tak bude aj časom k tebe a stále sa mi to potvrdilo aj u kamosiek. Práve preto mám teraz obavy

zzuunnaa
30. apr 2024

Ak sa pýtaš na názor tak ho opustiť ešte nevieš. Takze by som išla do spoločného bývania ale nejaký podnájom a pod aby si to vedela v prípade potreby ukončiť.. a uvidíš čo to bude byt s ním 24/7 a tak človeka aj spoznas

karolina_2002
autor
30. apr 2024

@dzulli1980 presne toho sa bojím. Ja som si ako dieťa zažila dosť hádok rodičov a bála som sa otca zakaždým keď sa nahneval (nikdy mi neublížil ale takisto je cholerik a kričal pre každú hlúposť) a povedala som si že nikdy si takého chlapa nenájdem práve preto sa mi on na začiatku tak páčil. Aký bol trpezlivý a kľudný. A teraz keď som sa už doňho zamilovala ma to veľmi trápi že sa z neho vykľul taký človek. Tvrdí mi stále že taký nie je ani nikdy nebude ale robí niečo iné

vilma7
30. apr 2024

Myslím ze tvoje obavy sú oprávnené a dobre robíš že uvažujem nad tým, čo ďalej.
Namiesto riešenia svojho správania si ty historka a on je potom čo? Aký nervák?
Kvôli.comu dochádza k výbuchom? Dali by sa.niekedy v budúcnosti redukovať tie situácie?
Ako.agresivne sa správa m matke? Verbálne alebo aj fyzicky?

haley7897
30. apr 2024

@karolina_2002 ďalej sa riad tým pravidlom. On sa správa agresívne keď si je vzťahom 100% istý a cíti sa komfortne. Vieš čo to znamená...
Ohuroval ta na začiatku svojim natrenovanym správaním, lebo on veľmi dobre vie, ako by sa mal normálne správať a co zapôsobí. Pamätal si o tebe všetko lebo mu to poslúžilo jednak aby ťa "zbalil" a potom si takýto ľudia pamätajú veci aby ich vedeli neskôr napríklad v hádke použiť.

margaretka
30. apr 2024

Žijem s takým 10 rokov ...už nemá žiadne zábrany ...vždy budem a som ta čo môže za jeho výbuchy hnevu lebo ja som ho vyprovokovala do toho stavu a pod ... Vlastne zrkadlo nemá, občas povie že ho to mrzí čo povedal ale doda že vytočila som ho ...tak to ani nemusí hovorí prepáč ... Taký sa nezmení, len k horšiemu ....

lonely66
30. apr 2024

@margaretka smiem sa opýtať (bez štipky rýpania), čo ťa pri ňom ešte drží?

margaretka
30. apr 2024

@lonely66 mám ho rada ...

karolina_2002
autor
30. apr 2024

@vilma7 neviem ako by sa dalo redukovať že ho niekto vytočí za volantom napríklad. Po Tom čo ma vtedy vystrašil som si prišla k nemu po všetky veci a povedala mu že je koniec a vtedy sľúbil že sa to už nebude opakovať. Niekoľko mesiacov to naozaj dodržal ale prednedávnom sa to stalo znova. S mamou keď sa hádajú tak sa jej nikdy nedotkol ale po bratovi napríklad hodil stoličku. Keď ho konfrontuj s tým či sa o pár rokov bude takto správať aj ku mne tak hneď zmení správanie a ide ma presvedčiať že ku mne by si to nikdy nedovolil. Ale neviem niekedy mi to už zaváňa manipulovanim čo robí

karolina_2002
autor
30. apr 2024

@margaretka no u neho je to zatiaľ tak 50 na 50. Niekedy sa ospravedlni že sa to už nebude opakovať a niekedy za to môžem ja. Ale na mňa vybehne že čo on robí zle. On predsa nic nerobí a ja riešim hlúposti

lonely66
30. apr 2024

@margaretka chápem... ale keď.... za všetko môžeš ty? ty si ho vytočila? snažím sa to len pochopiť, nejde mi to do hlavy. predpokladám, že sa pochytíte, jednoznačne "prekrúca" on alebo je minimálne vyvolávateľ hádky, ale v konečnom dôsledku za to môžeš ty. mýlim sa? a trvá to už roky.... to fakt stačí láska k tomu, že toto strpíš?

lonely66
30. apr 2024

@karolina_2002 nerozvíjaj ten vzťah ďalej. raz budeš trpieť aj ty.

oranzovyvevericnik
30. apr 2024

@karolina_2002 a ako mozes ty za to, ze on sa nevie ovladat?
Ja som tiez cholerik, ale ked som mala vybuchy druhych som neobvinovala, bol to len moj problem.

dorottka
30. apr 2024

Taki sa len zhorsuju, postupne strati vsetky zabrany. Mna take spravanie neuveritelne stresuje a popravde mam sa prilis rada na to, aby som (postupom casu) bola furt v podvedomom strehu, kedy to pride. A ak ta oznacuje za precitlivelu hysterku, to hovori vela o tom, do akej miery si vazi tvoje pripomienky a tvoju celkovu pohodu a spokojnost vo vztahu.
A ak niekto povie, ze vela chlapov, nebodaj kazdy, je taky, je to nezmysel a len klamu samych seba, aby sa citili lepsie. Potom su tu prispevky, ze muzi nadavaju neskor vulgarne svojim detom a nekontroluju sa ani pred nimi… a co maju tie zeny robit. Nuz rada je jednoznacna - riesit to davno este pred detmi a ked vidis, ze sa neda (a tu sa zjavne neda a nebude sa dat), odist.

karolina_2002
autor
30. apr 2024

@lonely66 práveže preto neviem či ostať alebo odísť lebo taký nie je vždy. Keď si odmyslím tie výbuchy tak sa ku mne správa dobre, pomáha mi a máme spoločné názory. A aj plány do budúcna lenze čím sa blížia tie naše plány tak akoby sa začínam báť či to je dobrý nápad. Hlavne keď sa zamyslím nad rodinou. Keď vidím ako sa správa pri deťoch tak si ho viem predstaviť ako otca ale neviem aký budem doma. Na návšteve si také správania nedovolí. Jeho rodičia vedia o Tom že má taký problém a oni ako keby dúfali že ja ho to nejako odnaučím

karolina_2002
autor
30. apr 2024

Ešte dodám že keď som to chcela odísť tak mi aj sľúbil že začne chodiť k psychológovi ale keď mu to teraz spomeniem tak sa tvári že to nepotrebuje.

pribinak
30. apr 2024

Toto je úplný debil !!!!

Pobaľ si caky-paky a ťahaj preč od neho.

lonely66
30. apr 2024

@karolina_2002 áno. všetko toto, čo si vymenovala, dôverne poznám. pomáha ti, je k tebe milý (zrejme v období, kedy si milá ty, dávaš mu, čo potrebuje a súhlasíš s jeho názormi, ktoré máte, našťastie, mnohé rovnaké....)..... Ale... chráňbože, ak odrazu máte na niečo iný názor. Ty ostaneš za sprostú (doslova), on za múdreho. On tvoje slová prekrúti tak, že už budeš sama pochybovať o svojom zdravom rozume. Navyše bude tvrdiť, že sú to TVOJE slová, že on len opakuje a bude si za tým stáť, hoci ty mu povieš, že takto si to určite nepovedala a nemyslela, ako to on reprodukuje.
Toto je typ človeka, ktorý keď prihára, tak sa ide posrať, aby ti vyhovel a dal najavo, ako mu na tebe záleží. všetky ostatné momenty patria jemu. on má pravdu, on je pán, on je šéf, ty si tá "blbá", ty si tá, čo si "nepamätáš"..... ver mi, že ti naozaj radí človek, ktorý si týmto prešiel.... ukonči tento vzťah. toto nevedie k ničomu, čo by do budúcna uspokojilo teba...

oranzovyvevericnik
30. apr 2024

@karolina_2002 v tom pripade ultimatum. Bud to bude riesit alebo zbohom. Pozeraj do buducna, fakt chces takehoto cloveka ako otca tvojich deti? Deti nebudu brat ohlad, ze ocinkovi prepina. Budu sa prejavovat a co potom?

margaretka
30. apr 2024

@lonely66 ja to nazývam aj samonasieracivreflex ( čo nie je podľa jeho gusta urazí sa ) a podľa situácie či dlho niečo v sebe toleroval - ústupky čo nebolo podľa neho ...buď vybuchne do nepricetna alebo je len urazený a nekomunikuje ...potom ho to prejde a znovu ...

margaretka
30. apr 2024

@oranzovyvevericnik buď budú všetci cusat a neprovokovať ho aby nemal dôvod vybuchnúť ...alebo sa budú hádať a nervacit za všetko

margaretka
30. apr 2024

@lonely66 áno takto ako si to opísala je aj u nás ....možno aj na 90%

dorottka
30. apr 2024

Podpisujem sa pod to, co napisala @lonely66 a vlastne vsetky baby tu pisu uplne k veci a zhodujeme sa, to asi nie je nahoda. A este otazka - vybuchuje takto v praci, na uradoch atd? Asi nie, cize on sa ovladat dokaze, len ty mu proste nestojis dost za to, aby sa ovladal aj pri tebe, prepac.

lonely66
30. apr 2024

@margaretka máš pravdu. je to strašné... bohužiaľ, presne viem, ako sa autorka cíti. stále verí, stále dúfa. verí, že keď bude k nemu opäť a stále milá a dobrá a nežná, všetko bude super a už nikdy sa nezopakuje nejaká zlá situácia... áno. to vydrží. koľko? 1, 3, 5 mesiacov? a potom príde znovu situácia, kedy on vybuchne a "vloží" jej do úst tisíc viet, ktoré ona nikdy nepovedala, ale ktoré si on prekrúti tak, aby z nej urobil sprostú. a čím viac sa ona bude obhajovať a brániť, tým viac bude on vytočený (narážam na tvoj samonasierací systém, reflex...). dokonca ju obviní z toho, že ho nasrala, hoci ona neurobí, nepovie nič také, čím by ho reálne naštvala. ale on všetko obráti proti nej....

margaretka
30. apr 2024

@karolina_2002 a povie ti že on je ok a cvokara potrebuješ ty ... Mám to doma

0silvia0
30. apr 2024

@margaretka a nehuci tak aj po synovi? Ako to zvlada to dieta?